Krízishelyzetben, háború idején, fogságban az ember kikapcsolja azt a funkcióját, amit nélkülözni tud, és az a szaporodás – mondta Sarah Toler nőgyógyász, és egy egészségügyi app, a Clue szakírója az Insidernek adott nyilatkozatot és amit átvett a 444.hu.

A koncentrációs táborokban rengeteg nőnek maradt el teljesen a menstruációja, egyrészt az éhezés, másrészt a pszichés nyomás, a kilátástalanság érzése miatt. A karantén vagy kijárási tilalom – ha nyilván nem is ilyen fokú, de – szorongást okoz, és nem mellékes, hogy sportolási és étkezési szokásaink is megváltoznak. Ezek mind hozzájárulhatnak a ciklus felborulásához.

A nőgyógyász azt állítja, a krízis miatt megnövekedhet szervezetünkben egy stresszhormon, a kortizol termelődése, ami alapjaiban képes felborítani a ciklusunkat. A kortizol pedig befolyásolja az egész hormonháztartásunkat, ami abnormális ovulációhoz vezethet, ez okozza a szokásosnál rövidebb vagy hosszabb, vagy teljesen elmaradó menstruációt.

Míg azt nem kell magyarázni, hogy a legtöbb ember szorong egy eddig teljesen ismeretlen helyzet miatt, azt Toler sem tudja biztosan megmondani, pontosan hogyan befolyásolja a ciklusunkat a stressz és a szorongás. Sokan számoltak be róla, hogy míg korábban problémamentes volt a menzeszük, most kimondottan fájdalmas. Erről Toler azt mondta, a fájdalmas menstruáció ismert jelenség olyan szituációkban, amikor a szokásosnál jóval nagyobb stressznek van valaki kitéve – tehát most nagyjából mindenki.

Az orvos szerint egyébként nem annyira valószínű, hogy a karantén túl sok nő ciklusát befolyásolná, de azt javasolja, figyeljük magunkat, hogy hogyan változik a menstruációnk, mert így könnyebb nyomon követni, és eldönteni, hogy valamilyen elváltozás okozza a ciklus felborulását, vagy a stressz. Hozzátette, érdemes nem megfeledkezni róla, hogy mindezt nem a koronavírus, hanem a stressz okozza, tehát érdemes arra törekedni, hogy kicsit megpróbáljunk lenyugodni.