Teljesen természetes, ha egy szomorú dal vagy egy csöpögős reklám megríkat, ne aggódj, nem vagy egyedül. A szokatlan érzéseket a terhességi hormonok okozzák, úgyhogy ne szégyelld végigzokogni a kedvenc filmedet!

Mi történik a babával?

A baba napról napra többet érzékel, és egyre tudatosabb. Agyában teljes a neuronállomány, az érintésen keresztül pedig már ismerkedik saját testével és a környezetével is.
Az érintés az elsőként kiteljesedő érzékelés, amit a baba arra használ, hogy legyen valami fogalma a végtagjai hajlásáról és mozgásáról, a különböző testrészei elhelyezkedéséről és egymáshoz való viszonyukról. Ez a tanulási folyamat a születés után is megismétlődik, amikor a baba a méhen belül tapintással szerzett ismereteit azokkal teszi teljessé, melyekhez a szeme és a dolgok szájba vétele útján jut.

A baba mérete

A baba a fejtetőtől a farokcsontig nagyjából 19 centiméter, és megközelítőleg 350 gramm.
A fülében lévő, halláshoz elengedhetetlen szerve, a csiga most éri el végleges méretét. Ez már a „kinti” élete során sem növekszik, felnőtt korában is ugyanekkora lesz. Mivel hallószerve kifejlődött, már sok mindent hall odabent, így már ő is észreveheti, hogy a méhed egy viszonylag zajos hellyé vált. A baba szíve, és a tied eltérő ritmusban vernek. Halk surrogás hallható, ahogyan a méh véredényeiben áramlik a vér, sőt, a terhességek egy részében a köldökzsinórban áramló vér sípolása is hallatszik. Ahányszor a pici megmozdul, újabb hangok keletkeznek, s ekkor nem is beszéltünk még a bélmozgásaidról, amelyek szintén zajforrásnak számítanak. Bár külső szemlélőnek mindez zavaró lármának tűnhet, pocaklakód számára ez megnyugtató, és természetes alapzaj. Azonban a veszekedés hangjai nem csak ijedtséget okoznak, hanem negatív pszichés behatást is kelthetnek nála. Tehát a stresszes, kiabálós helyzeteket felejtsd el, sőt a hirtelen zajokat is kerüld. Harmóniát teremthetsz, ha inkább énekelgetsz, dudorászol neki, vagy beszélgetsz vele.

A magzatszőr már a tenyere és a talpa kivételével az egész testét befedi. Bőrét magzatmáz borítja, így az nem tud kiázni, és a mozgás közben sem tapadnak egymáshoz a testrészei. Könnyedén úszkál-csúszkál a magzatvízben. Nagyon sok attrakciót gyakorolt már be! Tudja szopni a hüvelykujját, csuklik, lenyeli vagy tüdeje beszívja a magzatvizet, bukfencezik, forgolódik, ökölbe szorítja a kezét.

Mi történik a mamával?

A korábbi hetekhez hasonlóan tovább gyarapszik a testedben keringő vér mennyisége, hogy megfeleljen a terhesség kívánalmainak. A gyarapodás legnagyobb részben a plazmát, a vér folyékony alkotóelemét érinti, ezért véred hígul, és létrejön a terhességi élettani vérszegénység. A vérplazma és a sejtes elemek arányát a hematokrit-értékkel, centrifugálással állapítják meg, és várhatóan a sejtes elemek aránya ezen a héten a legalacsonyabb.Ez teljesen általános tünet, azt azonban feltétlenül ellenőriztesd orvosoddal, hogy a véred elegendő vasat tartalmaz-e, ezzel ugyanis elejét veheted a súlyosabb vérszegénység kialakulásának.

huszonkettedikhet1A terhesség felén túljutva lassan ideje elkezdened a majdani szoptatásra való felkészülést is. A babának a mell és a bimbó méretétől függetlenül képesnek kell lennie a szájába venni kebledet, majd elegendő tejet szívni belőle.Ha tehát a mellbimbód mögött alkalmazott enyhe szorítástól az nem ugrik ki, hanem inkább lelapul és behúzódik, kisbabád szopáskor nehezen fogja mélyen behúzni a szájába. Egyes esetekben a bimbó behúzódása a terhesség végére elmúlik, a biztonság kedvéért azonban már a várandósság idején végzett előkészületek keretei között kiképezheted mellbimbódat. A legtöbb kismamaboltban kaphatók műanyagból készült, különleges kosarak, melyeket a melltartóba helyezhetsz, de ügyelj arra, hogy a kosár közepén lévő lyuk szorosan illeszkedjen a mellbimbód köré. A kosár folyamatos nyomásának köszönhetően a mellbimbód hamarosan kiemelkedik.

A reggeli rosszullétek valószínűleg már megszűntek, étvágyad visszatért, talán meg is nőtt. Élvezd ezt az időszakot, hagyd, hogy a környezeted kényeztessen, apró figyelmességekkel vegyen körül!

Előfordulhat persze az is, hogy megfázol, vagy influenzás leszel. Ebben az esetben semmiképp ne vegyél be olyan gyógyszert, amit orvosod, szülésznőd nem hagyott jóvá! Biztosan te is hallottál már a tyúkhúsleves vagy zöldségleves gyógyító erejéről. Ez forró, folyékony, és tápláló, vagyis betegség esetén a legmegfelelőbb.

Az izomgörcsök egyre gyakoribbak ebben az időszakban, főleg éjszaka. Amikor megjelennek, feszítve egyenesítsd ki lábaidat, vagy állj fel és támaszd talpaidat egy sík felülethez. Ebben az időszakban ajánlott a napi magnézium mennyiség növelése. Magnézium található a banánban, a keserű csokoládéban és a fügében is.

Milyen tápanyagra van szükséged?

B-vitamin

Az érzékelés kialakulásában meghatározó szerepet játszik az idegrendszerfejlődése, amihez elengedhetetlenek a vízben oldódó B-vitamin-család tagjai, különösen a B6- és a B12-vitamin.Ajánlott napi mennyiség: B6-vitaminból 2,2 milligramm, B12-vitaminból 2,2 milligramm.
Forrásai: teljes értékű gabonafélék, dúsított müzlik, zöldségek, sovány húsok, hal, tojás, tej, tejtermékek.

Tippek

huszonkettedikhet2

  • A babák életének első évében nagyon fontos szerepet kap a gyermekorvos, így érdemes egy kis kutatást végezni, mielőtt döntenél a személyéről. Próbálj beszélni a szülészeddel, háziorvosoddal, ismerős anyukákkal, hátha tudnak ajánlani neked megfelelő szakembert.
  • A hihetetlen események közepette azért vedd észre, hogy életed párja is a világon van! Tervezz programot – csak kettőtöknek – hogy érezze, továbbra is fontos számodra. Annál is inkább, hiszen még a szakirodalmak is azt írják, hogy a középső harmadban megnő a várandós anyukák szexuális aktivitása!

Forrás: babamama.hu, femina.hu

Fotók: web