A gyerekszoba majdnem kész. Bevásároltál. Elolvastál minden létező szakirodalmat. Roppant felkészültnek érzed magad. És vársz. Sőt, az elkövetkezendő hat hétben is várni fogsz. Ne kergesd magad őrületbe! Inkább használd ki az időt, amikor még egyedül vagy.

Mi történik a babával?

Bár még a szűk méhben szorong, a baba az újszülöttre jellemző legtöbb képességgel rendelkezik már, kivéve természetesen a sírást és a táplálkozást. Az idő nagy részében alszik, és talán pont olyan élénken álmodik, mint te, szeme ugyanis a REM, vagyis a mély alvás fázisának tipikus jellegzetességeit mutatja. Ez a gyors szemmozgás pedig a felnőtteknél az alvásnak abban a szakaszában figyelhető meg, amikor az alvó ember álmodik. Amikor a pici ébren van, nyugodt, hallgatózik, érez, elmosódott formákat talán még lát is, de mindenekelőtt tanul, hiszen az agyában lévő billiónyi idegsejt szó szerint trilliónyi kapcsolatot épít ki egymással. A baba tevékeny is, bár ilyenkor már csak néhány erős rúgásra és döfésre korlátozódnak a mozdulatai. Ha babád ezen a héten jönne világra, tüdeje talán már működne, de még mindig inkubátorban kellene tartózkodnia ahhoz, hogy elég melegen legyen.

A baba mérete

A baba a fejtetőtől a farokcsontig nagyjából 30 centiméter, és megközelítőleg 2 kilogramm.
Öt érzékszerve már szinte teljesen tökéletes. A szem érzékeny a fényre, a pupillák már tágulnak és szűkülnek, ezért a baba homályosan látja a körvonalakat, különbséget tud tenni a nappalok és éjszakák között. Érzi, amikor megfogja valamelyik lábujját, vagy ha ujját szopja; megízleli a magzatvizet, amit lenyel; hallja a szívdobogásod, hangod, és gyomorkorgásod. Természetesen odabent nincs levegő, amelyből érezheti az illatokat, de ha lenne, akkor azt is érezné.

Minden héten körülbelül negyed kiló zsírt halmoz magára. De ez még mind semmi, a következő 7 hét során mindezt megduplázhatja!

A koponyája még mindig puha, és nem forrt össze. Ez a rugalmasság engedi, hogy a csontok egymás fölé csússzanak, így lényegesen könnyebb lesz majd átpréselnie magát a szülőcsatornán. Ez fogja eredményezni persze azt is, hogy születéskor a baba feje megnyúlik, de ne aggódj, pár napon belül szép kerekfejű bébid lesz.

Mi történik a mamával?

A 33. hét elejére méhed mérete ötszázszorosára nő a terhesség előtti méretéhez képest. Az élettani vérszegénység alábbhagy, mert a vörösvérsejtek termelődése utoléri a plazmáét. Különösen élénk álmaid lehetnek, és belső szerveid torlódása miatt még gyakrabban kell vécére járnod, mint eddig. Ha már van gyereked, beszélgess el vele a kistestvér érkezéséről.Magyarázd meg neki, hogy mindez miképpen érinti majd őt, de biztosítsd arról is, hogy ettől még éppen úgy fogod szeretni, mint korábban. Ha már elég nagy hozzá, vond be az előkészületekbe – így ő is fontosnak érezheti magát, ezáltal pedig csökken a testvérféltékenység kialakulásának kockázata.

harmincharmadikhet2A pöttöm növekedésével a mozgásokat egyre ritkábban lehet érezni, viszont annál intenzívebben. Néha akkorákat rúghat, hogy csillagokat látsz tőle. Ilyenkor, ha pozíciót váltasz, teszel egy sétát, vagy hideg vizet iszol, akkor a legaktívabb gyerek is jó eséllyel abbahagyja a kitörési műveletet. Az is megoldás, ha közlöd vele, hogy ha még egyszer megrúg, akkor bemész, és lesz nemulass. Bár lehet, hogy ettől nem fogja abbahagyni, legalább téged mentálisan megnyugtat, hogy maradt némi kontrollod felette. Ha hirtelen rázkódást érzel, akkor a pici valószínűleg csuklik – vagy csak tánclépéseket gyakorol. Persze az utóbbinak kisebb a valószínűsége.

Mivel a baba fehérje és zsírigénye az elmúlt néhány héthez képest is megnő, ezért fontos, hogy továbbra is kiegyensúlyozottan étkezz!

Terhességi tünetek és enyhítésük

Visszér

A harmadik trimeszterben különösen nagy a valószínűsége a visszér kialakulásának. A várandóssággal együtt járó többletsúly, illetve a vérarámban jelen lévő nagyobb mennyiségű folyadék intenzívebb munkára készteti a billentyűket, így aztán a vér nem minden esetben tud megfelelően áramlani. A visszér pedig akkor jelenik meg, ha a test valamely területéről akadályba ütközik a vér visszafolyása a szív irányába.Enyhítheted a kellemetlen tünetet, ha felpolcolod a lábadat, de segít az is, ha nem ácsorogsz hosszasan egy helyben, és időnként erőteljesen gyalogolsz, netán úszol vagy szobabiciklizel. Ha nem javul a helyzet, lehet, hogy gyógyharisnyát kell hordanod – ezt a legtöbb patikában könnyen be tudod szerezni.

Milyen tápanyagra van szükséged?

K-vitaminharmincharmadikhet

A zsírban oldódó K-vitamin nélkülözhetetlen a megfelelő véralvadáshoz, ezért mindkettőtök számára létfontosságú a szüléshez közeledve.Ajánlott napi mennyiség: 65 milligramm.
Forrásai: káposzta, saláta, sárgarépa, tej, vaj.

Bár nem jellemző a terhesség során fellépő K-vitamin-hiány, ha étrended nem elég gazdag ebben a vitaminban, lehetséges, hogy tabletta vagy étrend-kiegészítő formájában kell a szükséges mennyiségre kiegészíteni. Kérd ki orvosod véleményét.

Omega-3 zsírsav

Az esszenciális zsírsavak jelenlétére feltétlenül szükség van a K-vitamin felszívódásához. Mindemellett megakadályozzák a bőr kiszáradását is.
Ajánlott napi mennyiség: 10-20 gramm, azaz egy-két evőkanál hidegen sajtolt növényi olaj.
Forrásai: a hidegen sajtolt növényi olajok és a halhús mellett kisebb mennyiségben tartalmazza az avokádó, a diófélék, a húsok, a vaj és a sajt.

Tippek

Ideje rendesen bevásárolnod. Az elkövetkezendő időszakban valószínűleg már túl fáradt leszel ahhoz, hogy bevásárló utakra indulj, ezért érdemes most megvenni a nem romlandó élelmiszereket, illetve feltölteni a fagyasztót. Ezzel nem csak a szülés alatt egyedül maradó párodról, vagy gyermekedről gondoskodhatsz, de jól fog jönni a szülés utáni első hetekben is, amikor a baba mellett nem lesz energiád főzni.

Forrás: babamama.hu, femina.hu

Fotók: web