Manapság rengeteget foglalkozunk azzal, hogy milyen természetes kenceficékkel őrizzük meg bőrünk eredeti, egészséges és szép állapotát, azonban a legegyszerűbb megoldásokra ritkán gondolunk, főként, ha gyermekeinkről van szó. Mert nekik a legjobb kell…A babanet.hu összefoglalója.
A legjobb megoldás pedig olykor a legegyszerűbb, és egyben a legolcsóbb is.
Amikor a csecsemőt tisztába tesszük, nem kell rögtön a babapopsi törlőkendőkért nyúlni. A legjobb, ha a kicsit 6 hónapos koráig csak vízzel mossuk le, és csak akkor használunk nedvesített kendőt, ha házon kívül vagyunk, vagy nincs más megoldás.
Én úgy csináltam, hogy kijelöltem erre egy műanyag edényt és két könnyen mosható rongyot. Amikor a kisfiam kakilt, az edénybe langyos vizet tettem, és a pelenkázásnál a rongyokkal törölgettem le. Ha túl sok a törölgetni való, nyilván egy szalvétával, zsebkendővel vagy magával a pelussal a víz előtt le lehet törölni. Az átpelenkázás után mindig fertőtlenítő szappannal kiöblítettem a tálat és a kendőket. Tudom, elsőre risztónak hangzik, és nagyon macerásnak. Valóban, bele kell jönni, az elején nekem is nehezen ment, de pár hét alatt megszoktuk. A nagynénik, nagymamák is beletörődtek, bár tőlük ez nem állt olyan messze, a régi időkben még a pelenkát is mosni kellett.
De miért is vesződtem ezzel a módszerrel?
Amikor megszületünk, a bőrünk még tökéletesen működik. Nincs szüksége semmilyen szappanra, olajra, krémre, sőt idő kell ahhoz, hogy hozzászokjon a levegőhöz, a hőmérséklethez, anyu és apu bőréhez, a ruhákhoz, takaróhoz, stb. Nagyon érzékenyen reagál minden érintésre, érzékelésre és rettentő nagy esélye van az első 8-10 hónapban az allergén reakciók kialakulásának, amennyiben túl hamar kényszerül megismerkedni valamilyen irritáló anyaggal. Ahogy a szilárd táplálkozás bevezetését sem szabad elsietni, úgy a bőrt sem érdemes „elrontani” korai kencézéssel.
Magam is nagyon érzékeny bőrű vagyok, ami egész gyerekkoromban, tinikoromban és felnőttként is sok bosszúságot okozott nekem. Ezért, amikor arról hallottam, hogy megelőzhetem, hogy a gyerekem bőre túl érzékennyé váljon, rögtön érdekelni kezdett a dolog.
A korai szakaszban a pisit a pelenka gyakorlatilag teljesen felitatja – ha megfelelő rendszerességgel cseréljük -, nem indokolt még törölgetni is a bőrt. A baba széklete pedig gyakorlatilag az anyatej, tehát nem kell nehéz és rendkívül fertőző dolgokkal megharcolni pelenkázás közben, ami komoly fertőtlenítést indokolna. Veszélye tehát nincsen, csak kicsit több időt és odafigyelést igényel a pelenkázás. Na, de ki ne tenné meg ezt a gyermekéért, főként az első 6 hónapban, amit jó eséllyel úgyis együtt tölt vele otthon.
Ismerős szülők tapasztalatai alapján úgy tűnik: azoknál a gyerekeknél, akiknek a bőre kezdetektől fogva érintkezett kemikáliákkal, nagyobb számban fordult elő valamilyen bőrösszenövés. Ezek nem veszélyes dolgok, de talán felesleges kellemetlenségek. Tény, hogy azoknál a gyerekeknél, akiket csak vízzel mostak, tehát akiket az első hónapokban még fürdető krémmel sem mosdattak, kevésbé fordultak elő felhólyagosodó pelenkakiütések vagy bepállás miatti pörsenések, a napfényre is kevésbé mutattak leégési reakciót.
A legtöbb cég, amely a gyerekek részére készít krémeket, szappanokat, tusfürdőket és egyéb kemikáliákat tartalmazó szereket, eszközöket, különösen nagy figyelmet fordít arra, hogy ne kerüljön káros alapanyag a termékeikbe. Kétségkívül hasznos eszközök a krémek, nedves kendők, hintőporok, azonban ésszel érdemes használni őket, továbbá minél kevésbé illatos, minél inkább természetes összetételű termékeket válasszunk.
Az, hogy a természetet hívjuk segítségül, még nem jelenti azt, hogy szükség esetén ne alkalmazzunk megfelelő eszközöket, amelyeket orvosok és védőnők javasolnak vagy írnak elő. Természetes, hogy a pelenka okozta kiütéseket megfelelő nyugtató hatású krémmel mulasztjuk el, azonban ha kicsit odafigyelünk, hogy miből és mennyit kenünk a baba bőrére, sok macerától kímélhetjük meg a későbbiekben. Fontos tudni, hogy bármivel is érintkezik a bőrünk, az hatással lesz a továbbiakban a hámszövet viselkedésére. A bőrnek van egy természetes védelmi mechanizmusa, ami születésünk után kezd el kialakulni. Ezt a természetes tanulási folyamatot zavarjuk meg, amikor valamit rákenünk. Érdemes tehát megvárni, amíg valóban szüksége lehet a bőrnek némi segítségre, utánpótlásra, mert ha túl korán szoktatjuk hozzá, akkor a későbbiekben a krémekhez lesz láncolva.