Az előző héten magatok mögött tudtátok a kicsi fejlődésének legkényesebb szakaszát, ettől kezdve azonban egy új, nem kevésbé fontos feladat áll előttetek: a szervek már készen vannak, most ideje felnőniük a születés után rájuk váró feladathoz!
Mi történik a babával?
A pici hasában tovább fejlődnek a belek. Egy részük még benyúlik a köldökzsinórba, amit élettani sérvnek neveznek, ám a következő héten végleg visszahúzódnak a hasba. A belek ekkor már képesek plasztikus mozgást végezni, de ebben a korai szakaszban természetesen még semmit sem kell továbbítaniuk, a későbbiekben azonban már az elhalt sejtek és a magzatvíz szállítását látják el
Az előző héten megjelentek az aprócska fogcsírák a baba ínyében. Ezek, és a hajhagymák a körmökkel, szemekkel, fülekkel együtt megkezdik folyamatos fejlődésüket, méghozzá olyan ütemben, hogy nem kell meglepődnöd, ha a csöppség némi babahajjal születik. A kicsi testén már elkezdett kialakulni egy vékony kis bőrréteg is, fejtető-fenék hosszúság már 5 cm felett van.
A külső nemi szervek megjelennek, de még nagyon nehéz őket megkülönböztetni. A jó hír számodra az, hogy néhány hét múlva, az ultrahangos vizsgálat alkalmával az orvos már megállapíthatja, – és ha szeretnétek – megoszthatja veletek a boldog tényt; egy stramm fiúcska, vagy egy szépséges lányka büszke szülei lesztek-e.
Mostantól kezdve babád a huszadik hétig rohamtempóban fog növekedni. Ahhoz pedig, hogy ezt véghezvigye, a méhlepény vérereinek száma meg fog sokszorozódni. Igazából a méhlepény pár héten belül el fogja érni teljes fejlettségét, s onnantól kezdve a szülésig maximális kapacitással szállítja a tápanyagot és a sokféle vitamint a babád felé.
A baba mérete
A baba a fejtetőtől a farokcsontig nagyjából 44-60 milliméter, illetve megközelítőleg 8 gramm.
Mi történik a mamával?
Várandósság idején szervezeted gyorsabban égeti el a kalóriákat, mint a terhesség előtt – az alapanyagcsere szintje akár 25%-kal is emelkedhet, de a testedben keringő vér mennyisége ugyancsak gyarapodik. Mindez azt eredményezheti, hogy a szokásosnál jobban kimelegszel, esetleg erősebben izzadsz, ezért feltétlenül ügyelj rá, hogy terhességed ideje alatt legalább napi 2-2,5 liter vizet igyál.
11 hetes terhes vagy, ami annyit jelent, hogy a pocakodban fészkelődő csöppség most a 9. hetében jár. Növekedését méhed is követi, ami már akkora lehet, mint egy jól fejlett grépfrút, és már egészen kitölti a medencéd.
Ha eddig nem is nagyon tetted volna, most már mindenképpen figyelj oda a bevitt kalóriára. Ebben az időszakban szedhetsz fel magadra a legtöbbet, de ezt biztosan majd le is szeretnéd adni, ezért egyél, ami jól esik, de fontos a mértékletesség, és a mozgás. A fogyókúra természetesen a terhesség egyik szakaszában sem ajánlott, de érdemes szem előtt tartani, hogy a kalória-bevitelt csupán 300-500 kalóriával szükséges növelni ebben az időszakban. Körülbelül ennyi kalória található egy fél tábla csokiban… Inkább igyál egy pohár tejet, kalciumtartalma nagyon jót tesz a babának.
Ahogy növekszik a pocakod, a kötőszövetek gyengülése miatt striák jelenhetnek meg a bőrödön. Ezek a kezdetben lilás majd fehér színű csíkocskák ugyan nem előzhetők meg teljesen, de csökkenthetők, halványíthatók, ha már mostantól krémezed magad. Illatosított testápolók helyett ajánljuk a búzacsíra olajat, Aloe Verát, vagy más természetes géleket.
A jó hír, hogy az első trimeszter kellemetlen tünetei, mint az émelygés és rosszullét elkezdenek enyhülni, viszont sok kismamánál előfordulnak ilyenkor fejfájásos tünetek.
Terhességi tünetek és enyhítésük
Hátfájás
Akkor jelentkezhet, amikor hátradőlsz, illetve megerőlteted a derekadat. Ne emelj nagyobb súlyt, ha pedig le kell hajolnod, ne tartsd egyenesen a térdedet. Ülőhelyzetben támaszd meg a hátad egy párnával, és átmenetileg mondj le a magas sarkú cipőkről.
Izomgörcsök
Időről időre, különösen éjszakánként, nyilallásszerű fájdalmat érezhetsz a lábadban vagy a lábfejedben. Ilyenkor feszítsd lábujjaidat a bokád irányába, és dörzsöld át az érintett területet. Ha az orvosnak nincs ellenvetése, végezz valamilyen könnyebb mozgást, például sétálj vagy ússz – ily módon végleg búcsút inthetsz az izomgörcsöknek.
Szédülés
Ha sokat állsz, illetve hirtelen emelkedsz fel, könnyen elszédülhetsz, mivel ilyenkor nem jut elég vér és ezáltal oxigén az agyadba. Igyekezz minél kevesebb időt tölteni állóhelyzetben, illetve időnként ülj le, és a megfelelő vér-, illetve oxigénellátás érdekében hajtsd a fejed előre. Ülésből vagy fekvésből mindig fokozatosan állj fel.
Székrekedés
Ebben az időszakban a nagy mennyiségben termelődő hormonok hatására különösen sokat veszíthet a hatékonyságából az emésztésed. A bélrenyheség természetes ellenszerei a gyümölcsök, zöldségek, a rostokban gazdag élelmiszerek, valamint a tiszta víz – fogyassz ezekből minél többet.
Az orvos beleegyezésével székletlazítót is szedhetsz, ám a hashajtóktól tartózkodj, ugyanis ezek fokozhatják a görcsöket, és ritkán bár, de akár vetélést is okozhatnak.
Aranyér
Az aranyér, azaz a végbél visszértágulata az állapotos nőknek csaknem a felét érinti. Első lépésben viszkető érzés formájában ad hírt magáról, ha pedig nem kezelik, kidudorodik a végbél falán, ami erős fájdalommal jár. Ha szeretnéd megelőzni a fájdalmas problémát, fogyassz magas rosttartalmú élelmiszereket, melyek a székletet könnyűvé teszik.
Az aranyeres tüneteket puha ruhába csavart jégkockákkal vagy – az orvos tudtával – gyógyszertárban kapható készítményekkel enyhítheted. Pár héttel a szülés után a probléma valószínűleg magától elmúlik majd.
Milyen tápanyagra van szükséged?
Szénhidrátok
Forrásai: teljes kiőrlésű lisztből készült tészták és kenyérféleségek, barnarizs, finomítatlan gabonapelyhek, zöldségek és gyümölcsök, szárazbab, sárgaborsó.
C-vitamin
A vízben oldódó C-vitamin meghatározó szerepet játszik a magzati szövetek, így a belek növekedésében és általában a baba fejlődésében. Mivel szervezeted nem képes tartalékolni, naponta kell gondoskodnod a beviteléről.
Forrásai: citrusfélék, brokkoli, zöldpaprika, paradicsom, leveles zöldségek, karfiol, sárgarépa, dinnyefélék, bogyósgyümölcsök, papaya, mangó.
Mit ne fogyassz?
Tippek
- Ha fejfájással küzdesz, enyhítheted tüneteket, ha rendszeresen eszel, sok folyadékot iszol, eleget alszol és kerülöd a stresszt. Végszükség esetén a szakirodalom szerint 1-1 paracetamol tartalmú fájdalomcsillapító bevehető, de a legbiztosabb, ha erről egyeztetsz a szakorvosoddal. Amennyiben nem akarsz semmilyen fájdalomcsillapító gyógyszert bevenni, van még néhány alternatív módszer – mint a hideg borogatás vagy a torna – ami segíthet. Sajnálatos módon azok a nők, akik hajlamosak a migrénre, a terhesség alatt is többet szenvedhetnek, gyakrabban támadhat a féloldali makacs fejfájás.
- A várandósságod idején fokozott C vitaminbevitelre van szükséged (napi 80-100 milligramm). A C-vitamin elősegíti az új magzati sejtek felépítését, valamint az egészséges csontok és fogak kialakulását. Készíts egy ízletes gyümölcssalátát! Az eper, narancs, illetve egyéb citrusfélék fogyasztásával könnyen kielégítheted napi C-vitamin igényedet.
Forrás: babamama.hu, femina.hu
Fotók: web