Mi tagadás, földönkívüli képességeid lettek! Kilométerekről kiszagolod a pizzát, kávét, hallásod megélesedett. Szuperanyuka lettél, aki lassan készen áll, hogy gondoskodjon egy csöppnyi, védtelen újszülöttről.

Babád

Ha belepillanthatnál a pocakodba, láthatnád, hogy a kicsike már hancúrozik a hasadban. Ízületei, és izmai kellően megerősödtek, hogy virgonckodni tudjon. Ha „kezdő anyuka” vagy (vagyis ő az első pocaklakód), akkor összetévesztheted a mocorgást a bélmozgásaiddal. Ha azonban már gyakorlott kismama vagy, akkor valószínű, hogy ezen a héten döbbensz rá, hogy izgő-mozgó csemetéd máris egy tornászbajnok. A terhesség 16. hétében a babák már tudják mozgatni a szemüket, és akár ráncolhatják is a szemöldöküket, de ekkor még nem tudják felnyitni a szemhéjukat.

Az ultrahangfelvételeken immár több dolog is tisztán kivehető. Ha a kicsi nem kifejezetten szemérmes, és jól fordul, akkor nőgyógyászod már meg tudja mondani, hogy milyen színűre érdemes festened a babaszobát! Ezen a héten nagyon fontos folyamatok zajlanak a pocaklakó nemi fejlődése szempontjából. Ha kisfiú, akkor ebben az időszakban kifejlődik a prosztata, kislányoknál pedig a petefészek átköltözik a hasi oldalról a medence felé. A pajzsmirigy minkét nemnél most kezd el hormonokat termelni.

Már az ultrahang-vizsgálatokon is jól megfigyelhető, hogy a baba mikor üríti a hólyagját. Általában 40-50 percenként engedi a hólyag tartalmát a magzatvízbe, ezért is nagyon fontos, hogy a magzatvíz folyamatosan cserélődjön, tisztuljon.

A baba mérete

A baba a fejtetőtől a farokcsontig nagyjából 108-116 milliméter, és megközelítőleg 80 gramm.

Mi történik a mamával?

Táguló méhedben egyre nagyobb helyet foglal el a baba és a méhlepény, valamint a folyamatosan gyarapodó mennyiségű magzatvíz – ami ekkor már körülbelül 200 ml. A terhesség ezen szakaszában már észrevehetően működésbe lépnek a tejtermelő mirigyek, ezért megnagyobbodik, és érzékennyé válik a melled. Tested sok változáson megy keresztül a terhesség alatt. A rendszeres tornázás tizenhatodikhet2nemcsak a változásokhoz történő könnyebb alkalmazkodást segíti elő, hanem a szülés küzdelmes munkájára is fölkészíti szervezeted. A legtöbb orvos véleménye szerint az első harmadban nem ajánlatos az erőteljes sportolás, mivel még fennáll a vetélés lehetősége, a második harmadtól kezdve azonban kifejezetten jótékony hatása van a testedzésnek. A torna megnyújtja izmaid, fejleszti az állóképességet, és fokozza a vérkeringést. Elősegíti az endorfinok fölszabadulását és a véráramba történő bejutását, amitől pihentebbnek érezheted magad, de mivel ezek a kémiai hormonok áthatolnak a méhlepényen is, kisbabád is részesül előnyös hatásaikban. A frissesség megőrzése a könnyű szülés esélyeit is növeli, de a terhesség előtti alakodat is gyorsabban visszanyerheted a szülés után. Egyes sportok, például az úszás és a gyaloglás, különösen hasznosak a várandósság alatt, főként, ha korábban nem edzettél rendszeresen.

tizenhatodikhet

Milyen tápanyagra van szükséged?

Magnézium

A kalciummal, a vassal, a foszforral és a nátriummal együtt immár a magnézium is meghatározó szerepet játszik a csontok, a fogak és az izom növekedésében.

Ajánlott napi mennyiség: 320 milligramm.
Forrásai: teljes értékű gabonafélék, hüvelyesek, diófélék, hús, tej.
Fontos!
A legjobb minőségű ultrahang-felvétel akkor készíthető, ha a húgyhólyag tele van – ezért, ha külön nem is kérik, bőségesen fogyassz folyadékot ultrahang előtt.
Forrás: babamama.hu, femina.hu
Fotók: web