Most tartasz a rendes menstruációs ciklusod második heténél, és most egészen különleges dolgok fognak történni veled. Ha a ciklusod rendszeres és átlagos hosszúságú (28 napos), akkor a hét vége táján, vagyis a ciklusod közepén megtörténik az ovuláció (tüszőrepedés).
A két menzesz között eltelt 28 nap csak egy hozzávetőleges adat, hiszen ez nőről nőre, ciklusról ciklusra változhat 27 és 35 nap között. Azt, hogy nálad hány napig tart egy ciklus, könnyen megtudhatod, ha menstruációs naptárat vezetsz.
Mi történik a mamával?
Mi történik odabenn?
Elérkezett az idő, a petéd elég érett ahhoz, hogy elhagyja biztonságos kis burkát. Az ovuláció során a petesejted kiszabadul a petefészked felszínén csücsülő zsákocskából, a tüszőből. Megtermékenyülésre váró petéd elkezdi a napokig tartó vándorlását a méhed felé, mely során összetalálkozik a nagy „Ő”-vel.
Mi történik idekinn?
Az ovuláció után nem sokkal a hüvelyváladékod állaga megváltozik, már nem olyan nyúlós, inkább folyékony, így már nem kedvez a spermiumok behatolásának.
Tippek
Az ovulációt, azaz a tüszőrepedést követően a petesejted azonnal belép a petevezetékbe, és néhány órán belül elég éretté válik a spermiummal történő egyesülésre. 24 óra elteltével viszont elhal, azonban a spermiumok akár 5 napig is életben maradnak megfelelő körülmények esetén a nő testében. Praktikusan tehát az ovulációt megelőző napokra (amelynek várható időpontját a tested jelzései alapján tudod megállapítani), illetve az azt követő napra kell az együttléteiteket időzíteni. Ez azonban ne legyen kényszer. Törődjetek egymással, beszélgessetek sokat, készítsétek fel magatokat lelkileg is a baba fogantatására. A gyengéd érintések és a gondolataitok megosztása bensőséges környezetet hoz létre, így aztán a szeretkezés nem a „babagyártásról” fog szólni, hanem arról, hogy két egymásnak fontos ember vagytok, akiknek a szerelme a közös utódon keresztül beteljesül.
A kiegyensúlyozott étrend önmagában kevés – az egyes élelmiszerek ugyanis a nap más-más szakában hasznosulnak leginkább, így nem mindegy, mikor fogyasztod őket. Ha az orvos mást nem javasol, mind a teherbeesést megelőzően, mind ababavárás idején érdemes megszívlelned az alábbiakat.
Reggel
Délben
Az ebédnél részesítsd előnyben grillezett vagy párolt zöldségeket, ízesítésre pedig használj zöldfűszereket. Bár a kellő fehérjebevitel különösen fontos ebben az időszakban, a húsokat – különösen a vörös húsokat – időnként helyettesítsd hüvelyesekkel: babbal, lencsével, vöröslencsével, sárgaborsóval, és csicseriborsóval. Ezek ugyancsak kiváló fehérjeforrást jelentenek, miközben zsír- és kalóriatartalmuk is alacsonyabb, mint a húsoké. A hagyományos krumpliköret mellett próbáld ki a főtt gabonákat is, például a kölest vagy a barnarizst, melyek magas vitamin- és ásványianyag-tartalommal rendelkeznek.
Délutánra az anyagcsere-folyamatok lelassulnak, így a nyers ételek könnyen erjedésnek indulnak a szervezetedben. Válassz helyettük barnalisztből készült péksüteményt vagy gabonapelyhet, illetve tejet, tejtermékeket.
Este
Terhességi tünetek
Különösen az első trimeszterben számíthatsz olyan terhességi tünetek megjelenésére, mint az émelygés és a hányás, melyek fokozottabban jelentkeznek, ha üres a gyomrod. Ha szeretnéd megelőzni a kellemetlenségeket, az étkezések között is fogyassz magasabb szénhidráttartalmú ételt, például burgonyát, tésztát vagy pékárut. Ám a mennyiség helyett a minőségre helyezd a hangsúlyt: éppen csak annyit falatozz, hogy legyen valami a gyomrodban, és elkerüljön a hányinger.
Milyen tápanyagra van szükséged?
Bár a terhesség során válik igazán fontossá, hogy minden ásványi anyagból, vitaminból és tápanyagból kellő mennyiséget fogyassz, már a fogantatás időpontja előtt is érdemes odafigyelned.
Cink
Ha étrended nem elég gazdag cinkben, lehetséges, hogy tabletta vagy étrend-kiegészítő formájában kell a szükséges mennyiségre kiegészítened. Kérd ki orvosod véleményét!
Fehérje
Mit ne fogyassz?
Kerüld a nem teljesen átfőtt-átsült húsok fogyasztását, a pasztörizálatlan tej és tejtermékek, repedt héjú tojás és az ételmaradékok fogyasztását. Ezek ugyanis kiváló táptalajai a terhesség korai szakaszában különösen veszélyes szalmonella baktériumának. Igaz, hogy a legtöbb ilyen baktériumot elpusztítja a gyomorsav, néhány közülük azonban eljuthat a vékonybélig, ahol szaporodni kezdenek. Mindeközben egy toxint termelnek, mely hányingert, hányást, lázat, hasi fájdalmat, illetve vetélést is okozhat.
Tudtad?
Habár ti leghamarabb a 16. hét környékén esedékes ultrahangos vizsgálat alkalmával tudhatjátok meg, a pici neme már a két ivarsejt egyesülésekor eldől. A zigóta 2X23 kromoszómája közül az utolsó kettő felelős a kicsi nemének meghatározásáért. Ha ez a pár XX, az női ivart jelent, ha XY, férfit.
Forrás: babamama.hu, femina.hu
Fotók: web