Ennek a hétnek a végén várható a menzeszed. Elmaradt? Gratulálunk! Ez az első számodra is észrevehető jel, ami a gyermekáldás sikerét mutatja! Ha nem terveztétek a babát, akkor viszont ez adhat először okot a gyanúra: meglepő felfedezés vár rátok.

Mi történik odakinn?

Bár az embrió beágyazódását nem érzed, a következő fizikai tüneteket érzékelheted magadon: elmaradt ciklus, hányinger, hányás, szédülés, fejfájás, puffadás, teltségérzet, enyhe menstruációs görcs, csökkenő étvágy, gyakori vizelési inger, a mell érzékenysége. Előfordulhat, hogy semmilyen kellemetlenség nem jelentkezik nálad a fentiekből, sőt, csodálatosan érzed magad. Ez is teljesen normális. (Ez esetben tekintsd mázlistának magad.) A jó hír az, hogy ha a fenti tüneteket érzékeled magadon, akkor már szinte biztos, hogy megnyugodhatsz: kicsikéd védett helyre ért, és nekilátott a fejlődésnek. Sajnos azonban ebben az időszakban tapasztalhatod meg először a rosszulléteket is.

További fontos információ lehet számodra, hogy néhány nőnél előfordul ilyenkor az enyhe vérzés. Ettől ne ijedj meg, mindez valószínűleg csak a tested EPF termelése miatt történik.  Ez egy olyan hormon, melyet a szervezeted az immunrendszer elnyomására termel, hogy a tested ne érzékelje betolakodónak a picinyed. Ennek ellenére mégis az a legjobb, ha erről említést teszel az orvosodnak, aki ki tudja zárni a méhen kívüli terhességet, és az egyéb más komplikációkat.

Arról, hogy teherbe estél-e, a gyógyszertárakban kapható tesztek valamelyikével egyszerűen meggyőződhetsz, melyek a vizeletben található HCG – human chorionic gonadotrophin – elnevezésű terhességi hormon szintjét mérik. A készítmények tájékoztatója szerint a vizeletminta segítségével a nap bármely szakaszában megbízhatóan kimutatható a terhesség, azonban célszerű a tesztet közvetlenül felkelés után elvégezned, mivel ekkor a legmagasabb a vizelet HCG-koncentrációja. A házi terhességi tesztek sokszor olyannyira pontosak, hogy néhány orvos minden további nélkül elfogadja az otthon elvégzett próba eredményét. A legjobb azonban, ha a terhességi teszt mellett egy vérvizsgálatot is csináltatsz, ebben a szakaszban ugyanis még csak vérvétellel bizonyosodhatsz meg róla teljes bizonyossággal, hogy valóban terhes vagy-e.

Mi történik odabenn?

A petevezetőben vándorló sejtecske eléri a méhedet. Vándorlása során jeleket küldött az anyaméhnek. Ez a jelző anyag a hCG hormon, mely bár nem közvetlenül a méh nyálkahártyájára hat, eléri, hogy méhed fala továbbra is megtartsa a vastagságát, és minden feltétel adott legyen a beágyazódáshoz. A beágyazódás folyamata nagyjából 5 napot vesz igénybe. Ennek során a kis sejtcsomó beássa magát a méh nyálkahártyájának kiválasztott részébe, és nekilát a méhlepény kialakításához.

Az embrió és a méhed elkezdenek együtt dolgozni, hogy közösen létrehozzák a véredények egy komplikált hálózatát, melyek oxigént és tápanyagot szállítanak az újonnan kialakuló méhlepénynek, és az embriónak magának.

A hólyagcsíra, ami eddig egyszerű sejthalmaz volt, ekkorra már embrióvá kezd átalakulni: három különböző réteggé differenciálódik, melyek három különféle szövetté fejlődnek. A belső rétegből, az endofrémából fog kifejlődni a tüdő, a máj, az emésztőrendszer és a hasnyálmirigy. A középső rétegből, a mezodermából jön létre a csontváz, az izmok, a vese, az érrendszer és a szív. A külső réteg, az ektoderma adja a bőrt, a hajat, a szemlencsét, a fogzománcot és az idegrendszert. Mindegyik szövettípus sejtjei addig vándorolnak, amíg el nem érik a számukra kijelölt helyet, az embrió feje pedig könnycseppszerű alakot vesz fel.

A baba mérete

A baba a fejtetőtől a farokcsontig megközelítőleg 0,36-1 mm.

Terhességi tünetek és enyhítésük

A terhesség a babavárás öröme mellett néhány kellemetlenséget is tartogathat számodra. Egyénenként eltérő, hogy ki milyen intenzíven éli meg a várandósságtüneteit, azonban ezen a héten is adódhat néhány nehezebb pillanatod.

Hányinger

Az émelygés bármely napszakban jelentkezhet, leginkább azonban a reggeli órákban tapasztalható. Rosszabb a helyzet, ha nincs negyhetes1semmi a gyomrodban, ezért reggel, felkelés után fogyassz el néhány kekszdarabot egy csésze teával. A nap további részében több alkalommal – lehetőleg ötször – egyél magasabb szénhidráttartalmú ételt, például burgonyát, tésztát vagy valamilyen péksüteményt. Elég csak pár falatot szemezgetned, ha ugyanis nem üres a gyomrod, elkerülhet a hányinger is. A gyömbér szintén gyógyírt jelenthet a hányingerre, érdemes lehet tehát fűszerként minél gyakrabban használnod.

A mell érzékenysége

Már pár nappal a fogamzást követően is növekedésnek indulhat a melled, és ezzel egyidejűleg súlyossá, illetve tapintásra érzékennyé válhat. Mindez a várandósságtermészetes velejárói közé tartozik – nemigen tudod enyhíteni, de nem is okoz különösebb problémát.

Megeshet az is, hogy időről időre éles, szúró fájdalmat érzel kebleidben. Bár ezt sem lehet csillapítani, nem kell aggódnod, ugyanis néhány héten belül a kellemetlen tünet magától elmúlik.

Milyen tápanyagra van szükséged?

A terhesség során, ha nem is a szó szoros értelmében véve, de vitaminok és ásványi anyagok tekintetében valóban kettő helyett kell étkezned. Ababa ugyanis a szervezeteden keresztül juthat hozzá a nélkülözhetetlen anyagokhoz, emellett pedig neked is szükséged lesz néhány vegyületre, hogy egészségesen várd gyermeked.

Vas

negyhetes2

A vas létfontosságú szerepet tölt be az új sejtek kialakulásában, és nélkülözhetetlen a vörösvérsejtek oxigénszállító festékanyaga, a hemoglobin felépítéséhez. Mindemellett a baba vérmennyiségének gyarapodása is azon múlik, hogy a te szervezetedben mennyi található ebből az ásványi anyagból. A vashiányterhességi vérszegénységet eredményezhet, éppen ezért kezdj el időben gondoskodni a kellő mértékű vasbevitelről.
Ajánlott napi mennyiség: 30 milligramm.
Forrásai: vörös húsok, szárnyasok, hal, tojás, gabonafélék, diófélék, müzlik.

C-vitamin

A vízben oldódó C-vitamin meghatározó szerepet játszik a magzati szövetek és vázrendszer kialakulásában és általában a baba fejlődésében. Mindemellett elősegíti a vas felszívódását is. Mivel szervezeted nem képes tartalékolni, naponta kell gondoskodnod a beviteléről.

Ajánlott napi mennyiség: 80 milligramm.
Forrásai: citrusfélék, brokkoli, zöldpaprika, paradicsom, leveles zöldségek, karfiol, sárgarépa, dinnyefélék, bogyósgyümölcsök, papaya, mangó.Ha étrended nem elég gazdag vasban és C-vitaminban, lehetséges, hogy tabletta vagy étrend-kiegészítő formájában kell a szükséges mennyiségre kiegészítened. Kérd ki orvosod véleményét!

Mit ne fogyassz?

A pasztörizálatlan tejben és tejtermékekben, illetve a nem teljesen átfőtt-átsült húsokban előfordulhatnak a magzatnál szem- és agykárosodást okozó toxoplazmózis baktériumai, ezért tartózkodj fogyasztásuktól. Mivel ezek a baktériumok a gyümölcsökön-zöldségeken is megtalálhatóak, kertészkedés közben húzz kesztyűt. Ha pedig nyers hússal, zöldséggel-gyümölccsel dolgozol, alaposan mosd el a vágódeszkát és az eszközöket.

Tippek

  • A megemelkedett hCG szintnek köszönhetően nem kell megvárnod, amíg nőgyógyászod megállapítja a nagy eseményt, a hétnegyhetes3 vége felé már magad is megbizonyosodhatsz a fogantatás sikeréről a gyógyszertárakban és drogériákban kapható terhességi gyorsteszt segítségével. A legjobb esélyed, hogy „átmenj” a teszten a reggeli első vizelet segítségével van! Azonban azt is tudnod kell, hogy a reklámokkal ellentétben nem minden teszt tudja kimutatni a várandósságot a menstruáció elmaradása után tíz perccel. Tehát, ha negatív az eredmény, érdemes napról napra próbálkoznod, hiszen a terhességi hormon szintje a további napokban megkétszereződik, s ekkor a terhességet bizonyító csík még kirajzolódhat.
  • Amint felfedezed, hogy terhes vagy, egyeztess időpontot a nőgyógyászoddal. A korai terhesgondozás elengedhetetlenül fontos. Ezek a kezdeti hetek a baba fizikális fejődése szempontjából a legfontosabbak.
forrás: babamama.hu, femina.hu