A fogamzáshoz és a jövőbeni szülői szerephez a lehető legjobb formában kell lenned. Ha az elmúlt néhány hónapban lemondtál a dohányzásról, az alkoholról és a receptre vagy szabadon kiváltható gyógyszerek szükségtelen szedéséről, akkor már rengeteget tettél azért, hogy egészséges babát hozhass a világra. 

Amennyiben te magad vagy bárki a családodból már korábban fennálló betegségben szenved, feltétlenül beszéld meg orvosoddal, milyen lehetséges kockázatai lehetnek terhességedre nézve. A peteérés idején kissé megemelkedhet tested alaphőmérséklete, éppen ezért fontos, hogy már ezen a héten kezdj el egy három hónapos naplót vezetni, ami alapján a legapróbb változásokra is felfigyelhetsz. Ekkoriban 36,6 fok körül mozog az átlag testhőmérséklet, a következő héten azonban remélhetőleg följebb kúszik.

Habár ez a várandósságod első hete, tudnod kell, hogy ekkor valójában még nagyjából két hétre vagy a megtermékenyüléstől!

Hogyan lehetséges ez?

A terhesség átlagosan 40 hétig, azaz 280 napig tart. Mivel az orvosod nem tudja pontosan megmondani, hogy a ciklusod hányadik napján fogant meg a babátok, a terhesség hivatalosan az utolsó menstruációd első napjától kezdődik. Ennek a ciklusnak a közepe táján történik a megtermékenyülés, majd a beágyazódás, ami további 9-10 napot vesz igénybe. Számoljunk csak utána! Egy menstruációs ciklus általában 28 napos, tehát ha a 14. napon megtörtént a megtermékenyülés, akkor már két hete terhesnek számítasz, s mivel a beágyazódás további 10 napig tart, mire ez befejeződik; a 24. nap környékén már a 4. hetedben fogsz járni! Ezért, ha majd azt mondjuk, hogy például 14 hetes terhes vagy, az azt fogja jelenteni, hogy a babád 12 hete fejlődik, hiszen az első két héten még csak egy boldog gondolat volt, hogy a pocakodba fog költözni.

Mi történik odabenn?

A vérzésed épp csak megkezdődött, ezzel beléptél a kérdéses menstruációs ciklusba. Az előző hónapban a megérett petesejt a petefészkedből kiszabadulva végigvándorolt a petevezetőn, azonban mivel nem találkozott spermiumokkal, nem termékenyült meg. Hátrahagyta viszont a tüszőjét, amely addigi fejlődésének színhelye volt. Ez, a petefészek felszínén ülő zsákocska, miután magára maradt, átalakult ún. sárgatestté. Ennek igen nagy szerepe van a teherbe esésben, hiszen az általa termelt progeszteron nevű hormon készíti elő a megfelelő kuckót a kicsi számára. Mivel azonban az előző hónapban még nem lettél terhes, az említett sárgatest elsorvadt, a progeszteronszint lecsökkent. Ennek hatására méhed nyálkahártyája – a mindannyiunknak ismerős – vérzés kíséretében leválik.

Mi történik idekinn?

A menstruációra általában jellemző ingerlékenységet, fáradtságot és nagyobb fokú érzékenységet tapasztalhatsz magadon, főképp, ha úgy érzed, ez a hónap lesz az igazi, most dől el minden. Engedd el magad, lazíts, hiszen a gyermekáldás nem egy stresszes, megoldandó feladat, hanem szerelmetek beteljesülése.

Tippek

  • Ha az orvosod azt mondja, hogy 4 hetes vagy, az azt jelenti, hogy már az 5. hétben jársz, de 4 héten túl vagy. Ha úgy fogalmaz, hogy a 6. hétben vagy, akkor az azt jelenti, hogy 5 hetes terhes vagy. Ez a vizsgálatok időpontjának meghatározásához fontos.
  • Ha eldöntöttétek, hogy babát szeretnétek, a lehető leghamarabb hagyd el az olyan káros szokásokat, mint a dohányzás, vagy az alkohol fogyasztása. Emellett már ebben az időszakban elkezdheted szedni a gyógyszertárakban kapható folsav tartalmú magzatvédő vitamint, amely tudományos kutatások szerint csökkenti a vetélés és a koraszülés esélyét.

Milyen tápanyagra van szükséged?

Bár a terhesség során válik igazán fontossá, hogy minden ásványi anyagból és vitaminból kellő mennyiséget fogyassz, már a fogantatás időpontja előtt is érdemes odafigyelned.

folsavFolsav

A várandósság során mindvégig szükséged lesz folsavra, de már a fogantatás előtt érdemes szedned, ugyanis elősegítheti a sikeres teherbeesést is. A B-vitaminok családjának ez a tagja létfontosságú szerepet játszik a sejtek növekedésében, és jelentős mértékben csökkenti a velőcsőzáródással kapcsolatos fejlődési rendellenességek, például a nyitott gerinc, valamint a szájpadhasadék és a koraszülés kialakulásának kockázatát.Ajánlott napi mennyiség: 400-600 mikrogramm.
Forrásai: leveles zöldségek, banán, élesztő, dió, narancs, tőkehal, lazac.Ha étrended nem elég gazdag folsavban, lehetséges, hogy tabletta vagy étrend-kiegészítő formájában kell a szükséges mennyiségre kiegészíteni. Kérd ki orvosod véleményét!

Mit ne fogyassz?

Hogy megelőzhesd a túlzott mértékű hízást, kerüld a kevés tápanyagot, ám sok kalóriát tartalmazó élelmiszereket, mint az édesség vagy a chips, illetve általában a zsíros ételeket. A kóla, a limonádé, a szénsavas üdítőitalok bővelkednek cukorban, így magas a kalóriaértékük – fogyasztásuk ugyancsak nem ajánlott. Kerüld a gyümölcsleveket is, melyekben mindössze 30% – vagy annál is kevesebb – gyümölcs van, a többi cukor és víz.
Forrás: babamama.hu
Fotók: web