Ez a hét mérföldkőnek számít a babád életében, ekkor alakulnak ki szerveinek, szervrendszereinek kezdeményei, melyekre a születése után létfontosságú feladatok hárulnak. Az agy, az emésztőrendszer, a tüdő és az érzékszervek megjelenésének idején járunk, ezért most fokozatosan vigyáznod kell magatokra!
Mi történik a babával?
A hatodik hétre az embrió gerince mentén húzódó velőcső már bezárult, egyik végén az agy fejlődik és növekedik, hogy kitöltse a fejet. Eközben két parányi, lapos csésze alakú festéklemez kezd formálódni a fej két oldalán. Ezek a látóhólyagok, melyek ebből az egyszerű kiindulási állapotból odáig jutnak, hogy kialakul belőlük a baba mérhetetlenül bonyolult szeme.
Bár ebben a szakaszban a szív még csak picike cső, ezen a héten elkezd dobogni, és abba sem hagyja a gyermek egész hátralévő élete alatt. Kezdenek mutatkozni a később lábakká formálódó apró végtagsarjak, miközben ekkor még megvan a jól kivehető farok is.
A többi fontos szerv, pl. a vesék és a máj szintén kezdenek kialakulni. A tüdő most még egy cső, amely erszényszerű szerkezetet alakít ki, azonban a levegő fogadásához még virágzásnak kell indulnia.
A baba mérete
A baba a fejtetőtől a farokcsontig megközelítőleg 2-4 milliméter.
Mi történik a mamával?
Méhed mostanára mandarin nagyságú. Megnövekedett térfogatának köszönhetően még jobban nyomja a húgyhólyagodat, ezért az eddigieknél is gyakrabban érezheted szükségét, hogy meglátogasd a női szakaszt. Ezentúl a hCG hormonjaid mennyisége másfél naponta megkétszereződik, melynek hatására szintén fokozódik a veseműködésed. Nem csoda, ha most ok nélküli érzelemkitöréseket vagy hirtelen hangulatváltozásokat veszel észre magadon, vagy még inkább: a környezeted vesz észre rajtad. A hormonkoncentráció növekedésével a korábbi hányós-émelygős tüneteid is erősödhetnek.
A terhesség hatodik hetében a feszülésen és az érzékenységen túl további változásokat is észlelhetsz melleiden, köszönhetően a tejtermelést serkentő hormonoknak. A mellbimbó jobban kiemelkedhet, az azt körülvevő barnás rész, az areola pedig sötétebbé válik. A mell fokozódó vérellátásából adódóan láthatóvá válnak azok az erek, melyek közvetlenül a bőr alatt futnak.
Vannak nők, akik különösebb tünetek nélkül jutnak keresztül a terhesség első hetein, sokaknak azonban a kellemetlen tünetek, illetve azok felerősödése jut eszükbe erről az időszakról.
Hányinger
Ebben az időszakban még nagyobb intenzitással jelentkezhet a hányinger. Ez a tünet sok esetben akkor tapasztalható, ha a kismama nem eszik eleget, ezért jó, ha mindig van nálad valami rágcsálnivaló, végtére is a terhesség nem a fogyókúra ideje. A napi háromszori, bőséges étkezésről válts át gyakrabban elfogyasztott, kisebb mennyiségekre, ha pedig ennek ellenére sem sikerül szabadulnod a hányingertől, próbálj friss gyömbért használni főzéshez. Ha mindez nem segít, lehet, hogy érdemes kipróbálnod valamilyen terhesvitamint, ez ugyanis sokaknak beválik, de ezzel kapcsolatban feltétlenül kérd ki orvosod véleményét!
Érzékenység a szagokra
Az ételek mellett a szagokra is érzékenyebbé válhatsz, de, ha hallgatsz szervezeted figyelmeztető jeleire, könnyen elkerülheted a kellemetlenségeket. Lehet, hogy ennek érdekében le kell mondanod kedvenc parfümödről és egy-két finomságról is, de jobb, ha a tested szavára hallgatsz.
Fáradtságérzet
Ebben az időszakban rendkívül erős fáradtságot tapasztalhatsz. Mindez a megemelkedett progeszteronszint mellett a fokozódó anyagcserére is visszavezethető, ami tested válasza az embrió táplálásával szükségszerűen együtt járó megterhelésre. A fáradtságot lehetőleg ne próbáld kávéval és cukros ételekkel enyhíteni, ezek ugyanis fokozzák az energiádat, ám a vércukorszint süllyedése után még kimerültebbnek érezheted magad. Ezek helyett fogyassz inkább olyan ételeket, melyek kevéssé emelik a vércukorszintet, és fokozatosan, hosszabb ideig növelik az energiádat, ezenfelül pedig, amikor csak teheted, minél többet pihenj.
Tippek
A reggeli rosszullét, megnevezésével ellentétben bármelyik napszakban és időpontban rád törhet. Íme, néhány jó tanács, amelyek segíthetnek átvészelni ezeket a napokat:
- Lefekvés előtt egyél pár falat fehérje tartalmú ételt, ami tartalmaz némi keményítőt vagy cukrot is.
- Reggel, még felkelés előtt kapj be pár szem kekszet és várj 20 percet, mielőtt kimásznál az ágyból. Ez megemeli a vércukorszintet, ami gátolhatja a hányingert.
- Reggelire zsírszegény ételt egyél, és fogyassz gyümölcsöt, gyümölcslevet a végén.
- A gyömbér hatékonyan csökkenti a hányingert. Próbálj gyömbéres sütit, kandírozott gyömbért rágcsálni, vagy igyál gyömbérsört (alkoholmentest), gyömbéres teát, esetleg szerezd be kapszula formájában.
- Vehetsz be B6 vitamint is kétszer naponta (soha ne haladja meg a napi 200 mg-ot), vagy egyél joghurtot, hogy így töltődj fel B6 vitaminnal.
- Néhány esetben a szénhidrátban gazdag étkezés is segít a hányinger elmulasztásában.
- A szója, tej, sajt alapú ételek is segíthetnek.
- A legfontosabb, hogy rendszeresen, de kis adagokat egyél, és mindig legyen nálad végszükség esetére egy banán, vagy keksz.
- A stressz ronthat a hányingeren, emellett növeli a fáradságérzetet, fejfájást, hátfájást és rossz emésztést is okozhat. Ezért próbálj meg relaxálni, pihenni és akár napközben is szundikálni! Az éjszakai alvásra is jusson legalább 8-9 óra.
- Tartózkodj minél többet a friss levegőn és szellőztesd gyakran a lakást.
- A homeopátiás szerek között is találsz olyanokat, amelyek kifejezetten a terhességi hányinger ellen hatásosak.
- Kerüld az erős illatokat, ha kell, vált illatmentes dezodorra, és egy időre mondj le a kedvenc parfümödről is.
- Ha a mentolos fogkrém miatt kezdene forogni a gyomrod, keress egy másik változatot a boltokban.
- Van, akinek még a fogkefe érintése is azonnali hányingert okoz, de ezért a száj higiéniáját ne hanyagold el, hiszen a gyermekvárás hónapjai alatt amúgy is számtalan veszély leselkedik az ínyedre és a fogaidra. Inkább próbálj meg kíméletesen, lassan fogat mosni.
- A dohányzás, azon kívül, hogy roppant káros az édesanya és leendő gyermeke egészségére, émelygést idézhet elő. Kerüld a füstös helyeket, és kérd meg ismerőseid, rokonaid, hogy a jelenlétedben ne gyújtsanak rá.
Milyen tápanyagra van szükséged?
A-vitamin
A zsírban oldódó A-vitamin támogatja a baba szívének és keringési rendszerének működését. A természetben két alakban fordul elő: egyrészt retinolként, ami az állati eredetű ételekben található érett verzió. A túlzott retinolbevitel azonban születési rendellenességek kialakulásához vezethet, ezért ne szedd táplálékkiegészítő formájában, és iktasd ki az étrendedből a májat, ami jelentős mennyiségben tartalmazza.
A béta-karotint ezzel szemben, melyet a szervezeted képes A-vitaminná alakítani, nem lehet túladagolni. Ez a tápanyag számos zöldségben fellelhető, így nem okozhat gondot napi fogyasztása.
Ajánlott napi mennyiség: 1-1,25 milligramm.
Forrásai: a béta-karotin a sötétzöld zöldségekben és a sárgarépában, a retinol a májban, a halakban, a tojássárgájában, a tejben és a tejtermékekben található meg.
Omega-3 zsírsav
Ajánlott napi mennyiség: 10–20 gramm, azaz egy-két evőkanál hidegen sajtolt növényi olaj.
Forrásai: a hidegen sajtolt növényi olajok és a halhús mellett kisebb mennyiségben tartalmazza az avokádó, a diófélék, a húsok, a vaj és a sajt.
Mit ne fogyassz?
A koffein stimuláló anyag, mely átjut a méhlepényen, és károsan befolyásolja a magzat szívfrekvenciáját és légzését. Ha teljesen esetleg nem is tudsz lemondani a koffeintartalmú kávéról vagy teáról, fogyasztásukat mérsékeld napi két csészére – ekkora mennyiségben még nem ártalmasak. Kólát viszont lehetőleg egyáltalán ne igyál, ez ugyanis számos káros hatása mellett szintén nagy mennyiségben tartalmaz koffeint.
Ami a halat illeti, bár nélkülözhetetlen forrása az esszenciális zsírsavaknak, a legtöbb tengeri hal húsa higanyt tartalmaz, ami a szervezetedben felhalmozódva súlyos születési rendellenességeket okozhat a babánál. Éppen ezért hetente legfeljebb kétszer fogyassz halhúst, akkor is lazacot vagy tonhalat válassz. Nyersen soha ne tálald, a cápa, a kardhal és a lepényhal húsát pedig bármilyen formában kerüld.
Forrás: babamama.hu, femina.hu