Az ortopédiailag helyes hordozásnál az a legfontosabb dolog, hogy a helyes hordozás során a baba lábai “béka pózban” vannak. Vagyis a baba combjai egymással kb. 90-110 fokos szöget bezáró terpeszben állnak, térdei pedig felhúzva és behajlítva. Így fejlődik a legoptimálisabban a csípője.

Hogy a guggoló-terpesztartás megvalósulhasson, a kendő szárait térdhajlattól-térdhajlatig kell húzni. (Ezért sem megfelelő a hagyományos kenguru, mert azokban nem lehetséges a békapóz, a baba lábai lógnak, csak ágyékrészen vannak megtámasztva.

A megfelelő terpesz mellett nagyon fontos a hát és a fej életkornak megfelelő megtámasztása is!

A csípő fejlődése

A csípő fejlettsége a csecsemő megszületésekor még nem tökéletes.  A csípőízület vápája az újszülött esetében a combcsont 2/5-ét takarja, míg felnőtt embernél legalább a 3/5-ét. Emiatt instabilabb a combfej helyzete a tokon belül, és fennáll a veszély, hogy az kicsúszik (luxatio csípőficam). A csípőficamra való hajlam genetikailag örökölhető. A luxatio akkor fordul elő, ha az ízületi vápa a tokon belül túl meredek és lapos (csípő dysplasia). Ezzel együtt elmondhatjuk, hogy újszülött korban a vápa nem lehet túl meredek, még nem fejlődött ki teljesen. A megfelelő nyomás a csontokra ezek növekedését idézi elő, és gyorsítja fel. A csípőn, terpeszben való hordozás éppen ezt a megfelelő nyomást gyakorolja a csípőízület csontozatára.

A hát

A magzat az anyaméhben a várandósság végén összehúzott kezekkel és lábakkal helyezkedik el. A gerinccsigolyák tehermentesítését a magzatvíz illetve a méh biztosítja. Ekkor a magzat gerince C alakú. A háti gerinc dupla S-formája csak a kisbaba motorikus fejlődésével alakul ki. A gyermek legelőször megemeli a fejét, ezzel fejlődik a nyaki gerinc görbülete kifelé. Utána képes megtartani a hátát. Ahogy a totális görbület kezd kiegyenesedni, a gyermek már tud ülni, amikor pedig álló helyzetbe kezdi húzni magát, derékgörbülete fejlődik.Ez a fejlődés nagyjából egy évet vesz igénybe.

A kendőben való hordozás megfelel a gyermek testtartásának, amennyiben a kendő szorosan a csecsemő testéhez és a hordozas1hordozóhoz simul, és nem kényszeríti őt egy természetellenes testtartásra. A hordozókendő alkalmazkodik a testi fejlődés aktuális szintjéhez.

A lábcsontok fejlődése

A csecsemő első életévében a testfelépítése úgy fejlődik ki, hogy alkalmas legyen a csípőn való hordozásra. Sípcsontjának görbülete és a talp fogóreflexe akkor fejlődik vissza, amikor járni kezd. Miközben a gyermeket a csípőn hordozzuk, láthatjuk, hogy ez a görbület javít a megtámasztáson. A fogó-kapaszkodó reflexszel együtt, amit a talp érintésével is elő tudunk hívni, a sípcsont görbülete alakítja ki a csípőn hordozott gyermek képét, és bizonyítja azt, hogy az evolúció során a csecsemő testfelépítése a hordozás céljára fejlődött ki. A csecsemő aktívan segíti a hordozást kapaszkodásával, amit megerősít, ha érdekes tárgyra figyel fel, vagy hordozója hirtelen mozdulatot tesz.

Szerző: Góbor Szénási Anna, hordozási szakértő