Az egészséges életmód egyik alapja a változatos táplálkozás. Ez a babák esetén is igaz. A gyermekkori változatos étkezés hatással van a felnőttkori étkezési szokásokra is. Ha már babaként sokféle élelmiszerrel, étellel megismerteted őt, nagy eséllyel felnőttként is változatosan fog táplálkozni. 

A hozzátáplálás táblázat segít abban, hogy a baba életkorának megfelelően milyen élelmiszerekkel tudod őt megismertetni. Ha te nem is rajongsz például a brokkoliért vagy éppen a kelbimbóért, attól még a babád lehet, hogy jóízűen fogja elfogyasztani. A baba etetése során törekedj arra, hogy ne a saját ízlésed alapján kínáld meg ételekkel! Az ételek teljes kínálatával érdemes a babádat megismertetni, úgyis kiderül mi az, amit szívesen fogyaszt, mi az, ami nem ízlik neki. Bár idővel ez is változhat, ne csüggedj, ha valamit nem kedvel elsőre!

Kitartás

A hozzátáplálás nem mindig alakul álomszerűen, sok kitartásra van szükség. A babák nem fogadnak el mindent elsőre, de még másodjára, sőt harmadjára sem. Akár 10-15 alkalommal is kell próbálkozni ugyanazzal az étellel, hátha elfogadja a pici. Nem kell erőszakosan tuszkolni a baba szájába az új ételt. Felajánlod neki, megkóstolja, aztán vagy nem kér belőle, vagy szívesen megeszi. A lényeg a kitartáson van, a kezdeti sikertelenség ne vegye el a kedvedet! A hozzátáplálás sikere gyakran a próbálkozások mennyiségén, a kitartáson dől el.

Vaspótlás

A babák természetes vastartaléka nagyjából a 6 hónapos korukra kiürül, ezért nagyon fontos a vas megfelelő pótlása. Ebben az időszakban már az anyatej sem tudja fedezni a pici szervezetének szükséges vasmennyiséget, ezért azt más forrásból, a hozzátáplálás során kell pótolni.

A baba etetése során figyelj arra, hogy vasban gazdag ételek is kerüljenek a tányérra! Vannak olyan ételek, amelyek nagyobb vastartalmúak. A zöldségek közül ilyen a borsó, a bab, a csicseriborsó, a lencse, a spenót, a sóska; a húsok közül pedig elsősorban a vöröshúsok, a sertés-, bárány- és a marhahús, valamint a máj. Azt azonban mindenképpen érdemes tudni, hogy a növényekből származó vas közel sem hasznosul olyan jól, mint az állati eredetű vas, ezért egyedül a növények vastartalma nem elegendő, inkább kiegészítő szerepe van. Erre példa a húsos feltét a főzelékeken. Mivel a vas felszívódását a C-vitamin segíti, ezért a C-vitamin tartalmú ételek fogyasztása is ugyanolyan fontos. C-vitaminban gazdag a legtöbb gyümölcs és zöldség, így például az ananász, a különféle citrusfélék (citrom, narancs), a kivi, vagy a paprika. Persze nem mindet javasolt túl korán adni.

Miért fontos a vas? Mert a vasnak fontos szerepe van a baba fejlődésében, a kognitív képesség, mint a memória, a nyelvi készségek, a figyelem alakulásában. Valamint az oxigén szállítását végző hemoglobin létrehozásáért is felel. A korai vashiány okozta idegrendszeri problémák, ami az elégtelen vagy például a vegán táplálás eredménye lehet, sajnos nem hozhatók rendbe a későbbi vegyes, vasban gazdag étrenddel sem.

Bébiétel

Most, hogy már tudod, hogy mi az a hozzátáplálás, mi az a hozzátáplálási táblázat, mire kell odafigyelni a hozzátáplálásnál, adódik a kérdés, hogy mit ehet a baba.

A hozzátáplálás során ki-ki a maga lehetőségeihez és elképzeléseihez mérten dönt arról, hogy a babának az ételeket saját maga készíti el, vagy éppen megveszi a kész bébiételt. Mindkét iránynak megvan a maga előnye és a hátránya. A szülők is jellemzően két táborba rendeződnek. Anélkül, hogy helyetted döntenénk, objektíven szeretnénk bemutatni, hogy milyen előnyei-hátrányai vannak az otthoni főzésnek és a bolti kész bébiételeknek.

Folytatjuk – a következő részben: Kész bébiétel vagy otthon főzött?

Forrás: brendon.hu