Már csak néhány hónap, és a pöttöm mini tornádóként teper majd végig a lakáson, pakolva, játszva, tanulva! Csak győzd követni, no meg kivárni!

A babád

A baba haja egyre vastagabb szálú, bár talán nem olyan színű, amilyen később lesz. Ezzel egy időben már csaknem teljesen lehullott róla a magzati szőr, és az annál vastagabb magzatmáz kezdi beborítani a testét.

A mellékveséje kétszer annyi szteroidot termel, mint a tied, és mérete megegyezik egy felnőtt mellékveséjével. A születést követően azonban összezsugorodik, hiszen feladata ebben a szakaszban az, hogy testedet minél több anyatej termelésére ösztönözze. Eközben a baba a rengeteg csontja fölépítéséhez a te szervezetedből von el kalciumot. A picinek ekkor több ízlelőbimbója van, mint élete során bármikor, és bizonyos nyilvánvaló jelek, mint a magzatvíznyelés, arra utalnak, hogy ismerkedik, és egyre jobban megbarátkozik a magzatvízben lévő ízekkel, különösen azokkal, melyeket a mama kedvel, és rendszeresen fogyaszt.

Ha gyermeked ezen a héten jönne világra, már nem éretlennek, hanem idő előtt születettnek neveznék. Ez a különbségtétel a magzat, elsősorban a tüdő érettségére utal, az idő előtt született babának ugyanis jól fejlett tüdeje van, és kevésbé valószínű, hogy intenzív ápolásra szorul.

A baba mérete

A baba a fejtetőtől a farokcsontig nagyjából 40 centiméter, és megközelítőleg 2,3 kilogramm.
Az immunrendszere szorgalmasan fejlődik, elkezdődik az antitestek termelése, illetve a bőre is egyre vastagabb védvonalat alkot. Így képessé válik arra, hogy a méhedből kibújva egyedül is védekezni tudjon az enyhébb fertőzésekkel szemben. Ez jól fog jönni, amikor születés után egyesek kézmosás nélkül érnek majd hozzá.
A bőre már kevésbé átlátszó a felhalmozódott zsírnak köszönhetően, sőt, már egészen rózsaszínű, ráncai kezdenek eltűnni. Csontjai is tovább erősödnek, amihez nagy mennyiségű kalciumra van szüksége. Összességében a pocaklakód már úgy néz ki, mint egy újszülött, csak kisebb.

Mi történik a mamával?

A Braxton-Hicks összehúzódások egyre szabályosabb időközönként jelentkeznek. Úgy érezheted, mintha összeszorítanák a méh fölső részét, a méhfeneket: a fájások lefelé terjednek, majd ellazulnak a görcs hullámai. A Braxton-Hicks összehúzódások és a valódi szülési fájások között azonban te magad is határozottan érzékelheted a különbséget, hiszen az utóbbiak egyre erősödnek, és tovább tartanak, nem múlnak el.Ez alapján első terhesség alkalmával is elkerülheted a téves riasztást, azonban, ha bármikor elfolyna a magzatvized, azonnal hívj orvost. Ha elmúltál 35 éves, mostantól folyamatos megfigyelés alá helyezhetnek. Elképzelhető, hogy gyermeked a vártnál valamivel hamarabb születik majd meg a méhlepény elégtelen működése miatt. Ez esetben nagy valószínűséggel vákuumos szülésre vagy császármetszésre lesz szükség.

Lehet, hogy már tájékozódtál, és sokat gondolkoztál azon, hogy milyen szülést szeretnél, ki az a személy, akit jó lenne magad mellett tudnod, akarsz-e fájdalomcsillapítást… Ha még nem töprengtél ezen, akkor most itt van az ideje! A fájdalomcsillapítási lehetőségekről kérj részletes tájékoztatást kezelőorvosodtól. A legtermészetesebb formája természetesen a relaxáció, amit a terhes tornákon tanulhatsz meg. Gyakran alkalmazzák még az epidurális érzéstelenítést. Ennél az eljárásnál először lidokainos injekciót kapsz, majd egy vékony csövet vezetnek be a gerinccsatornába, s ezen keresztül a szülés alatt folyamatosan adagolják a fájdalomcsillapítót. Nagyon fontos, hogy a stressz, és az idegesség fokozza a fájdalmakat, ezért lényeges, hogy megtanulj lazítani.

A hüvelyváladék egyre sűrűbben és bővebb mennyiségben jelentkezik ezzel a héttel kezdődően, amely további kellemetlenségeket okozhat számodra. Az egyre gyakoribb fájások a szülés közeledtét jelzik, de ezek még nem a vajúdás fájdalmai.

Ne aggódj, ha nehezen sikerül elaludnod. Szervezeted lassan felkészül a baba fogadására és ellátására, ezért a kevés alvás ellenére sem érzed magad fáradtnak, hiszen a szülés után első pár hónap megerőltető lesz számodra. Kicsit megnyugtató, hogy nem vagy egyedül, hiszen a terhes nők 75%-nak vannak alvási gondjai.

Terhességi tünetek és enyhítésük

harmincnegyedikhet3Szeméremcsonti fájdalom

A harmadik trimeszterben az egyik legtipikusabb panasz a szeméremcsonti fájdalom. A medencének ugyanis van egy ízülete, melyet ínszalagok tartanak meg, ám a terhesség során ezek a szalagok meglazulnak – ennek következtében pedig instabillá válik az ízület, hogy a medence könnyebben tágulhasson majd. A fájdalom emiatt jelentkezik, tehát természetes jelenség, ám annál kellemetlenebb lehet. Elmulasztani nem nagyon tudod, ám idővel javulhat a helyzet, ha betartasz néhány dolgot. Ne gyalogolj egyszerre sokat, és lépcső helyett használd a liftet. Ülj magasított székre, így ugyanis lekerül a teher a medencéről, ülés közben pedig ne tedd keresztbe a lábad. Minél gyakrabban polcold azonban fel, hiszen ezzel is tehermentesítheted a medencét. Súlyosabb esetben nagy hasznát veheted egy haskötőnek – kérd ki erről az orvos tanácsát.

Milyen tápanyagra van szükséged?

Kalcium

Mivel a baba a te szervezetedből vonja el a csontjai felépítéséhez szükséges kalciumot, gondoskodnod kell ennek az ásványi anyagnak a pótlásáról.
Ajánlott napi mennyiség: 1500-2000 milligramm.
Forrásai: tej, sajt, joghurt, brokkoli, spenót, szardínia.harmincnegyedikhet

C-vitamin

A vízben oldódó C-vitamin létfontosságú szerepet játszik a magzati vázrendszer kialakulásában, miközben elősegíti a kalcium felszívódását is. Mivel szervezeted nem képes tartalékolni, naponta kell gondoskodnod a beviteléről.
Ajánlott napi mennyiség: 80 milligramm.
Forrásai: citrusfélék, brokkoli, zöldpaprika, paradicsom, leveles zöldségek, karfiol, sárgarépa, dinnyefélék, bogyósgyümölcsök, papaya, mangó.

Tippek

Ha esetleg azt veszed észre, hogy a bőr viszket a megnőtt melleden, akkor próbálj ki valamilyen nyugtató, illatanyag-mentes krémet, mint amilyen például a kakaóvaj, vagy a tiszta lanolin balzsam.

A vajúdás és a szülés szakaszaiharmincnegyedikhet1

Úgy gondoltuk, hogy épp itt az ideje megismerkedned a szülés, és vajúdás folyamatával. Nagyon fontos, hogy tudd, mi vár rád, hiszen így készülhetsz fel rá lelkileg és testileg is.

Tágulási szakasz

A baba feje nyomást gyakorol a méhszájra, amely következtében fokozatosan kinyílik. Onnan tudod, hogy ez már az első szakasz, hogy fájásaid rendszeressé (és persze egyre erősebbekké) válnak. Mérd meg az összehúzódások gyakoriságát, és hosszát, hiszen ez segít majd az orvosoknak eldönteni, hogy hol tartasz a vajúdás folyamatában. Ilyenkor nagyjából 2-3 perc telik el az egyes fájások között. Viszont már akkor érdemes célba venned a kórházat, ha az összehúzódások 1 perc hosszúak és 10 percenként jelentkeznek.

Kitolási szakasz

Ez a szakasz akkor kezdődik, amikor a méhszájad teljesen kitágult, ez kb. 10 cm-t jelent, vagy ahogy az orvosok mondják, 5 ujjnyit. Most indul meg a baba a szülőcsatornában. Ha nem kaptál fájdalomcsillapítást, akkor úgy érzed, sürgősen nyomnod kell. Ha kaptál, nem fogod érezni ezt a nyomási kényszert, így majd a szülészek, szülésznők segítenek neked azzal, hogy mondják, mikor nyomj.harmincnegyedikhet2

Ha gátmetszésre van szükség, akkor az ennek a fázisnak a végén történik. Általában fájás közben ejtik meg, így nem fogod érezni. A fázis végére előbújik a gyermeketek!

Az első mély lélegzetvételt követően felhangzik az első sírás. Bár senki sem szereti a félelmet, vagy kényelmetlen érzést kifejező gyereksírást, ez most a megfelelő légzés jele, örülj neki! Ha a baba nem ereszti ki a csatakiáltást, akkor se rémülj meg! Vannak újszülöttek, akik nem sírnak fel születéskor,a lényeg, hogy beinduljon a légzés.

Mindenképp kérd meg a segítőidet, hogy helyezzék a melledre, vagy a hasadra a babát, hogy azonnal érezhessétek egymást a külvilágon is.

Lepényi szakasz

A picur megszületése után ismét jelentkeznek a fájások, bár már nem annyira élesen, és napvilágra kerül a méhlepény is. Ez a folyamat elég rövid, általában fél órát sem vesz igénybe.

 

Forrás: babamama.hu, femina.hu

Fotók: web