Gratulálunk! Babád túljutott az embrionális fejlődés szakaszán, és elnyerte a magzat nevet! Sőt, immár egyre kevésbé hasonlít egy pici rózsaszínű vízcseppre…
Mi történik a babával?
Az embrió háta kissé egyenesedik, a farka a test többi részéhez képest pedig egyre kisebb. A testmérethez viszonyítva még mindig meglehetősen nagy a feje, ami ráhajlik a mellkasra. A szem jól fejlett, de hártya fedi.
A baba izmai is kezdenek kialakulni, így kisebb mozgásokat végezhet, melyek ultrahangos vizsgálattal észlelhetőek is. Végtagjai fejlődnek, a karja és a kézfeje gyorsabban ölt formát, mint a lába és a lábfeje. Ekkor már jól körülhatárolt ujjfodrok vannak a kézfejen, a közöttük lévő szövet is elhal, így az ujjak elkülönülnek egymástól. Ráadásul képes arra, hogy ha a tenyeréhez ér valami – ami a legtöbb esetben másik ujja, orrocskája, esetleg a köldökzsinór – gyengéden rákulcsolja az ujjait. Ez a fogóreflex elődje, melyet nemsokára tapasztalhatsz, amikor a bébi megszorítja ujjadat, vagy a körülötte lévő tárgyakat. A mozgás tehát egyre fokozódik, de ezt te még biztosan nem érzed.
Ebben az időszakban kezd kialakulni a rekeszizma – ennek segítségével fog majd lélegezni, miután megszületett. A belek pedig a köldökzsinórból megindulnak a hasüreg felé, ahol a test növekedésével párhuzamosan egyre nagyobb hely áll a rendelkezésükre.
A baba mérete
A baba a fejtetőtől a farokcsontig megközelítőleg 22-30 milliméter.
Bár még csak akkora, mint egy kisebb szem eper, minden szervvel rendelkezik, amire a kinti élet során szüksége lesz. Az elkövetkezendő hónapokban már csak méretbeli növekedésre, és finomhangolásokra lesz szükség. Eljött az ideje, hogy a fejlődés helyett a súlygyarapodásra koncentráljon.
Mi történik idekinn?
Mostanra biztosan feltűnt, hogy a korábban elkerült ételek néha megpiszkálják a fantáziád, esetleg olyan ízkombinációkat alkotsz, melyet még egy ínyenc is megirigyelne. A kívánósság teljesen normális ebben az időszakban. Azt feltételezik, hogy a szervezet így adja az anya tudtára, hogy éppen milyen tápanyagra van szüksége. Azonban, ma már tudjuk, hogy a „kettő helyett eszek” kifogás nem állja meg a helyét. Ha megkívánsz valamit, nyugodtan fogyaszd el, azonban még jobb, ha előtte meggyőződsz róla, hogy milyen anyagokat juttatsz ezáltal a szervezetedbe. Nagyon fontos, hogy ezzel tisztában légy, tudd, mely tápanyagok maradhattak ki a sorból a fánkvacsora miatt, s ezeket más módon pótolhasd. Nyugodtan kérd ki ezzel kapcsolatban orvosod, dietetikusod véleményét, akik segíthetnek összeállítani egy olyan étrendet számodra, amely tartalmaz minden fontos elemet a kicsi fejlődéséhez és a te egészséged érdekében.
A várandósság ideje alatt teljesen normális, ha megemelkedik a vérnyomásod, hiszen keringési rendszerednek biztosítania kell a kicsi vérellátását. Ez a korábban említett rózsás arcon túl más tüneteket is eredményezhet. A nagyobb mennyiségű vért a kitágult erek a nyálkahártyák (méh, orr, szájüreg nyálkahártyák) területére koncentrálják, melyek a babád táplálásán kívül kellemetlenségeket okozhatnak; mint az orrdugulás, spontán orrvérzés, az íny duzzadtsága.
Tested alakja egyelőre nem árulkodik a terhességről. A HCG azonban ekkor termelődik a legnagyobb mennyiségben, így felfigyelhetsz bizonyos változásokra: arcod teltebb, bőröd lágyabb lesz, adott esetben pattanások is megjelenhetnek rajta. Ritkábban kell hajat mosnod, mert kevésbé zsírosodik, melled pedig teltebbé és érzékenyebbé válik. Időnként változó mennyiségű hüvelyfolyást is tapasztalhatsz, ez azonban többnyire természetes, nem ad okot az aggodalomra. Sűrű és viszketéssel, furcsa szaggal párosuló váladékozásnál azonban feltétlenül keresd fel orvosod, ez ugyanis enyhe hüvelyi fertőzésre utalhat.
Ebben az időszakban érdemes utánajárni annak, hogy munkahelyeden milyen jogok illetnek meg leendő anyaként, illetve milyen támogatásban részesülhetsz. Elkezdheted megtervezni a babaszobát, és gondolatban összeállíthatod a babakelengyét is, feltérképezve a legjobb lelőhelyeket.
Milyen tápanyagra van szükséged?
Magnézium
A magnézium meghatározó szerepet játszik az izmok és a rekeszizom növekedésében.
Forrásai: teljes értékű gabonafélék, hüvelyesek, diófélék, hús, tej.
Kalcium
A kalciumra ugyancsak nagy szükség van az izmok megfelelő működéséhez, de fogaid épségének megőrzésében is segítségedre lehet.
Ajánlott napi mennyiség: 1500-2000 milligramm.
Forrásai: tej, sajt, joghurt, brokkoli, spenót, szardínia.
C-vitamin
A vízben oldódó C-vitamin meghatározó szerepet játszik a magzati szövetek és a vázrendszer kialakulásában, illetve általában a baba fejlődésében. Mindemellett elősegíti a vas és a kalcium felszívódását. Mivel szervezeted nem képes tartalékolni, naponta kell gondoskodnod a beviteléről.
Ajánlott napi mennyiség: 80 milligramm.
Forrásai: citrusfélék, brokkoli, zöldpaprika, paradicsom, leveles zöldségek, karfiol, sárgarépa, dinnyefélék, bogyósgyümölcsök, papaya, mangó.
Mit ne fogyassz?
A brucellózis elnevezésű fertőzéses betegség veszélyes lehet a terhesség idején, mivel fejlődési rendellenességekhez vezet, illetve vetélést okozhat. Vírusa elsősorban a nyers és nem teljesen átfőtt vagy átsült húsokban található meg, ezért a várandósság alatt kerüld ezek fogyasztását. Emellett, ha nyers hússal dolgozol, jól mosd meg utána a kezed, és a konyha tisztaságára is fordíts kiemelt figyelmet.
Tippek
- Orrdugulásra: Használj párologtatót, így könnyebben átvészelheted az orrdugulós időszakot.
- Ínyduzzadásra: Vigyél be a szervezetedbe elég kalciumot! Akár étrendkiegészítőt veszel, akár kalciumban gazdag ételeket fogyasztasz (mint a brokkoli, vagy a szardínia), tapasztalni fogod, hogy néhány nap múlva enyhülnek a tünetek.
- Előfordulhat, hogy a hormonális változás miatt bőröd zsíros, pattanásos, vagy ennek ellentéte; pergamenszerűen száraz lesz. Erre jó megoldás a megfelelő arctisztítás és ápoló krémek használata. Csak vissza kell emlékezned, hogy hogyan is csináltad kamaszkorodban…
Forrás: babamama.hu, femina.hu
Fotók: web