Míg te a terhességi tüneteiddel vesződsz, a pici sem csücsül odabent tétlenül! Hanem keményen dolgozik a méhen kívüli életének feltételein; fejlődik és gyarapszik.

Mi történik a babával?

Ettől a héttől kezdve a magzatnak mintegy 90% esélye lenne a túlélésre, ha idő előtt születne. Mindemellett még 13 hét hátra van a baba teljes éréséig, tehát távolról sem tökéletesen fejlett, így, ha valóban világra jönne, egy sereg nehézséggel kellene megküzdenie. A zsírszövet hiányosságai miatt nem tudna melegen maradni, ezért van szükség hasonló esetekben az inkubátorra. A baba tüdejében lévő légzsákokban még nincs jelen egy létfontosságú anyag, ami kitágulva tartaná őket, tehát nem tudna magától lélegezni. A májműködése sem megfelelő, és a fejletlen agy, a gyönge immunrendszer miatt fogékony lenne olyan fertőzésekre, melyekkel az időre született baba könnyedén elbánna. Kinézete azonban csaknem olyan, mint teljesen kihordott állapotban, noha egy koraszülött sokkal vékonyabb és apróbb.

A baba mérete

A baba a fejtetőtől a farokcsontig nagyjából 24 centiméter, súlya valamivel meghaladja az 1 kilogrammot.
Ha figyeled a benti mozdulatokat, könnyen el tudod képzelni, hogyan tölti a pici a nappalokat és éjszakákat. Az anyukája karjaiban nyugvó babához hasonlóan, a ringatás a kis pocaklakót is elaltatja. Lehet, hogy a napi tevékenységek számodra nem tűnnek ringatásnak, a magzatvíz azonban védelmet biztosít, így baba csupán finom ringatózást érez. Ezért valószínűleg többet alszik napközben. Éjszaka már más a történet, amikor lefekszel pihenni, a picur hirtelen felébred, és készen áll a bulizásra. Ilyenkor tapasztalhatod csak meg igazán, hogy milyen életerős és aktív. Izmait különböző “tornagyakorlatok” által erősíti, kezeit és lábait erőteljesen mozgatja.A fizikai fejlődésével párhuzamosan, a magzat egy öntudatos személlyé válik, önálló reakciókkal és érzésekkel. Mimikáját kihasználva egyre több arckifejezést produkál: ráncolja a homlokát, haragosan néz, vagy vidáman elmosolyodik. A következő időszakban az agy azon része, amely a személyiséggel és az intelligenciával társul, sokkal összetettebbé válik.

Mi történik a mamával?

A terhesség előrehaladtával megnövekszik a véredben lévő koleszterin mennyisége, emiatt azonban nem kell különösebben aggódnod, ugyanis a koleszterin a méhlepény által termelt különböző terhességi hormonok alapvető alkotóeleme. Ezek közé tartozik a progeszteron is, ami a mell fejlődéséhez, valamint a méhizomzat és egyéb simaizmok lazításához szükséges.

Bár a vetélés veszélye többnyire a terhesség első harmadában a legnagyobb, az utolsó szakaszban sem árt felkészülnöd a váratlan helyzetekre. Ha figyelsz arra a néhány tipikus jelre, ami aggasztó lehet, még időben felkeresheted orvosod, így elkerülheted, hogy nagyobb baj történjen.

Aggasztó tünetek:

  • Szokatlanul kitartó hasi fájdalom.
  • Mellkasi fájdalom.
  • Erős hányás vagy hasmenés.huszonhetedikhet2
  • Fejfájás, fényvillanások a szem előtt, kettős látás.
  • Általános viszketés.
  • Vér vagy más folyadék szivárgása a hüvelyből.
  • Dagadt és fájdalmas láb.
  • Borzongás és láz.
  • Fájó, égő vizeletürítés.
  • Szomjúság és ritka vizeletürítés.
  • Görcsrohamok.
  • A magzati mozgás lassúbbodása, megszűnése.

Általánosan (de a nyári hónapokban még inkább) jellemző a kismamákra, hogy nem fogyasztanak elég folyadékot, pedig a dehidratáltság korai összehúzódásokat okozhat, ezt pedig jobb elkerülni! Figyeld meg a vizeleted színét: ha túlságosan sötét, akkor ez kevés folyadékbevitelre utal. Sok várandós anyuka összetéveszti a szomjúságot az éhséggel, és többet eszik, mint amennyire szüksége lenne, pedig csak egy pohár vizet kellene innia. Erre figyelj oda!
Melleid folyamatosan változnak a várandósság ideje alatt (és azt követően). Már az első harmadban elkezdtek növekedni, és a mellbimbóudvarod is sötétebb lett. Most valószínűleg tovább duzzadnak, és a sötéten pigmentált bőr túlnyúlhat a mellbimbóudvaron. Ennek neve másodlagos mellbimbóudvar, amely befedheti a fél mellet. Senki nem ismeri biztosan ennek a jelenségnek az okát, azonban sok szakember úgy gondolja, hogy az elsötétült bőr egyfajta céltábla, amely megkönnyíti az újszülött számára, hogy szoptatás közben megtalálja a mellbimbót. Ez csak egy átmeneti változás, a szülés után maximum 12 hónapig tarthat.

Sok nő számol be bizarr, színes éjszakai álmokról. Előfordulhat, hogy nem csak a terhességről és a babáról álmodsz; sok nő számol be arról, hogy kalandok, szenvedélyes szerelmi kapcsolatok, valamint furcsa események teszik színessé az éjszakáit. Mi folyik itt? A várandósság során jelentkező drámai álmokat a szervezetedben keringő többlethormonok okozzák. Vagy lehet, hogy egyszerűen így kezeli elméd a mostanában megélt gondolatokat és érzelmeket. Bármi is az oka, élvezd ezeket a vibráló éjszakai kalandokat, és ne vedd őket túl komolyan.

Terhességi tünetek

Vérző íny

A terhességi hormonok miatt a szájüreg nyálkahártyája, azaz az íny lággyá és vérbővé válik, ami vérzéshez vezethet. Az ételmaradék könnyebben megül a fognyaknál, növelve az íngyulladás veszélyét, ennek következtében pedig fellazulhatnak a fogak. Hogy megelőzhesd a bajt, fogkefédet cseréld le egy puhábbra, és ne dörzsöld túl erősen a fogaidat. Ne feledkezz meg azonban a fogselyem használatáról se, és feltétlenül látogass el legalább egyszer a fogorvosodhoz!

Milyen tápanyagra van szükséged?

Kalcium

A kalcium nagymértékben hozzájárul fogaid épségének megőrzéséhez.

Ajánlott napi mennyiség: 1500-2000 milligramm.
Forrásai: tej, sajt, joghurt, brokkoli, spenót, szardínia.

huszonhetedikhet

Tippek

Nagyanyáink úgy tartották, hogy „egy terhesség egy fog”. Ma már ennek nem kell így lennie. A modern tisztálkodási eszközök, illetve a fejlett orvostudomány ezt a mondást képes megdönteni. Már nem kell, hogy egy kismama fogai elromoljanak teljesen, mire a baba megszületik. Bár a rágóalkalmatosságaid ebben az időszakban fokozottan ki vannak téve az igénybevételnek, ha minden étkezés után fogat mosol, máris sokat tettél szájhigiéniádért.

Forrás: babamama.hu, femina.hu

Fotók: web