Egy héten belül három várandós nő is belehalt a koronavírus okozta szövődményekbe Szerbiában. Egyikük sem vette fel a védőoltást. Vannak, akik nem akarták, vannak, akiknek nőgyógyászuk tanácsolta azt, hogy ne tegyék. Dr. Szabó Elvira nőgyógyász-szakorvost arról kérdeztük, hogy állnak a kérdéshez a nőgyógyászok és hogyan a kismamák? Fel akarják-e venni a védőoltást vagy bizalmatlanok? Mitől félnek jobban, a vírustól vagy a védőoltástól?

A kismamák oltottsága minimális

A tapasztalatom az, hogy minimálisan oltottak a kismamáink, mondja kérdésünkre dr. Szabó Elvira. Elmondhatom, hogy azok, akik felvették a védőoltást, szinte semmilyen mellékhatást nem tapasztaltak. Azt tudni kell, hogy Szerbiában a várandósság 12. hete után ajánlott felvenni a védőoltást, és a várandósoknak csak a Pfizert javasolják.  A gyakorlatban viszont el kell mondanunk, hogy nagyon kevés példa van erre, nagyon kevés kismama érdekelt, hogy felvegye a vakcinát, magyarázza a nőgyógyász.

Tervezzék a várandósságot, vegyék fel előtte a védőoltást

Dr. Szabó Elvira

— Az èn ajànlásom az lenne, hogy a terhessèg tudatos tervezèsekor, a folsav megfelelő bevitele, és a nőgyógyàszati vizsgàlat elvègzèse mellett a Covid elleni vakcina felvètele is szüksèges lenne. A második dózis felvètele után 3 hónappal màr nyugodt lelkiismerettel vàllalható a terhessèg. Természetesen amennyiben teherbe esett a kismama, de nem oltatta be magát, akkor is ajánlott, hogy a 12. hét  után mégiscsak vegye fel a védőoltást. Mindenképp a nőgyógyászától kérjen tanácsot. Ha komplikációmentes várandósságról van szó, akkor a nőgyógyász is azt kellene, hogy tanácsolja, hogy vegye fel a védőoltást, viszont amennyiben a terhesség problémás, vagy annak a létrejötte problémás volt, ha voltak előtte vetélések, esetleg trombofília áll fenn, akkor ajánlott egy hematológus véleménye is. Nagyon sok mendemonda van mindenhol, de ki kell mondani, a védőoltás nincs kihatással a meddőségre. Több terhesem is van már, akik a védőoltás felvétele után, mellett maradtak várandósok. Teljesen problémamentesen estek teherbe és nem is veszélyeztetett a terhességük.

Bizalmatlanok a kismamák

— Véleményem szerint az, mert új dologról van szó, nem ismerik és mindenfélét hallanak. Mindenki ezzel foglalkozik és ha történik is valami probléma, valaki rosszul reagál az oltásra, azt gondolják, hogy nekik is bajuk lesz. Az én kismamáim közül senki semmilyen mellékhatást nem tapasztalt az oltás felvétele után. Fontos kihangsúlyozni, hogy a várandós az első 12 hétben a koronavírusos fertőzésre is nagyon érzékeny, ahogyan más vírusra is. Ha valaki a korai szakaszban belázasodik, sokkal nagyobb az esélye a spontán vetélésnek. MIvel a koronavírusos fertőzés is több napon át tartó magas lázzal jár, ezért is veszélyes. Az, hogy hogyan hat maga a koronavírus fertőzés a magzatra illetve a későbbi fejlődésre, ezt talán tíz év múlva fogjuk esetleg tudni. Most csak egyedi esetekről tudunk beszélni és ezért is félnek az emberek, mert nem tudjuk mi várható, hiszen a fertőzés következményeit is csak utólag fogjuk megtudni, magyarázza dr. Szabó Elvira, majd hozzáteszi, hogy a kismamák pontosan ez a bizonytalanság miatt félnek annyira. Elmondja viszont, hogy neki is van esete, amikor a kismamának “csak” kapart a torka, és “csak” folyt az orra, majd néhány napra rá belázasodott és mire orvoshoz került, oxigénre szorult, most Újvidéken van a kórházban.

— Hatalmas a bizalmatlanság, egy nagy káosz uralkodik. Nem veszik komolyan az enyhe tüneteket, de ennek az alattomos betegségnek az az eredménye, hogy néha baj lesz belőle, mert nem lehet tudni, hogy kinél fordul komolyabbra a betegség, magyarázza a doktornő.

Miért halnak meg a várandósaink?

— Erre a kérdésre lehetetlen válaszolni, nem ismerjük a kórképüket sem. Lehet, hogy nem időben kerültek orvoshoz. Ezt azért mondom, mert a tapasztalatom az, hogy a Covid-pozitív várandósok esetében egyfajta általános káosz uralkodik. Vajdaságban most már Újvidék fogadja a terheseket is, de erről nem kapunk hivatalos értesítést, hogy hová kell küldeni, hanem ez egy kicsit szerencsejáték ez és ebben is rejlik probléma. Ha pedig nálunk így van, akkor délebben biztosan még rosszabb a helyzet. Nekem az a tapasztalatom, hogy vannak fertőzött kismamáink, de azt tapasztalom, hogy nincs több fertőzés, mint általaban influenzaszezonban. Vannak tünetementes kismamák, akik a szülés előtt tudják meg, hogy pozitívak, és vannak, akik belázasodnak. Az oltásra pontosan ezért, a magas láz elkerülése miatt is lenne szükség.

Szerző: Tómó Margaréta