A várandósság egy „másállapot”, mégis a nő egyik legtermészetesebb, legnőiesebb és legszebb időszakává válhat.  A várandósság nem betegség, minden terhe édes teher is lehet. Ehhez sok esetben a várandósság ideje alatt is elengedhetetlen a rendszeres testmozgás és a vidám hangulat.

Rendszeres testmozgással elejét vehetjük a várandóssággal járó kellemetlenségek egész sorának, mint amilyenek a hát- és derékfájás, a láb visszeressége, illetve a végtagok vizesedése, a rossz közérzet – beleértve a levertséget és a feszült hangulatokat. Csökkenthető, illetve megelőzhető a vizelet inkontinencia és az aranyér kialakulása. Kialakult terhességi cukorbetegség esetén ritkábban van szükség inzulinterápiára. Rendszeres testmozgással növekszik a test tudatossága, és javul a kondíció, amelyek a vajúdás és a szülés megkönnyítését szolgálják. Több összefoglaló tanulmány is megállapította, hogy a fizikai aktivitás jó hatással van a várandós nőkre, és a rendszeres testmozgás nem hozható összefüggésbe az újszülöttet érintő kockázati tényezőkkel.

mozgas1Miért jó a babának?

Az élet egyik alapvető feltétele az oxigén. A méhlepény oxigénellátottsága nagyban meghatározza a fejlődő magzat szervezetében lezajló folyamatok minőségét. Ezért rendkívül fontos, hogy a kismama rendszeresen végezzen megfelelő testmozgást, különös figyelmet szentelve a medencetájék, illetve a gátizmok megfelelő mozgatására, erősítésére és nyújtására.  A magzatburok és a magzatvíz által védett magzat az anyai testmozgás hatására finoman hintázik, lebeg, ami ingerli a füleiben található egyensúly- és koordinációs receptorokat. Ez több ingerület kialakulását teszi lehetővé, így a rendszeres testmozgás optimális ingerkörnyezetet biztosít az idegrendszer fejlődéséhez. Az anya mozgása mozgásra készteti a babát is, aki többször bukfencezik, rugdos, mozdítja a végtagjait, ezáltal jobb lesz a vérkeringése és az anyagcseréje, valamint fizikailag is erősödik. Nagyon fontos az a tény is, hogy esetenként a baba befordulását is elősegítheti egy jól megválasztott gyakorlat. Az anya aktivitásával így akár elkerülhető a farfekvés miatt indokolt császármetszés is!

 

A helyes testtartás

A növekvő pocak következtében a test súlypontja előretolódik, az ízületek elülső felszínei nagyobb terhelésnek vannak kitéve, illetve mozgas2a gerinc görbületei is fokozódnak, különösen a deréktáji görbület.  A legtöbb esetben ez okozza a kismamáknál a derékfájást – különösen akkor, ha a törzsizmok eleve gyengültek voltak -, illetve a térd és a csípő panaszait is kiválthatja. Ezért fontos mindenkor a helyes testtartás megőrzése, a helyesen megválasztott mozgásforma, valamint az ízületkímélő életmód.

 

Milyen mozgásformát válasszon a kismama?

Fontos, hogy a kismama olyan mozgásformát válasszon, amely kifejezetten a várandósság igényeihez igazodik. Ehhez egy olyan megbízható szakemberre van szükség, aki kiismeri magát a várandós torna területén. Ha a várandósságot megelőzően sportolt a kismama, és az a sport nem esik az ellenjavallott mozgásformák közé, akkor nyugodtan folytathatja azt – természetesen visszafogottabb intenzitással és esetenként némi módosítással. Számos ajánlható mozgásforma közül választhatnak a kismamák. A legnépszerűbbek a kismama torna eszközökkel vagy anélkül, kismama pilates, kismama jóga, taichi, chi kung, úszás, Aqua natal, vízi aerobik, valamint a gyaloglás és a hosszú séták a friss levegőn.

Melyik mozgásformák nem ajánlottak a várandóság alatt?

Tilosak a hason végzett, illetve az alulról indított hasizom gyakorlatok, a nagy hasprést igénylő gyakorlatok, a szökellés, az ugrálás, a labdasportok és a küzdősportok. A kerékpározás nem tilos, ám kevésbé javasoljuk az első és a harmadik trimeszterben – viszont ennek pontos megítéléséhez esetenként szakember bevonására lehet szükség.

mozgas3Mennyi mozgás javasolt?

Heti három alkalommal javasolt a testmozgás, emellett naponta legalább fél/egy óra tartózkodás a friss levegőn.

 

 

 

Szerző: Balázs Vataščin Emese

Gyógytornász, jógaoktató, dúla