Új, kismama vagy anyuka barátnőket találni nem mindig egyszerű. Használd ki az internet nyújtotta lehetőségeket; fórumozz oldalunkon, írj blogot, s meglátod, hamar akadnak hasonló gondolkodású anyukák körülötted!

Mi történik a babával?

Ezen a héten még jobbak az idő előtt született babák túlélési esélyei, ugyanis a tüdő jelentős fejlődésen ment keresztül. Bár a hörgők és a légzsákok már az előző hetekben megjelentek, koraszülés esetén akkor még nem lettek volna képesek megfelelően kitágulni. A jelen állapotban a légzsákokban már olyan, hámszöveti sejtekből álló bélés alakult ki, ami felületaktív anyagot választ ki. Ez az anyag megakadályozza a méhen kívül kerülő légzsákok leeresztődését, így a tüdőbe bejuthat a levegő, és a baba megfelelően lélegezhet.

A véredből csaknem 450 ml áramlik át a méhfalon a méhlepénynél, ahol az anyai méhartériák nagyon közeli kapcsolatban vannak a baba vérét szállító hajszálerekkel.

Bár véred soha nem keveredik a babáéval, a kettőt csak egy rendkívül vékony fal, a méhlepényi gát választja el egymástól, melyen keresztül diffúzió útján víz, tápanyagok és végtermékek cseréje zajlik, másodpercenként mintegy tíz milliliternyi mennyiségben. A baba szintén folyadékhoz jut a lenyelt magzatvízből, amibe ürít is. Növekedése miatt azonban már egyre korlátozottabb tér áll a rendelkezésére, így a végtagjai többnyire egymás mellé szorulnak. A babák ekkor gyakran markolják meg a köldökzsinórt, ami elég erős ahhoz, hogy kibírja a szorítást és a nyomkodást.

Mi történik a mamával?

A terhességnek ebben a szakaszában a súlygyarapodás mértéke átlagban 8,6 kg. Ez a baba, a méhlepény, a magzatburok, a megnövekedett mell és méh, valamint a vér, a zsír, a fehérje és a víz gyarapodó mennyiségének a súlyából adódik össze. Nem árt, ha már ekkor összeállítod azokat a dolgokat, melyekre a kórházi tartózkodás alatt szükséged lesz, váratlanul kezdődő vajúdás vagy koraszülés esetén ugyanis nem lesz időd a csomagolásra. Valamennyi holmidat készítsd bele egy nagy táskába, és olyan helyre tedd, amit a szüléshez választott társad vagy partnered ismer. Jó, ha arra az esetre is készítesz tervet, ha nem otthon kezdődik a vajúdás. Amennyiben nem párod lesz veled a szülésnél, akkor a választott segítőnek előre adj lakáskulcsot, hogy bejuthasson, és elvihesse neked a kórházba az összeállított csomagot.harmincegyedikhet1

Már néhány hónappal ezelőtt is elég nehezen jutottál levegőhöz, de az szinte semmi volt ahhoz képest, amit most érzel. Ennek oka, hogy folyamatosan táguló méhed a tüdődbe nyomja a rekeszizmodat. Ha a pocaklakód alacsonyan fekszik, tekintsd magad szerencsésnek! Azok a nők, akik fent hordják gyermeküket, még nehezebben jutnak levegőhöz. Ilyenkor vegyél néhány mély lélegzetet, és gondolj arra, hogy a 37.- 38. hét táján kapsz egy kis szünetet, amikor a pici leszáll a medencédbe.

Ha azt tervezed, hogy a szülés utáni sokkból észhez térve visszamész dolgozni, akkor már most szánhatsz némi időt a lehetőségek feltérképezésére. A babamegőrzők, bölcsik, felvigyázók meglátogatása, plusz a szóba jövő rokonok puhítása is időszerű már. Kezd el felkutatni a lehetőségeket, és beszélj a jelöltekkel. Ha nem lesz szükséged teljes idős gyermekfelügyeletre, akkor sem árt, ha beszerzel egy-két bébiszitter ajánlatot különleges alkalmakra. Ha már most foglalkozol ezzel, akkor egyel kevesebb dolgod lesz az újszülöttel kapcsolatos teendők közepette.

 

harmincegyedikhet2

Ha eddig nem is tetted, most már mindenképpen be kell szerezned néhány kismamaruhát. Törekedj arra, hogy kényelmes, praktikus és könnyen tisztítható darabokat válassz. A nyári kismamákat nagyon meg tudja viselni a meleg, ezért ebben az időszakban válassz bővebb, pamutból készült ruhákat. Az alkalmakra öltözz elegánsan, hiszen terhesség nem akadályoz meg abban, hogy csinos és divatos légy. A manapság divatos, lapos balerinacipők nem biztosítják lábad számára megfelelő kényelmet és egészséget. A praktikusság szempontjából pedig kerüld a fűzős lábbeliket is, mert az utolsó hónapokban nehezedre eshet bekötni őket.

A baba mérete

A baba a fejtetőtől a farokcsontig nagyjából 28 centiméter, és megközelítőleg 1,59 kilogramm.

Terhességi tünetek és enyhítésük

Hátfájás

A terhesség vége felé szinte elkerülhetetlen a hátfájás, ennek oka az, hogy a vesetáj körüli ínszalagok és izmok a vajúdás megpróbáltatásaira készülve lazák és kinyúltak. Ha szeretnél megszabadulni a kínoktól, kérd meg párodat, hogy masszírozzon meg, vegyél egy forró fürdőt, és mindenhová vigyél magaddal egy derékpárnát.

Visszér

Visszeres csomók is keletkezhetnek lábaidon, hiszen nem kevés súlytöbbletet kell hordoznod nap mint nap, még akkor is, ha gyermeked édes teher. Ha szeretnéd elkerülni, hogy a kék erek a szülés után is megmaradjanak a lábaidon, hordj rugalmas szorítóharisnyát!

Légszomj

Valószínűleg gyakran fordul elő, hogy nehezebben kapsz levegőt, különösen, ha valamilyen fizikai erőkifejtést végzel. Pihenj minél többet, és csak akkor, illetve annyit mozogj, amikor és amennyi jólesik.

Milyen tápanyagra van szükséged?

D-vitamin

A zsírban oldódó D-vitamin létfontosságú a kalcium felszívódásához, valamint a baba csontjainak és fogainak fejlődéséhez. Ez a vitamin főként a nap ultraviola-sugárzásának hatására szintetizálódik a bőrben, így azoknak, akiket kellő mértékű napsütés ér, általában elegendő D-vitamint termel a szervezete. A várandósság alatt – különösen az utolsó 12 hétben – azonban nem szabad hosszan napon tartózkodnod, mivel így tested felhevülhet, ez pedig ártalmas lehet a babára nézve. Ilyenkor természetes forrásokból is hozzájuthatsz a D-vitaminhoz, illetve az orvosok aterhesség utolsó hetében általában rutinszerűen írják fel tabletta formájában.
Ajánlott napi mennyiség: 10 milligramm.
Forrásai: tej, margarin, vaj, kivi, papaya, eper, tojás, karfiol.harmincegyedikhet3

Omega-3 zsírsav

Az esszenciális zsírsavak jelenlétére feltétlenül szükség van a D-vitamin felszívódásához.

Ajánlott napi mennyiség: 10-20 gramm, azaz egy-két evőkanál hidegen sajtolt növényi olaj.
Forrásai: a hidegen sajtolt növényi olajok és a halhús mellett kisebb mennyiségben tartalmazza az avokádó, a diófélék, a húsok, a vaj és a sajt.

C-vitamin

A vízben oldódó C-vitamin enyhítheti a fáradékonyságot, miközben fontos szerepet játszik a a baba fejlődésében is. Mivel szervezeted nem képes tartalékolni, naponta kell gondoskodnod a beviteléről.

Ajánlott napi mennyiség: 80 milligramm.
Forrásai: citrusfélék, brokkoli, zöldpaprika, paradicsom, leveles zöldségek, karfiol,
sárgarépa, dinnyefélék, bogyósgyümölcsök, papaya, mangó.

Tippek

  • Ha fájdalmas görcsöket tapasztalsz lábaidban, felül kell vizsgálnod a napi bevitt kalciummennyiséged. Amikor a vádlid begörcsöl, a lábfejed visszahajlításával enyhíthetsz a fájdalmakon, de a hirtelen meleg vagy hideg is segíthet.
  • Számolj tízig! Sok orvos és szülésznő javasolja az anyukáknak, hogy amikor már benne járnak a harmadik harmadban, figyeljék a baba mozgását. Íme, a gyakorlat: minden nap, kb. ugyanabban az időpontban feküdj le, és jegyezd fel, mennyi időbe telik, amíg baba tízet rúg, fordul, vagy rebben – bármilyen mozdulat számít. Ideális esetben ez egy óránál rövidebb idő alatt megtörténik. Ha mozgás nélkül eltelik egy óra, egyél valami könnyűt, feküdj le, és próbáld újra. Ha még mindig nem érzel semmit, akkor ezt mindenképpen jelezd orvosodnak, vagy szülésznődnek. Ne feledd, a 30-40 perces, mozgásmentes időszakok normálisnak tekinthetők; az apró pocaklakó alszik. Azonban ha nyugodtan ülsz, két órán belül érezned kell, hogy pöttöm legalább egyszer felébred.

Forrás: babamama.hu, femina.hu

Fotók: web