Alapszabály, hogy a szoptatós anya étkezzen úgy, mint egy gyermekét váró kismama. A emlőből táplálkozó gyermek immár az anyatejjel ismeri meg a „világ ízeit”, ami nagy odafigyelést is igényel.

Szoptatás alatt tovább növekedik a szükséglet a várandós kismama kalória beviteléhez képest. Ha szeretnél szoptatni, akkor semmiképpen ne kezdj fogyókúrába, mert azzal elapadhat a tejtermélésed!!! Az étkezéseket szintén oszd el egész napra, 3 nagyobb és 1-2 kisebb adagra. Ne terheld meg a szervezetedet 1-2 nagy bőséges étkezéssel!

Miből mennyit?

A szoptatás alatt is válassz naponta többször zöldségeket, gyümölcsöket.

Ha a gyermeked hasfájós, próbálj először az étrendeden változtatni, és utána keress csak gyógyszert. Sok zöldség, gyümölcs okozhat hasi problémákat a gyermeknél, ami neked egyáltalán nem okoz gondot.
száraz hüvelyesek (bab, lencse, felesborsó), kukorica, nem javasolt szoptatás alatt, mert a legtöbb felnőtt embernél is kisebb nagyobb puffadást idéznek elő, az újszülötteknél még gyakrabban okozhatnak hasi görcsöket. A karfiol, brokkoli, karalábé, kelbimbó, kelkáposzta, zöldpaprika, zöldborsó, zöldbab azonban egyéni érzékenységtől függ, ki kell próbálnod őket egyesével, és a hatás függvényében kell az étrendedbe tenni őket.

Ha a fenti zöldségek problémát okoznának kisbabádnak, akkor próbáld meg szitán áttörni és krémlevesek, mártások formájában elfogyasztani ezeket, úgy talán nem lesz gond.
Ha így sem javul a dolog, akkor a következő zöldségekből kell összeállítani étrendedet, hiszen ezek nem vagy csak nagyon ritkán okoznak hasi panaszokat a piciknél: burgonya, rizs, sárgarépa, cukkini, tök, uborka, spenót, sóska, saláta, mangold, padlizsán. Ez komoly lemondásokkal jár, de hidd el megéri. Egy csecsemőnek nincs jobb, mint az anyatej, és ha ezt egy anya tudja biztosítani a gyermeke számára, akkor érdemes áldozatot vállalni az ügy érdekében.

Az aprómagvas gyümölcsök, mint a málna, szeder, eper kivi stb. allergiát válthat ki, ezért kerüld a fogyasztásukat szoptatás alatt.

Ahogy nő a gyermeked, úgy lehet fokozatosan megpróbálni a későbbiekben az eddig problémás zöldségek, gyümölcsök bevezetését az étrendedbe, meglátod sokkal hamarabb válogathatsz majd a kedvelt, de átmenetileg félretett ételek közül mint ahogy első hetekben gondolnád.
Figyelem! Ez nem jelenti azt, hogy a szoptatás után a problémás zöldségeket, gyümölcsöket nem szabad adnod a gyermekednek, csak ügyelni kell a megfelelő sorrendre és a fokozatosságra. Fontos, hogy gyermeked is változatosan és sokféle ételt kapjon.

Teljes őrlésű gabonából készült termékeket fogyassz, melyekben több ásványi anyag van, mint a finomlisztekben és a rost tartalmuk is lényegesen magasabb.

Tej, tejtermékek közül naponta 2szer is illesz be valamit a napi menük sorába, hogy a megfelelő kalciumszükségletről gondoskodj.

Válassz sovány húsokat, amelyeket már a várandóság alatt is javasoltam. Most nem a gyermeked szervezetét kell felépíteni a fehérje építőkövekkel, hanem a termelődő anyatejhez van szükség jó minőségű fehérjére.

A tejtermlődéshez nem elegendő a megfelelő étkezés, fontos, hogy a folyadékfogyasztásodat is meg kell növelned. Igyál 2,5-3 liter folyadékot, amiből lehet 1-2 csésze szoptatóstea is. Szénsavas italokat kerüld, mert hasi puffadást, teltségérzetet okozhat, ami főleg egy császármetszés után nagyon kellemetlen, esetleg fájó lehet.

Sózás, fűszerezés szabályait már megemlítettem a kismamáknak szóló részben, tehát tarts mértéket. De kerüld a csípős, markáns fűszereket, intenzív ízű sajtokat, mert megváltoztatják a tej ízét és esetleg gyermeked elfordul az emlődtől.

Mesterséges adalékanyagok(színezékek, tartósítószerek), füstölt élelmiszerek nagy mértékű fogyasztása egészségkárosodáshoz vezet, ezért minél kevesebbet fogyassz ilyen élelmiszerekből!

Már többször hangsúlyoztam, hogy a gyermeked és Te „együtt éltek”. Ezért, ha élénkítésként, kávét, teát iszol, akkor az anyatejen keresztül gyermeked is kap ebből. Erre ő úgy reagál, hogy ő sem alszik. Ezért célszerű szoptatás után elfogyasztani napi 1-2 csésze teát, vagy kávét, így mire a következő etetés jön, addigra a szervezeted már feldolgozza a koffeint.

Forrás: szulnijo.hu