A gyermekágyas időszak óriási testi, lelki, érzelmi változásokat jelent a legtöbb nő számára. Az újdonsült anyuka gyakran feszült, ingerlékeny, sírós. A boldog és felhőtlen anyaság érzése legtöbbször csak néhány hét után köszönt be. Lássuk, hogy addig mi történik a mama testével, lelkével!

A szülés utáni hat hetet nevezzük gyermekágynak. A korai gyermekágy a méhlepény megszületésével kezdődik. Az a hely, ahonnan levált, egy eleven, nyílt sebként marad vissza. Ennek az időszaknak a jellemzője a lochia, vagyis a gyermekágyi folyás. A váladék kezdetben véres, majd halványuló folyásként távozik a hüvelyből. Fontos tudnod, hogy szoptatás közben erősebb méhösszehúzódások zajlanak, ezért a vérzés is erősebb lehet.

 A gyermekágyi lázról

Ez, a Semmelweis korában rettegett jelenség mára már szerencsére nagyon ritka, hála a korszerű, steril eszközöknek. Ugyanis, ha a méh ürege fertőződik, vagy benne váladék pang, az anya belázasodik, folyása kellemetlen szagúvá válik, méhe fájdalmasan érzékeny lesz. A rettegett gyermekágyi láz miatt a XVII-XIX. században az anyai halálozás 10-15% volt! Ma már antibiotikumos kezelés is létezik, ha a betegség nagy ritkán előfordul.

gyermekagy2A test visszaalakulása

A terhesség alatti változások fokozatosan visszafejlődnek:

  • a testsúly csökken,
  • a szervezetben visszatartott vizenyők felszívódnak,
  • fokozódik a vizeletürítés,
  • könnyebbé válik a légzés.

A húgyhólyag a várandósság ideje alatt hozzászokik a terhes méh súlyához, így a szülés után kialakulhat vizeletpangás, túltelítődés. Ezért nagyon fontos, hogy gyermekágyi időszakban két-három óránként ürítsd a hólyagod, még akkor is, ha nem érzed, hogy pisilned kell. A székelés is nehézségekbe ütközhet, legkésőbb a szülés utáni harmadik nap beöntéssel gondoskodni kell a székletürítésről – ha másképp nem megy.

Szoptatás, tejtermelődés

A baba kibújása után látványos változások következnek be az emlőben is. Általában a szülést követő második, harmadik nap indul be a tejtermelés. A cicik duzzadtak, forróak és érzékenyek lesznek. Ha ez nagyon kellemetlen érzés, akkor óvatosan masszírozd meg a melledet, és szoptasd minél gyakrabban a babát. Nagyon fontos az emlők kiürítése! Vagy szoptatással, vagy mellszívóval mindenképp el kell távolítani a tejcsit, hiszen, ha ez nem történik meg, akkor akár mellgyulladás is bekövetkezhet.

gyermekagy3A szoptatás némileg emeli az anya kalória és tápanyagszükségletét, de ahogyan eddig, most sem szükséges kettő helyett enned! Az étkezés legyen könnyen emészthető, fehérjegazdag, zsír- és szénhidrátszegény, fűszermentes. A szoptatás egész tartama alatt kerülni kell az alkoholt és a nikotint, valamint a gyógyszereket is! Kizárólag olyan gyógyhatású készítményeket szedj, melyeket az orvosod jóváhagyott! Bár a kisbabád már megszületett, még mindig gondolnod kell rá, hogy a táplálkozásod, életmódod hatással van rá is. Amit megeszel, vagy megiszol, az bekerül a véredbe, így az anyatejbe is. Folyadékszükségleted is megnő. Fogyassz minimum három liter szénsavmentes ásványvizet naponta!

Fogamzásgátlás, szex a szülés után

A hat hét letelte után javasolt egy szülészeti kontrollvizsgálat. Ekkor ellenőrzik, hogy a szülés után maradt sérülések megfelelően gyógyulnak-e, a méh visszanyerte-e eredeti formáját. Ekkor kell megbeszélni a fogamzásgátlás kérdését is. Kiemelt jelentőséggel bír, hogy peteérés szoptatás alatt is előfordulhat, így az anyatejes táplálás időszakában is teherbe eshetsz! A nemi élet újbóli megkezdése a gyermekágyi időszak leteltével általában problémamentes, nem jár fájdalommal.

gyermekagy4Izmok

A has és hátizmok a terhesség illetve a szülés alatti fokozott igénybevétele miatt megnyúlnak, lazák lesznek. Ez amellett, hogy nem valami szép, okozhat alhasi és deréktáji panaszokat is, így fontos, hogy kiemelt figyelmet fordíts a szülés utáni tornagyakorlatokra.

Lélek

Bármilyen életre szóló és csodálatos érzés is a szülés, az utána következő napok nem biztos, hogy a legszebb emlékeid közé tartoznak majd. Az érzelmeid labilissá válhatnak, a hormonális egyensúly megborul. Ilyenkor másra sem vágyik a friss anyuka, mint megértésre, meleg szeretetre, segítségre és elismerésre. Talán, ha idejében felkészíted a párodat mindezekre, akkor még nagyobb segítséget remélhetsz majd tőle ezekben a testet-lelket próbára tevő időkben – hiszen tudni fogja, hogy mi zajlik benned, érteni fog téged.

“Gyereket akarni igen nagy elhatározás. Ilyenkor dönt úgy az ember, hogy élete végéig a testén kívül dobogjon a szíve.”
(Elizabeth Stone)

Forrás: babamama.hu

Fotók: web