Készíts listát, mit szeretnél csinálni az utolsó pocakos hetekben: romantikus randi a pároddal, mozi, ebédelni a legjobb barátnőkkel, barátokkal, akármit is találsz ki, ne halogass, mert hamarosan egy csöppség csücsül majd a nyakadon (eleinte képletesen persze).

Mi történik a babával?

Gyermeked egyre tudatosabb. A terhesség előrehaladtával gyakoribbá válhatnak a Braxton-Hicks összehúzódások, ezeket azonban könnyen megkülönböztetheted a valódi előfájásoktól, hiszen általában nem kellemetlenek, és nem válnak gyakoribbá vagy fokozódóan erősebbé.

A baba légzést utánzó mozdulatai ritmusosak, és még mindig csuklik, ha magzatvizet nyel. Tovább hízik és gömbölyödik, így már akkor sem hűlne ki, ha idő előtt születne. Az ultrahangos felvételeken jól megfigyelheted a baba tevékenységét: kialakult az alvás és az ébrenlét ritmusa, de talán még mindig akkor a legélénkebb, amikor te pihennél éjszaka.

A baba mérete

A baba a fejtetőtől a farokcsontig nagyjából 27 centiméter, és megközelítőleg 1,36 kilogramm.

harmincadikhet

 

A kicsi érzékei hétről hétre fejlettebbé válnak. Fájdalmat is érez, ugyanúgy, mint egy újszülött. Tudatja veled, ha például nem olyan 
pozícióban ülsz, ami számára is kényelmes, vagy ha a túl erős hangok zavarják őt. Hangulatod hatással van az ő hangulatára is, átérzi, ha szomorú, vagy boldog vagy.

A babád agyával kapcsolatban nagy hír, hogy elkezdenek barázdák megjelenni rajta, melyek lehetővé teszik, hogy az agyban minél több idegsejt elférjen. Súlygyarapodása ebben a hétben nem jelentős, mivel az agy fejlődésére koncentrálódnak az energiák, így most kb. 40 cm hosszú és valamivel több, mint 1,5 kg körüli súllyal rendelkezik. Ez persze azt is jelenti, hogy még kevesebb helye maradt mutatványokat végezni a pocakodban. Mivel a férőhely korlátozott, ezért karocskáit és lábait a testéhez szorítja, és felveszi azt a bizonyos magzati pózt. Sőt, az is lehet, hogy már fejvégű a fekvése, és startra készen várja a nagy napot.

Mi történik a mamával?

harmincadikhet1A kicsi súlyának növekedése, illetve a súlyponteltolódás is mind nagyobb terhelést jelent számodra. Előfordulhat, hogy kapkodsz a levegő után, ami a mozgással járó fokozott megerőltetésre vezethető vissza, ezzel együtt azonban mostantól a korábbinál is több pihenésre lesz szükséged. Ha bármiféle aggályod lenne aszüléssel kapcsolatban, érdeklődj az orvosodnál – ha megérted, mi miért történik, a lelked is megnyugszik.


Ennél jóval veszélyesebb a terhességi magas vérnyomás, mely számtalan rizikófaktort hordoz magában, mint például a placenta alacsonyabb vérellátottsága, a méhlepény leválás, koraszülés, vagy az érrendszeri megbetegedések. Sőt, vannak olyan esetek, amikor a terhességi magas vérnyomás egy komolyabb betegséget, preeclamsia-t okoz, melynek figyelmeztető tünetei:
A terhes lét következő sanyargatása a hirtelen kialakuló aranyér. Ne légy zavarban! Ha nagyon viszketne, vagy égne, használj rá gyógyszert, de előtte mindenképp konzultálj az orvosoddal.

  • állandó fejfájás,
  • látászavar, fényérzékenység, esetlegesen látáskárosodás,
  • felső hasi fájdalom, jellemzően a jobb oldalon,
  • hirtelen súlygyarapodás (több mint 2.3 kg hetente),
  • arc- és kéz ödéma (bár ezek a panaszmentes  terhességeknél is megfigyelhetőek).

A preeclampsiára az egyetlen gyógymód a szülés. Ha az orvosod úgy látja, hogy veszélyben van a baba élete, vagy a tied, akkor a koraszülés lehetőségét fogja megfontolni, mely történhet előre programozva vagy császármetszéssel is.

Terhességi tünetek és enyhítésük

Fájdalmak

A várandósság harmadik harmadában a terebélyesedéssel már együtt járhat a lassúság és az ügyetlenség is. A megfelelő testtartással lényegesen enyhítheted a változó testalkatból eredő fájdalmakat: hason fekvő pozícióból először mindig gurulj az oldaladra, amikor fölkelsz, így nem erőlteted meg a hasizmaidat, melyek megnyúltak és elernyedtek, hogy alkalmazkodjanak a méhed növekedéséhez.
Kérd meg párodat, hogy ő is segítsen a terhestornában, és gyakorold vele együtt a különféle szülési pozíciókat. Egy kis hátmasszázs és a közös nyújtógyakorlatok pedig még a vajúdás előtt is segítségedre lehetnek, és enyhíthetik fájdalmaidat.

Milyen tápanyagra van szükséged?

A-vitamin

A zsírban oldódó A-vitamin felelős a baba sejtjeinek, szívének, keringési és idegrendszerének kialakulásáért, ennélfogva az utolsó három hónapban, amikor a kicsi súlygyarapodása a legnagyobb, fokozott mértékben van rá szükség. A természetben két alakban fordul elő: egyrészt retinolként, ami az állati eredetű ételekben található érett verzió. A túlzott retinolbevitel azonban születési rendellenességek kialakításához vezethet, ezért ne szedd táplálék-kiegészítő formájában, és iktasd ki az étrendedből a májat, ami jelentős mennyiségben tartalmazza.A béta-karotint ezzel szemben, melyet a szervezeted képes A-vitaminná alakítani, nem lehet túladagolni. Ez a tápanyag számos zöldségben fellelhető, így nem okozhat gondot napi fogyasztása.

harmincadikhet2

 

Ajánlott napi mennyiség: 10 milligramm.
Forrásai: a béta-karotin a sötétzöld zöldségekben és a sárgarépában, a retinol a májban, a halakban, a tojássárgájában, a tejben és a tejtermékekben található meg.

Omega-3 zsírsav

Az esszenciális zsírsavak jelenléte feltétlenül szükséges a zsírban oldódó vitaminok, így az A-vitamin felszívódásához. Emellett

Ajánlott napi mennyiség:
 10–20 gramm, azaz egy-két evőkanál hidegen sajtolt növényi olaj.megakadályozzák a bőr kiszáradását is.
Forrásai: a hidegen sajtolt növényi olajok és a halhús mellett kisebb mennyiségben tartalmazza az avokádó, a diófélék, a húsok, a vaj és a sajt.

Tippek

  • Ha még nincs, érdemes beszerezned egy bandázs-övet! Jótékonyan takarja a pocit – és a rövid felsők is hordhatóvá válnak!
  • A megnövekedett vérmennyiség miatt nagyon oda kell figyelned a megfelelő folyadékfogyasztásra is. A folyadékot ne szénsavas üdítőkkel, vagy rostos üdítőkkel próbáld meg pótolni, hanem tiszta vízzel. Egy csapra szerelhető víztisztítóval a klóros vizet megtisztíthatod, így nem kell ásványvizekre költeni!

harmincadikhet3Tudtad?

A várandóssággal kapcsolatban nem csak az anyukák aggódnak, illetve nem csak ők mennek változásokon keresztül, hanem az apák is. A szakirodalom szerint a férfiak 60%-a tapasztal valamilyen fizikai tünetet társuk várandóssága idején! Ezek a változások javarészt abból adódnak, hogy a leendő apukák szeretnének a terhesség részeseivé válni.

 

 

Forrás: babamama.hu, femina.hu

Fotók: web