Az elmúlt évek, évtizedek során rengeteget változott a kész bébiételek piaca. Ma már nagyon sok gyártó, nagyon sokféle terméke elérhető. Nem állja meg a helyét az az állítás, hogy a bolti bébiételek nem egészségesek. Ha alaposan szemügyre veszed a boltok kínálatát és megnézed az összetevőket, biztosan fogsz találni olyan üveges bébiételeket, amik tökéletesen megfelelnek a baba aktuális igényeinek.

Az üveges bébiételek előnyei:

Talán a legmeghatározóbb választási szempont azoknál, akik az üveges bébiételek mellett teszik le a voksukat, hogy a bevásárláson és a melegítésen kívül nem igényel plusz munkát az “elkészítése”. Ha váratlan helyzet adódik, csak elő kell venni a szekrényből, picit megmelegíteni és már adható is a babának.

Utazások, kirándulások vagy csak egy hosszabb séta, vásárlási körút alkalmával ideális, hiszen minimális erőfeszítést igényel a bébiétel előkészítése.

Könnyebb helyzetben vannak azok a szülők, akik tavasszal vagy nyáron kezdik el a hozzátáplálást, hiszen ekkor rengeteg friss zöldség és gyümölcs közül lehet válogatni. Az őszi és a téli időszakban nem igazán van vagy csak kevésféle friss zöldség és gyümölcs. Így ha nem gondoltál előre és fagyasztottál le ezekből tavasszal/nyáron, akkor bizony az otthoni főzéshez csak egy szűkebb alapanyag választék áll rendelkezésre. Ilyenkor jól jöhetnek a bébiételek, amik akár olyan alapanyagokból készülnek, amiket te nem tudnál frissen beszerezni.

Tipp: Ha előre tudod, hogy a hozzátáplálást valamikor az őszi vagy a téli hónapokban kell elkezdened, akkor érdemes tavasszal és nyáron beraktározni a friss zöldségekből, gyümölcsökből. Kis adagokban előkészítve lefagyaszthatod, így amikor aktuális lesz, már csak elő kell venned a hűtőszekrényből.

A készételek hátrányai:

Amikor már egy anyatejes étkezést kiváltva nagyobb mennyiségeket eszik a baba, hirtelen elkezdenek felhalmozódni a bébiételes üvegek. Ez pedig napról napra rengeteg hulladékot jelent, kivéve persze, ha szelektíven gyűjtöd vagy valamiképpen újrahasznosítod az üveget.

Tanács: Ha a kész bébiételek mellett teszed le a voksodat, gyűjtsd szelektíven a bébiételek üvegeit vagy még otthon próbáld újrahasznosítani azokat. Az üvegről a papírt leoldva akár gyertyatartónak is ideális, vagy gyűjthetsz benne apróbb dolgokat például gombokat, gumigyűrűket stb. De még virágot is ültethetsz bele.

A bébiételek ára üvegenként nagyjából 300 és 600 forint között mozog. Amikor már sikerült kiváltani az étkezéseket, étkezésenként 1 üveg el is fogy. Ez pedig hosszú távon általában többe kerül, mintha otthon főznél.

Bár egyre többféle ízből lehet választani és nagyon széles a polcok kínálata, mégis értelemszerűen sokkal kevesebb variációt nyújt, mint amit te magad el tudsz készíteni.

Tipp: A boltokban kapható bébiételek között is van különbség. Mivel a cukorfogyasztás babák számára nem ajánlott, ezért érdemes megnézni a bébiétel összetevőit és olyat választani, ami nem tartalmaz hozzáadott cukrot.

Bébiételek saját kezűleg

Ha valaki nem szeretne a bolti kínálatból választani a babának, akkor marad az otthoni főzés. Sok szülőnek ez lelkileg jót tesz, egyfajta gondoskodásként élik meg az otthoni főzést. Minden megfőzhető, elkészíthető otthon különösebb eszközök nélkül is, de a gyártók ezen a területen is igyekeznek segítséget nyújtani a szülőknek. Ha úgy döntesz, hogy saját kezűleg készítenéd el a babának a bébiételeket, akkor egy bébiétel készítő gép biztosan nagy segítségedre lesz. Persze enélkül sem leszel elveszve.

Ezek a bébiétel készítő gépek felgyorsítják a konyhai munkát, ami nagyon jól jön amikor kialvatlanul, két szoptatás és pelenkacsere között azt sem tudod, hol áll a fejed. Ezek a konyhai kisgépek általában pároló és turmixoló funkcióval is rendelkeznek. Neked csak annyi a dolgod, hogy megmosod, megpucolod, letisztítod és feldarabolod az alapanyagokat. Majd ezeket beleteszed a párolórészbe és már készül is a bébiétel. A párolás befejezése után, ha szükséges, ugyanazzal a géppel akár le is turmixolhatod az ételt. Léteznek olyan bébiétel készítő gépek, ahol a párolás és a turmixolás ugyanabban az edényben történik, így még az átöntögetéssel sem kell bajlódnod.

 

Előnyök:

Abszolút saját ízlésed vagyis inkább a baba ízlése szerint állíthatod össze a baba étrendjét. Olyan alapanyagokat variálsz, olyan ételeket készítesz, amilyet csak szeretnél. A variációk száma gyakorlatilag végtelen, csak a saját képzeleted szabhat határt.

Akár kis mennyiségben is elkészíthető a bébiétel készítő gépben párolt bébiétel.

Az otthon készült bébiételnél frissebbet nem tudsz máshogy adni a babádnak.

A bébiétel készítő gépeknek köszönhetően minimalizálható a főzéshez szükséges idő és a mosogatnivaló mennyisége.

Hátrányok:

Hacsak nem készíted el előre a bébiételeket, minden egyes étkezés előtt a főzéssel is kell foglalatoskodni. A napirendbe ez nem biztos, hogy mindig kényelmesen belefér.

Bár a bébiétel készítő gép sokat segít, hiszen gyakorlatilag helyetted megpárolja az alapanyagokat, de az előkészítés attól még rád marad. Időt és energiát kell rászánni az otthoni főzéshez.

Sorozatunk vége

 

Forrás: brendon.hu