Vannak potenciálisan allergizáló táplálékok, amelyeknél kiemelten fontos, hogy az első találkozásnál figyeld a baba reakcióját. A korábbi ajánlásokkal ellentétben a legújabb ajánlások szerint a potenciálisan allergizáló táplálékok bevezetésére is ugyanazok az ajánlások érvényesek, mint a többire, azaz nem kell feltétlen megvárni, hogy a baba betöltse az 1 éves kort. A hozzátáplálás megkezdésével ezek a potenciálisan allergizáló táplálékok is adhatók a csecsemőknek, de egyszerre csak kis mennyiségben. Így hamarabb kiderül, ha valami tényleg problémát okoz.
Nincs bizonyíték arra, hogy a potenciálisan allergén táplálékok késői (12 hónapos kor feletti) bevezetése megelőzi a táplálékallergiát, sőt ezzel szemben pontosan arra van bizonyíték, hogy a túl késői bevezetés növeli a táplálékallergia kialakulásának kockázatát.
A potenciálisan allergizáló táplálékok:
földimogyoró, dió, mogyoró, mandula, makadámdió, kesudió, fenyőmag, egyéb csonthéjasok, szezámmag, mustármag, málna, eper, natúr joghurt, kefír, túró, sajt, tehéntej, vaj, sajtkrém, tejszín, tejföl, juhsajt, kecsketej, juhtúró, kakaó, tojás, hal, tenger gyümölcsei (kagylók, rákok), szója, szójabab, szójatermék, búza (glutén), rozs, árpa, zeller, farkasbab.
Ha a szűk családban, vagyis a szülők, testvérek között előfordul valamilyen allergiás betegség, legyen ez táplálékallergia vagy egyéb típusú allergia, mint például ekcéma, asztma vagy szénanátha, akkor a hozzátáplálás megkezdése előtt mindenképpen konzultálj a gyermekorvossal és a védőnővel, hogy mit és mikortól adsz a potenciálisan allergizáló táplálékok közül!
A glutén bevezetése
A hozzátápláláson belül a glutén bevezetésére a szülők általában nagy hangsúlyt szoktak fektetni, mivel a glutén az egyik legismertebb, allergiás reakciót kiváltó táplálék-összetevő.
A glutén egy összetett fehérje (gliadin), ami egyes gabonafélékben található meg. Glutént tartalmaz a búza, rozs, árpa. Szerencsére a többi gabona gluténmentes, mint például a kukorica, a köles és a rizs. A zabot gyakran szokás gluténmentes gabonaként emlegetni, viszont a termesztési és a feldolgozási fázisok során gyakran előfordul, hogy gluténnal “szennyeződik”. Éppen ezért bár kicsit félreérthetően, de mégis a gluténtartalmú gabonák közé szokás sorolni.
A jelenleg érvényben lévő ajánlások szerint a hozzátáplálás kezdetével egyidejűleg, tehát kb. 7 hónapos kortól elkezdhető a glutén bevezetése is, és a baba 12 hónapos koráig kerüljön bevezetésre. Mivel a glutén allergizáló lehet, ezért kezdetben mindenképpen kisebb mennyiségben adj belőle a babádnak és csak fokozatosan növeld a glutén mennyiségét! Lehetőleg még szoptass, mikor a glutént először adod (vagy még kapjon mellette tápszert) és a glutén bevezetését követően a szoptatást még javasolt egy-három hónapig tovább folytatni.
A glutén bevezetésére vonzó alternatívát jelenthetnek a különböző gabonás pépek, de mivel ezek gyakran cukrot is tartalmaznak az ellenőrzött forrásból származó liszt is megfelel erre a célra. Három gramm liszt 200 milligramm glutént tartalmaz. Ezt a 3 grammnyi (egy csapott mokkáskanálnyi) lisztet dúsításként belekeverheted a babának szánt zöldség- vagy gyümölcspürébe. A glutént tartalmazó babakekszek sok esetben szintén cukrot is tartalmaznak. A cukor adása pedig nem ajánlott a babáknak, így legfeljebb hozzáadott cukrot nem tartalmazó babakekszet válassz, vagy süsd magad a kekszet, és akkor pontosan tudod, mit tartalmaz.
Fotó: Illusztráció, Pixabay