Az emberek helyet adnak a buszon, rokonaid, barátaid apró figyelmességekkel vesznek körül. Mintha minden nap születésnapod lenne! Rád is fér a sok kedvesség, hiszen a jó dolgok mellett, melyek veled történnek ezekben a hónapokban, a várandósságnak vannak árnyoldalai is. Ezt azonban feledtetheti a sok segítség, figyelem és empátia.
Mi történik a babával?
A baba továbbra is nyel kis mennyiségű magzatvizet, aminek egy részét vizelet formájában visszajuttatja az anyagcsere körfolyamatába, de a magzatvízből kivont folyadék és cukor lényeges kiegészítője a méhlepényen és a köldökzsinóron keresztül továbbított tápláléknak. A nyelésétől azonban olykor csuklás foghatja el a babát: ilyenkor te is érezheted a pocakodban a kis test ugrálását.
A baba mérete
Mi történik a mamával?
Pocakod növekedése befolyásolhatja az emésztésedet, és akár gyomorégést is okozhat. Ezen segít, ha gyakrabban eszel kevesebbet, és, ha étkezés után sétálsz.
Nagyjából ekkor kezdődnek a Braxton-Hicks összehúzódások: ezek a rendszertelen, fájdalommentes, mintegy bemelegítésképpen bekövetkező összehúzódások a méh szülésre történő felkészülésének részét képezik, melyek a terhesség előrehaladtával erősödnek, de nem azonosak a valódi szülési fájásokkal. Ha kezedet a hasadra teszed, akár érezheted is ezeket a pici izommozdulatokat, melyek máskülönben teljesen észrevétlenül zajlanak. Ilyenkor menstruációs görcsökhöz hasonló fájdalmat érezhetsz, ami erősödhet szeretkezés, vagy stresszhelyzet után. Esetleg utalhat túlfáradásra, folyadékhiányra is, ezért igyekezz továbbra is eleget inni, pihenni! Ezek az összehúzódások teljesen normálisak, de ha túl fájdalmasnak érzed őket, vagy óránként négyszer-ötször is ismétlődnek, akkor ezt mindenképpen tudasd a kezelőorvosoddal!
A testedben végbemenő különös folyamatok miatt azonban még nem kell elzárkóznod a nemi élettől: a terhesség alatti szexuális együttlét erősítheti az egymás iránti szereteteteket, a meghittséget és az odaadást. Amennyiben tehát az orvos nem javasol mást, élettani okok miatt nem kell tartózkodnotok a terhesség alatti nemi élettől. A babát beburkolja a magzatvíz, ami mindenféle ütődéstől és horzsolástól megvédi, a méhnyak nyílását záró nyákdugó pedig megakadályozza a baktériumok méhbe jutását.
Valószínűleg erősebbnek érzed a pöttöm mozgásait, ami nem is csoda, hiszen most már folyamatosan mozgatja az izmait.
Lehet, hogy mostanában nehezebben viseled a kontaktlencsét, vagy rosszabbul látsz, fáj a szemed. Ezeket a tüneteket is okozhatják terhességi hormonok, de ha túl súlyosnak találod a tüneteket, fordulj szemorvoshoz.
Terhességi tünetek és enyhítésük
Feszültség
Fájdalom az alsó bordákban
Az egyre növekvő baba, illetve a folyamatosan táguló méh nyomást fejthet ki alsó bordáidra, ami fájdalommal járhat. A kellemetlen tünetet enyhítheted, ha minél egyenesebb háttal ülsz, és két karodat időnként a fejed fölé emeled.
Milyen tápanyagra van szükséged?
B-vitamin
Mind születendő gyermeked, mind saját magad érdekében érdemes csillapítanod a feszültséget – amit nagymértékben elősegíthetsz a megfelelő tápanyagok bevitelével. Jótékonyan hatnak idegrendszeredre a vízben oldódó B-vitamin-család tagjai, közülük is a B6- és a B12-vitamin.
Ajánlott napi mennyiség: B6-vitaminból 2,2 milligramm, B12-vitaminból 2,2 milligramm.
Forrásai: teljes értékű gabonafélék, dúsított müzlik, zöldségek, sovány húsok, hal, tojás, tej, tejtermékek.
Magnézium
A B-vitaminok mellett a magnézium is idegcsillapító-feszültségoldó hatással rendelkezik.
Ajánlott napi mennyiség: 320 milligramm.
Forrásai: teljes értékű gabonafélék, hüvelyesek, diófélék, hús, tej.
Tippek
A méh folyamatos növekedése maga után vonzza a belső szervek elmozdulását. A rekeszizom emelkedik és a gyomor is egyre magasabban van a megszokotthoz képest. A progeszteron hormon hatására a bél- és gyomormozgások lelassulnak. Ez a baba táplálását hivatott szolgálni, hiszen ennek következtében a véráramon keresztül több táplálék jut a baba szervezetébe. Sajnálatos módon a gyomor felemelkedése, és a lassú bélműködés miatt a gyomorsav visszaáramlik a nyelőcsőbe, ez pedig gyakori gyomorégést okozhat nálad.
Mit tehetsz ellene?
- Ha szeretnéd enyhíteni a gyomorégésedet, kerüld a szénsavas italokat, és a koffeint (akárcsak remélhetőleg eddig is).
- Lefekvés előtt jót tehet egy pohár tej, ami megnyugtatja a gyomrodat.
- Egyél sokszor keveset, fogyassz babapiskótát, vagy kekszet, amikor a fájdalom jelentkezik, hiszen ezek az ételek felszívják a felesleges gyomorsavat.
- Bármilyen furcsán is hangzik, a frissen préselt burgonyalé (egy-két nagyobb reszelt krumpli leve), vagy a savanyú káposzta is enyhíti a panaszokat.
- Léteznek természetesen gyógyszertári savkötő készítmények is, de ezeknek használata előtt kérd ki kezelőorvosod véleményét.
Forrás: babamama.hu, femina.hu
Fotók: web