A picur és te már huszonhat hete éldegéltek együtt, ez azt jelenti, hogy a várandósságod kétharmadán már túl vagy, a harmadik trimeszter kezdődik!

Mi történik a babával?

A baba ezen a héten fölnyitja hónapokon keresztül szorosan összezárt szemhéját. A szem csaknem teljesen kialakult, a látóhártyának, vagyis a retinának a születéskor meglévő valamennyi rétege kifejlődött. Bármilyen színű lesz is végül gyermeked szeme, amíg a méhedben van, addig kék, mert a szivárványhártya a születést követő néhány hónap előtt nem nyeri el végleges színét.A baba ekkor még mindig vékonyka, ám ez változni fog, mivel a további magzatifejlődés állandó tényezője a zsír lerakódása. Mire a baba megszületik, súlya lényegesen több lesz, formái kikerekednek és kitelnek, megjelenik rajta az újszülöttre jellemző dundiság. A bőre még mindig ráncos és vörös lesz, de ez is átalakul, amint a bőr alatti zsír kipárnázza a bőrt, ami majd vastagabbá és sápadtabbá teszi.

A baba mérete

A baba fejtetőtől a farokcsontig körülbelül 23 centiméter, és megközelítőleg 910 gramm.Az agyhullámok fejlődésének köszönhetően a manó még érzékenyebbé válik a zajokra, sőt az is előfordulhat, hogy ritmusos mozgással reagál a hallott hangokra. A szíved zakatolása megnyugtatja, és amikor ezt születés után már nem hallja, az nagyon furcsa lesz számára! Ezért teszik kibújás után a baba buksiját az anyuka mellkasára, így az ismerős hangok megvigasztalják.A tüdeje egyre fejlettebb, de még mindig nincs kész a kinti létre. A láb- és kézujjainak végén már jól kivehető körmöcskék növekednek. Ezek még puhák, vékonyak, így még nem képes összekarmolni magát vele. Később természetesen a körmök is erősödnek, vastagodnak, ezért gyakran előfordul az is, hogy egy-egy baba összekarcolt pofival érkezik meg közénk. Ezek a kis sebek viszont hamar begyógyulnak, nyom nélkül eltűnnek. Pláne, ha egy pici anyatejet is csöpögtetsz rájuk.

Mi történik a mamával?

Az alkalmanként jelentkező kellemetlen tünetek mellett erőnléted még alkalmas arra, hogy a leendő babaszoba berendezésére is szentelj egy kis időt. A legtöbb ember azzal a gondolattal készíti elő gyermeke szobáját, hogy a jövevény legalább az első néhány évében ott fog élni, praktikus lehet tehát, ha olyan stílusban rendezed be a kicsi kuckóját, ami akkor is megfelelő lesz, amikor a baba már óvodáskorú gyermek. A kutatások azt támasztják alá, hogy a babák a határozott alapszíneket és a pontosan kivehető, színes mintázatot kedvelik, mert erre jobban tudnak összpontosítani, mint a halvány pasztellszínekre. Ami azonban talán még ennél is fontosabb, hogy a babaszoba teljesen biztonságos legyen. Ennek érdekében valamennyi elektromos csatlakozót láss el biztonsági fedéllel, és helyezz védőrácsot a radiátorok köré. Helyi lámpákra vagy a központi fényforrás erősségét szabályozó ellenállás-kapcsolóra is gondolj, amit az éjszakai szoptatáskor használhatsz, valamint kényelmes hintaszékre, amiben szoptathatsz. Szerezz be babafigyelő eszközt, és győződj meg arról is, hogy a babaszobában mindig elég meleg legyen. Emellett kellőképpen szellőzött és nyugalmas is legyen a helyiség.

A terhesség 26. hetében már kb. 6-8 kg-ot szedtél magadra, derekad pedig megközelítőleg 8-10 cm-el lett szélesebb. Ha aggódsz a növekvő testsúlyod miatt, azt is vedd figyelembe, hogy a mérlegen látható eredmény nem csupán a derekad körüli párnácskáknak köszönhető. A terhesség végéhez közeledve testsúlyodat a következő alkotóelemek fogják meghatározni:huszonhatodikhet3

  • magzat: kb. 3,5 kg
  • méh: 0,9 kg
  • magzatvíz: 0,9 kg
  • méhlepény: 1 kg
  • zsírok, fehérjék és más elraktározott tápanyagok: 3,3 kg
  • vérplazma mennyiségének növekedése: 1,5 kg
  • egyéb testfolyadék: 1,9 kg
  • mellek megnagyobbodása: 0,9 kg

Mindez összesen körülbelül 14 kg, melynek egy része csupán a szülés pillanatáig vagy röviddel az utánig gyarapítja a testtömegedet.

Valószínűleg az előző héten megtörtént a diabetes szűrés. Sok kismama gondolja úgy, hogy a terhességi cukorbetegséget nem kell komolyan venni. Azonban a vércukor-szint ingadozása rendkívül káros lehet a baba egészségi állapotára nézve. Ezért, ha ezt a betegséget diagnosztizálták nálad, akkor nagyon fontos a diéta szigorú betartása. Ez az étrend biztosítja számodra az állandó vércukorszintet. Kerülnöd kell a szénhidrátokat, melyeket a kenyér, rizs, burgonya, cukor, fehér liszt és bizonyos gyümölcsök tartalmaznak.

Terhességi tünetek

Fájdalmak

Ahogy napról napra kerekedik a pocakod, az anyai örömök mellett egyre több kellemetlenséggel kell szembenézned. A már említett, második trimeszterre jellemző tünetek mellett nyomást érezhetsz a medencetájon és környékén is. Időnként a babamozgása is fájdalmas lehet a borda alatt, ezt azonban könnyedén enyhítheted, ha az oldaladra fekszel.

Milyen tápanyagra van szükséged?huszonhatodikhet1

Szénhidrátok

A baba egyre gyorsuló ütemű növekedéséhez elengedhetetlenek a finomítatlan, illetve összetett szénhidrátok. Mivel magas a rosttartalmuk, laktatóak, miközben nem hizlalnak, így fogyasztásukkal megelőzheted a felesleges súlygyarapodást is.

Ajánlott napi bevitel: 200 gramm, ha a terhességelőtt átlagos testalkatú voltál, 180 gramm, ha aterhesség előtt túlsúlyos voltál, 160 gramm, ha a kontrollvizsgálatok során magas vércukorértéket mérnek.
Forrásai: teljes kiőrlésű lisztből készült tészták és kenyérféleségek, barnarizs, finomítatlan gabonapelyhek, zöldségek és gyümölcsök, szárazbab, sárgaborsó.

Mit ne fogyassz?

A gyomrodra nehezedő nyomás a progeszteron emésztéslassító hatásával együtt még gyakoribb gyomorégést, savas visszaböfögést eredményezhet, főleg nehéz ételek fogyasztása után. Annak érdekében, hogy a lehető legritkábban forduljon elő ez a kellemetlen tünet, kerüld a túlzottan zsíros és édes ételeket. Bár időnként egy-egy finom süteményt nem kell megvonnod magadtól, és még csak véletlenül sem szabad kevesebbet enned, mint amennyit kívánsz, sokat javíthatsz a közérzeteden azzal, ha nassként többnyire friss gyümölcsöt vagy zöldséget rágcsálsz. A rostban gazdag ételek ráadásul egy másik kellemetlen panasztól, a székrekedéstől is megszabadítanak.

Tippek

huszonhatodikhet2Egyre kényelmetlenebb az alvás? A duzzadt lábaid, növekvő pocakod, izzadás, hőhullámok, gyakori vizelési inger, gyomorégés nehezítik meg az éjszakáidat. És természetesen a stressz, vagy a túlzott aggodalom is okozhat álmatlanságot. Mégis nagyon fontos, hogy minél többet tudj nyugodtan aludni, ennek érdekében jó, ha néhány dologra odafigyelsz.

  • Törekedj arra, hogy rendszerességet vigyél az estéidbe, körülbelül ugyanabban az időpontban térj nyugovóra minden nap.
  • Estefelé már ne végezz fizikai megerőltetést, fontos, hogy ilyenkor már ellazulj, megnyugodj. Relaxálhatsz, meditálhatsz, vagy csak hallgass valami kellemes, megnyugtató zenét.
  • A szobát szellőztesd ki alaposan lefekvés előtt, és ügyelj, hogy a szobában ne legyen túl magas a hőmérséklet. Legideálisabb a 18 fok.
  • Mivel valaki csücsül a hólyagodon, sokkal gyakrabban kell meglátogatnod a mellékhelységet. A gyakori vizelési inger elkerülésére lefekvés előtt egy-két órával már ne igyál.
  • Figyelj, hogy ne vidd túlzásba a koffeinmennyiséget. Amúgy sem tesz jót a babának, és aludni sem tudsz tőle nyugodtan.
  • Az oldaladon aludj! A méhed súlya háton fekve nyomhatja a háti vénád, ami rontja a baba és te vérellátásodat is. Ezért, ha kellemetlen érzésed van háton fekve (rosszullét, szédülés), akkor többet ne aludj úgy a terhesség alatt. Az oldaladon való alváshoz készíts magadnak kis kuckót. Ha nincs kéznél egy kismamapárna, akkor használhatsz szoptatópárnát vagy egy hosszában összehajtott vastagabb paplant is. Tegyél egy párnát a lábaid közé, hogy tartsa a felül lévő láb súlyát, és egy kispárnát a hasad alá, hogy a csípőd ne húzza előre a pocaklakó. Végül helyezz egy nagyobb párnát a hátad mögé, amelynek nekitámaszkodhatsz.

Forrás: babamama.hu, femina.hu

Fotók: web