Biztosan nagyon furdal a kíváncsiság a pocaklakó személyét illetően, és várod már, hogy magad is megpillanthasd, de méhed még jó néhány hónapig odabent tartja őt.

Mi történik a babával?

Gyermeked agyában immár a kifejlett állapotnak megfelelő tekervények és barázdák fejlődnek, és óriási mértékben gyarapszik a benne lévő szövetek mennyisége. Miközben a pici haja is egyre hosszabb, tovább folyik a zsír lerakódása, és a baba már elég nagy ahhoz, hogy megállapítható legyen a fekvése. Ez a méhen belüli elhelyezkedését jelenti, vagyis azt, hogy farvégű vagy fejvégű fekvésű-e, bár ritkán előfordul az is, hogy keresztbe fordul, és haránt fekvést vesz föl.

Ne aggódj azonban, ha ebben az időben ez a helyzet, a babának ugyanis még elegendő helye van arra, hogy a hátralévő két hónap alatt kimozduljon ebből az irányból.

A baba mérete

A baba a fejtetőtől a farokcsontig nagyjából 25 centiméter, és megközelítőleg 1,1 kilogramm.
A megnövekedett vérmennyiség következtében  szívednek akár 40%-kal is többet kell dolgoznia, mint a terhességet megelőzően. A baba egyre több magzatvizet nyel és ennek egy részét vizelet formájában távolítja el szervezetéből. Az őt körülvevő folyadék térfogata csökken, amint a magzat növekszik és fejlődik.

A testét borító zsírréteg még mindig elég vékony, a verejtékmirigyek pedig csak most kezdenek kialakulni, illetve a csontok is tovább erősödnek.

Ahogy a Nagy Nap közeleg, babád egyre inkább készül a világosságot elérni az alagút végén. Ami nem más, mint a szülőcsatorna és a világosságot az orvos adja, aki épp próbál rájönni mi a csuda is van már odabent. Ha a dokinak lenne egy nagy távcsöve, éppen láthatná, amint a pici pislog, grimaszol, vagy éppen vidáman kacsintgat.

Mi történik a mamával?

Súlyod egyre gyarapszik, amit a mellkasodon és a melleden is érezhetsz. Ellenőrizd, hogy nincs-e szükséged nagyobb méretű melltartóra. Amennyiben még nem tetted, érdemes beiratkoznod egy szülésfelkészítő tanfolyamra is. Az itt végzett gyakorlatok, légzés- és relaxációs technikák nagymértékben megkönnyíthetik számodra mind a vajúdást, mind pedig a szülést. Azonban mindazt, amit a tanfolyamon elsajátítottál, a jobb eredmény érdekében otthon is érdemes gyakorolnod.

Ha még dolgozol, ideje eldöntened azt is, hogy mikor hagyod abba a munkát, amiről a munkáltatódat írásban kell értesítened. Vedd számba azt is, hogy a szülésmódozatai közül melyik állna hozzád a legközelebb.

Lassan elkezdhetsz gondolkozni a baba nevén, ha eddig még nem tetted volna. A babaszoba előkészítését se hagyd az utolsó pillanatra, mert az utolsó hetekben hamar telnek a napok és lehet, hogy nem marad időd mindenre. Érdemes inkább előre felkészülnöd.

Terhességi tünetek és enyhítésük

A mellek szivárgása

Egyre nagyobb mennyiségben szivároghat melledből az előtej, ezért tegyél a melltartódba betétet vagy egy puha textildarabot.

Rosszullét fekvés közben

Megnagyobbodott méhed háton fekvő helyzetben nekifeszülhet a véredényeknek, ami rosszullétet okozhat. Lehetőleg az oldaladon pihenj, és ezt a pózt válaszd az alváshoz is.

Milyen tápanyagra van szükséged?

Fehérje

Babád egyre gyorsabb ütemben fejlődik, ezért gondot kell fordítanod a megfelelő fehérjebevitelre. A fehérje elősegíti a sejtek és a huszonnyolcadikhet2szervek fejlődését, fenntartja a méhlepényt, táplálja a növekvő babát, és biztosítja a nagyobb vérmennyiséget.

Ajánlott napi mennyiség: a testtömeg alapján hozzávetőlegesen kilogrammonként 1 gramm fehérje plusz 10 gramm.
Forrásai: tojás, tej, tejtermékek, hal, húsok, diófélék, magvak, szója, hüvelyesek, zöldségek, csírák, magvak.

Vas

A harmadik trimeszterben nagyobb a kockázata a vérszegénység kialakulásának, hiszen a baba elvonja a szervezetedtől azt, amire szüksége van. A vérszegénységet a vörösvértestek nem megfelelő mennyisége okozza, ami a vas fokozott bevitelével kezelhető. Ha valamilyen vaskészítményt szedsz, fordíts különös gondot a megfelelő cinkbevitelre is, ugyanis a vas akadályozza a cink felszívódását.Ajánlott napi mennyiség: 30 milligramm.
Forrásai: vörös húsok, szárnyasok, hal, tojás, gabonafélék, diófélék, müzlik.

Tippek

huszonnyolcadikhet1Ameddig biztonságban érzed magad és utasaidat, addig semmi akadálya, hogy autót vezess. Fontos viszont, hogy használd a biztonsági övet. Ennek megfelelő módja, ha az alsó öv a pocak alatt van, mely az erre a célra kialakított övterelő segítségével érhető el. A felső övpánt pedig a vállak fölött induljon, és a két mell között vezessen el.

 

 

 

Forrás: babamama.hu, femina.hu

Fotók: web