A krupp fertőző betegség, mely főként az öt éven aluli gyermekeket érinti. Rendkívül ijesztő tünetei lehetnek, és az arra hajlamosaknál sajnos többször is kiújulhat, visszatérhet a nehéz légzéssel, fulladással, köhögéssel járó probléma.

A krupp az egyik legijesztőbb betegség, mellyel a kisgyermekes szülők találkozhatnak. Tulajdonképpen egy vírusos eredetű fertőzésről van szó, mely főként a felső légutakat, elsősorban a hangszálakat, a légcsövet és a hörgőket támadhatja meg. A kruppot a leggyakrabban ugyanazok a vírusok okozzák, melyek a náthát, megfázást vagy influenzát.

A fertőzés nyállal, a köhögéskor, tüsszentéskor a levegőbe kerülő cseppecskékkel terjed, de a kórokozók különböző felületeken (pl. játékokon, kilincseken, kapaszkodókon, kapcsolókon stb.) is megtapadhatnak, és onnan kerülhetnek a gyerekek szervezetébe. Más felső légúti fertőző betegségekhez hasonlóan a krupp is főként az őszi és téli hónapokban gyakoribb.

A krupp tünetei

A fertőződés után a krupp lappangási ideje általában 24-72 óra, a második, harmadik napon jelentkeznek az első tünetek. A betegség a nyálkahártyák duzzanatával, gyulladásával, a légutak leszűkülésével jár együtt, ezért a krupp jellegzetes tünetei közé tartozik a nehéz légzés, a lélegzetvételkor hallható sípoló hang, a torokfájás, a rekedtség és a láz. Szintén rendkívül jellegzetes a száraz, “ugató” köhögés.

Különösen ijesztő lehet a szülők számára, hogy a krupp tünetei sok esetben csak éjszaka jelentkeznek, vagyis az egész nap jó kedélyű, kicsit talán bágyadtabb gyermek éjjel erős köhögésre, sípoló lélegzetvételre, fulladozásra ébred. A tünetek több órás hullámokban jönnek, hogy aztán reggelre, nappalra újra elmúljanak, majd következő éjjel folytatódjanak.

Az, hogy éppen melyik krupp-típussal van dolgunk, elsősorban attól függ, hogy mely kórokozó támadta meg a gyermek szervezetét. Nagyon eltérő lehet a tünetek súlyossága is, az enyhébb kellemetlenségtől egészen az életveszélyesig, ez utóbbi esetben a légutak annyira leszűkülhetnek, hogy a gyerek alig kap levegőt.

A kruppos beteg általában egy héten belül meggyógyul, de súlyosabb esetben akár két hétig is számolni kell a tünetekkel. Azt is érdemes megjegyezni, hogy a kruppra hajlamosaknál sajnos számítani kell arra, hogy a betegség többször is visszatér.

Mit tehet a szülő ebben az esetben?

A pszeudokrupp igen ijesztő, de az esetek többségében életet veszélyeztető állapotot nem okoz, azonban ha a tünetek súlyosak, ügyeleti vagy kórházi ellátásra is szükség lehet.

A legfontosabb, hogy a panaszok észlelése után próbáljuk megnyugtatni a gyermeket. A sírás, az erőlködés fokozza a gége alatti légúti duzzanatot. Ugyanakkor nyugtatót tartalmazó gyógyszer vagy lázcsillapító adása szigorún tilos, mert gátolja a légzőközpont működését.

Az első és legegyszerűbb lépés, hogy a felöltöztetett gyerek mellett kinyitjuk az ablakot, vagy a gyermeket friss levegőre visszük. A hideg levegő ugyanis csökkenti a tüneteket okozó légúti nyálkahártya duzzanatot. Párás levegőt biztosíthatunk úgy is, ha a hideg vizes csapot megnyitjuk a kádban és melléültetjük a gyermeket. Természeten a hideg párásítás megoldható különböző porlasztó készülékek használatával is. A kruppos gyermek kezelésére NEM ajánlott a meleg párával történő gőzölés és inhalálás.

A gyulladás csökkentésére adható szteroidos kúp, gyulladáscsökkentő spray is, de ezek alkalmazása kizárólag orvosi előírás alapján, a gyermek korához, testsúlyához igazítva történhet. Soha ne alkalmazzon ilyen gyógyszereket orvossal történő konzultáció nélkül!

A láz csillapítása szükség esetén a szokásos gyógyszerekkel, hűtőborogatással, hűtőfürdővel történhet.

Abban az esetben, ha a gyermek nagyon fiatal, ha kínzó köhögése, nehézlégzése a párásítást követően sem oldódik, ha valamilyen kísérőbetegsége is van, érdemes a gyermeket azonnal orvoshoz (ügyeletre) vinni, aki szükség esetén kórházi megfigyelést javasolhat.

Ha gyermekünk az oxigénhiány miatt elkékült, légzési segédizmait használja, ha mellkasi behúzódása van, ha sípoló légzés társul a panaszokhoz, hívjunk mentőt.

Abban az esetben, ha Ön nem tud dönteni arról, hogy orvoshoz kell-e fordulnia, kérjen telefonon tanácsot a házi gyermekorvostól vagy a mentőszolgálat mentésirányítójától.

Intézeti körülmények között speciális gyógyszer inhaláltatásával lehet gyorsítani a nyálkahártya duzzanat csökkenését, illetve megszűnését. Elvétve, nagyon ritkán előfordul, hogy a légutak szűkülete olyan súlyos légzési nehezítettséget okoz, hogy a gyermek intenzív osztályos megfigyelése, intubálása válhat szükségessé. Ilyenkor a gyermek lélegeztetéséhez egy műanyag csövet vezetnek be a légcsőbe, mely révén a korrekt oxigenizálás megoldható. Erre azonban ritkán van szükség. A gyermekek legtöbbször a hideg párás levegő belégzése és a gyógyszerek beadása után jobban lesznek.

Fontos megemlíteni, hogy mivel a betegség vírusos eredetű, antibiotikumokra csak ritkán, bakteriális felülfertőződés esetén van szükség.

Mi tegyünk tehát, ha gyermekünk ugató köhögésére ébredünk?
  • Nyissunk ablakot, vagy vigyük a gyermeket friss levegőre.
  • Lélegeztessünk vele hideg, párás levegőt.
  • Ha korábban orvos előírta, adjunk szteroid tartalmú gyógyszert.
  • Szükség esetén csillapítsuk lázát.
  • Ha van rá lehetőség, még aznap vigyük el a gyermekorvoshoz.
  • Ha a gyermek állapota súlyosbodik, azonnal hívjunk mentőt!

 

Mikor növi ki a gyerek a kruppot?

A krupp általában a 6 hónaposnál idősebb, de 3-4 évesnél fiatalabb gyermekek betegsége, ritka, hogy 5-6 éven felülieknél is jelentkeznek ezek a tünetek, vagyis legkésőbb iskoláskorra kinövik a kruppra való hajlamot a kicsik. Amennyiben később is vannak kruppra emlékeztető tüneteik, mindenképpen orvosi kivizsgálásra van szükség, hogy más, súlyos betegségeket kizárjanak, illetve megfelelő kezelést kaphasson a gyerek.

Források: egeszsegkalauz.hu, webbeteg.hu