A terhességed 29. hetében jársz. Ez sok más dolog mellett azt is jelenti, hogy immár van még valaki, akinek vásárolhatsz. Így, ha rosszkedvű vagy az állandóan változó alakod miatt, akkor engedd meg magadnak, hogy valami imádnivaló apróságot vegyél a babádnak.

Mi történik a babával?

A mellben meginduló tejtermelést áttételesen a babád váltja ki: tulajdonképpen biztosítja, hogy születésekor kész élelem álljon rendelkezésére. A veséje fölött van a mellékvese, ami ekkor androgénszerű anyagokat termel: ezek a vérében keringenek, és miközben a méhlepényhez érnek, ösztrogénné alakulnak át. Az elképzelés szerint ennek az a szerepe, hogy a saját testedben kiváltsa a prolaktin termelését.

Mindeközben egyre több haj nő a pici fején, alatta pedig tágulnak a koponyacsontok, hogy kövessék az agy növekedését. Az agy felszíne szabálytalanná válik, ahogy a barázdák és a mélyedések kialakulnak az idegsejtek között létrejövő kapcsolódások eredményeként. A pici mozgása egyre inkább érezhető, ami esetenként meglehetősen kellemetlen tud lenni – ilyenkor beszélj hozzá, és simogasd a hasad, hogy lenyugodjon.

Megpróbálkozhatsz a méhen belüli kommunikációval is – néhány egyszerű módszerrel és persze sok-sok szeretettel ugyanis felveheted a kapcsolatot az aprósággal. Tudományos kutatások támasztják alá, hogy a baba érzékeli édesanyja lelki rezdüléseit, és a maga módján, azaz a saját érzéseivel reagál is azokra. Oldott állapotban viszonylag könnyen ráhangolódhatsz ezekre a jelekre, és képessé válhatsz arra, hogy érzékeld az üzeneteit. Megpróbálhatod ezeket az ingereket tudatos szintre emelni, például szavakba önteni, de ne törekedj erre görcsösen. A baba üzeneteire többféleképpen is reagálhatsz: kimondhatod a választ, vagy képek formájában közvetítheted felé az információt.

A baba mérete

A baba a fejtetőtől a farokcsontig nagyjából 26 centiméter, és megközelítőleg 1,25 kilogramm.

A csöppség nem csak a látás területén ért el elképesztő dolgokat! Már tud köhögni, és szopizni is tökéletesen tud(na). A bőre már kevésbé ráncos, hiszen igencsak hízásnak indult, és egyre jobban hasonlít egy babaszépségre. 

Mi történik a mamával?

.A méh sokkal nagyobb, és ekkor már egyre jobban nyomja belső szerveidet, közöttük a hólyagot, ami azt eredményezi, hogy még gyakrabban kell vécére járnod. Jó, ha a terhesség előrehaladtával lassan fölkészülsz a szülésre is. Jelölj ki bizonyos időpontokat, amikor olyan gyakorlatokat végzel, amelyek elősegítik a megfelelő szülési testhelyzet fölvételét, és elsajátíthatod a lazítás technikáját. Az előkészületek ugyanis különösen jól jöhetnek akkor, ha a baba korábban érkezik.

huszonkilencedikhetGuggolás

Ez a testhelyzet nagyszerű a vajúdás közben, mert a nehézségi erő húzását használja ahhoz, hogy a picit átsegítse a szülőcsatornán. A guggoló gyakorlatok a lehető legteljesebb mértékben kinyitják a medencét, és elősegítik a gát megnyúlását, ami elejét veheti a szülésközben bekövetkező gátszakadásnak.

Törökülés

Ez a testhelyzet erősíti a combizmokat, ami szükséges a guggoláskor, és fejleszti a medence rugalmasságát. Ha először nehéznek találod a gyakorlatot, támaszd alá törülközővel a combodat, vagy dőlj neki a falnak. A relaxáló gyakorlat közben összpontosíts a légzésedre és a lazító technikákra is.

Sok mindent hallhattál már a koraszülésről, és ez biztosan ijesztő számodra, de nyugodj meg! A modern orvostudománynak köszönhetően a huszonkilencedik héten született babák túlélési esélye 90%, ami nagyszerű hír! Koraszülésnek nevezzük, amikor a pici súlya születéskor kevesebb, mint 2500 gramm, és a szülés előbb következik be, mint a 37. hét. A koraszülés figyelmeztető jelei ismeretében lehetséges megelőzni azt.

Ezek a jelek a következők lehetnek:

  • 10 percenkénti méhösszehúzódás, vagy egy órán belül gyakoribb időtartamú fájások (ötnél több 60 perc alatt),
  • vizes folyás a hüvelyből (a magzatburok megrepedésére figyelmeztet),
  • állandó, vagy hullámokban jelentkező, menstruációs görcshöz hasonló érzés a has alsó részén,
  • állandó, vagy hullámokban jelentkező gyenge hátfájdalom a csípővonal alatt,
  • nyomásérzés a medence tájékán, amely hasonlatos ahhoz az érzéshez, amikor a baba leszáll a szülőcsatorna felé,
  • hastáji görcsök, amelyek hasmenés kíséretében, vagy, anélkül jelentkeznek,
  • hüvelyfolyás jellegének megváltozása, vagy erősödése.

Ezen tünetek esetén feltétlenül fordulj orvoshoz, hogy ellenőrizze a méhnyak állapotát. Addig is, míg ilyen esetben a nőgyógyász megvizsgál, te is tehetsz a koraszülés ellen.

  • Ürítsd ki a hólyagod!
  • Feküdj a bal oldaladra, lehetőleg lejtős helyzetben, ez lelassítja a tünetek jelentkezését. Kerüld a háton fekvést!
  • Igyál néhány pohár vizet, hiszen a kiszáradás is idézhet elő méhösszehúzódásokat.
  • Ellenőrizd a méhösszehúzódásokat egy órán keresztül, számold a két összehúzódás közt eltelő időt!

Ahhoz, hogy továbbra is minden rendben menjen, még szükséged lesz néhány vizsgálatra és szűrésre a várandósságod alatt. Ha még nem történt volna meg, akkor most lesz esedékes az „új” ultrahang és nőgyógyászati vizsgálat. A magzatok a 29. hétig általában egyformán fejlődnek, ilyenkor átlagosan 1 kg súlyúak. Ennél az ultrahangvizsgálatnál megállapítják, hogy a kicsi megfelelően növekszik, gyarapszik-e, illetve, ha „jó szögben” fekszik, akkor most már biztosan meg lehet mondani a baba nemét. Ha a vérvizsgálatod alapján Rh negatív vagy, akkor lehet, hogy most kapod meg az anti-D injekciót. Ez megakadályozza, hogy a tested a baba vérsejtjei elleni antitestet termeljen, ami esetleg bekerülhet a vérkeringésedbe. A babát születése után azonnal megvizsgálják, és ha Rh pozitív, akkor kapsz majd még egy szurit a későbbi várandósságod védelmében.

Milyen tápanyagra van szükséged?

D-vitamin

A zsírban oldódó D-vitamin nélkülözhetetlen a babaagyának fejlődéséhez. Ez a vitamin főként a nap ultraviola-sugárzásának hatására szintetizálódik a bőrben, így azoknak, akiket kellő mértékű napsütés ér, általában elegendő D-vitamint termel a szervezetük. A várandósság alatt azonban nem szabad hosszan tartózkodnod a napon, mivel így tested felhevülhet, ez pedig ártalmas lehet a babára nézve. Ilyenkor természetes forrásokból is hozzájuthatsz a D-vitaminhoz.

Ajánlott napi mennyiség: 10 milligramm.
Forrásai: tej, margarin, vaj, kivi, papaya, eper, tojás, karfiol.

Omega-3 zsírsav

Az esszenciális zsírsavak jelenlétére feltétlenül szükség van a zsírban oldódó vitaminok, így a D-vitamin felszívódásához.

Ajánlott napi mennyiség: 10-20 gramm, azaz egy-két evőkanál hidegen sajtolt növényi olaj.

Forrásai: a hidegen sajtolt növényi olajok és a halhús mellett kisebb mennyiségben tartalmazza az avokádó, a diófélék, a húsok, a vaj és a sajt.

huszonkilencedikhet2Tippek

  • Emlékszel azokra a szexi melltartókra, amiket néhány hónapja hordtál? Nagy eséllyel ezek már a mellkasodat sem érik át… Itt az ideje meglátogatni egy kismama-üzletet, és beszerezni egy szoptatós melltartót. Sőt, ne felejts venni magadnak cicitörlő-kendőt, mert a melledből szivároghat a tej, és ez nem néz ki valami jól a blúzodon.
  • A lábaid sokszoros terhelésnek vannak kitéve a terhesség alatt. Kényeztesd őket finom lábfürdővel, vagy egy kényelmes zoknival.

Forrás: babamama.hu, femina.hu

Fotók: web