Kisbabád eddig a hétig hihetetlen tempóban növekedett. Mostantól ez az ütem kissé lelassul. A hangsúly inkább a zsír felhalmozódására kerül, hiszen ez fogja melegen tartani a csöppséget, miután kibújik a kényelmes, és kellemes hőmérsékletű kuckójából.
Mi történik a babával?
A baba mérete
A mellkas szabálytalan fel-le mozgásai akár láthatóvá is válnak az ultrahangos vizsgálaton, amint a baba beengedi és kiereszti a folyadékot. Körülbelül 2 és fél deciliternyi magzatvízben lubickol, tehát rengeteg helye van még. Ha eddig még nem érezted a kis megmozdulásokat, akkor most már akármelyik pillanatban beazonosíthatod. Izgalmas pillanatok ezek! A kicsike már képes szopizni az ujját, s ez által szorgalmasan gyakorolja a szopó mozdulatokat. Ez azonban azzal jár, hogy gyakran nyel a magzatvízből, amitől csuklani kezd, de ez nem okoz gondot a babának!
Mi történik a mamával?
A baba és az őt tápláló, róla gondoskodó méhlepény kívánalmai miatt szíved 40%-kal többet dolgozik. Emiatt az apró vérerekre, például az orr és a fogíny hajszálereire nagyobb nyomás nehezedik, ezért ne lepődj meg, ha olykor vérezni kezd az orrod és az ínyed. A rengeteg furcsa változás hatására előfordulhat, hogy feszültebb vagy, mint egyébként. Ezt feltétlenül meg kell tanulnod kezelni, a felfokozott idegállapot ugyanis a kisbabára is nagy hatással lehet: a tudósok kimutatták, hogy az ideges és nyugtalan babák édesanyja gyakran volt feszült a terhesség idején. Gyermeked egészséges fejlődéséhez nélkülözhetetlen, hogy rendszeresen lazíts. A szülésre felkészítő kismamaiskolában lazító- és légzési gyakorlatokat is oktatnak. Kimondottan jó lehet, ha még a várandósság idején elsajátítod ezeket a technikákat, az irányított légzés ugyanis később, a vajúdás során segíti a lazítást, és megelőzi az ijedtséget. Könnyű masszázzsal a párod is segíthet relaxálni, főleg azokon a területeken alkalmazva, melyeket nehezen érsz el, mint a derekad vagy a talpad.
A méh folyamatosan növekszik, emiatt élesebb fájdalmat érezhetsz a hasad mindkét oldalán. Ezek természetes ínszalagos fájdalmak, nincs okod az aggodalomra. Ha eddig még nem tapasztaltad, mostantól kezdve újabb változásokat vehetsz észre a bőrödön. Megjelenik néhány sötét folt, különösen az arcon és a nyakon. Ezek kifejezetten a terhesség idejére jellemzőek és el fognak halványulni a szülést követően.
A libidó gyakran magasabb ebben az időszakban a progeszteron hormonnak köszönhetően, amely a nemi vágyért felelős. Ez mindenképpen jó hír, hiszen fontos, hogy a párod is érezze, hogy nagyon fontos számodra; a szeretkezés pedig képes a kiegyensúlyozó erőt jelképezni egy párkapcsolatban. Nincs semmi okod lemondani a szexuális életről, kivéve, ha azt az orvos tiltja meg.
Azon kapod magad, hogy pár kis lépcsőtől is fújtatva veszed a levegőt? Ne aggódj, nem a kondiddal van gond! A légszomj a várandósság újabb, teljesen normális kísérőjelensége. A terhességi hormonok miatt a szokásosnál mélyebben veszed a levegőt, ez segít abban, hogy a pöttöm is elegendő oxigénhez juthasson. A későbbiekben méhed növekedése még jobban megbonyolítja a helyzetet, hiszen nyomást gyakorol a rekeszizmodra, így csökken a hely, ahová a tüdőd tágulhat. A légszomj azonban nem árt sem neked, sem a babának. Ha mégis aggódsz emiatt, nyugodtan említsd meg az orvosodnak.
Terhességi tünetek és kezelésük
Striák
Ebben az időszakban megjelenhetnek a hasadon, a melleiden és a combodon a terhességi csíkok, azaz a striák. Valójában arról van szó, hogy a bőr kötőszövetében lévő kollagén megtörik a bőr megnyúlása, illetve a hormonális változások miatt. A striák színe a terhesség során lilásvörös, majd a babavilágrajövetelét követően fokozatosan szürkés vagy fehéres színűvé halványulnak. Enyhítésükre, illetve elmulasztásukra nincs garantált módszer, ám sokat segíthet, ha kerülöd a hirtelen, nagymértékű hízást, illetve – ha az orvos engedi – rendszeresen végzel valamilyen kíméletes mozgásformát. Hatásos lehet a sétálás, az úszás vagy akismamajóga. A jó minőségű hidratáló testápolók is javíthatnak a helyzeten.
Milyen tápanyagra van szükséged?
Forrásai: hal, csírák, sovány vörös húsok, tojás, szardínia, teljes kiőrlésű gabonafélék, szárított borsó és bab.
C-vitamin
Forrásai: citrusfélék, brokkoli, zöldpaprika, paradicsom, leveles zöldségek, karfiol, sárgarépa, dinnyefélék, bogyósgyümölcsök, papaya, mangó.
Tippek
- Az orrdugulásnak és a hüvelyi folyás megszaporodásának a fokozott vérkeringés az oka. De ezek szülés után szépen elmúlnak. Orrdugulásra a tengeri sós orrcsepp segíthet, a folyások intim higiéniával és gyakori fehérnemű váltással elviselhetőbbé tehetők.
- A hanyatt fekvés néha nehéz lehet. A baba súlya ugyan még nem olyan nagyon vészes, de szokatlanul nyomhatja a belső szerveket fekvés közben. Ha oldalra fordulsz, és úgy próbálsz aludni, akkor a gyomor mögött futó főérről leveszed a súlyt, könnyebben elalszol, és nyugodtabb lesz az éjszakád.
Forrás: babamama.hu, femina.hu
Fotók: web