Míg anyáinknak szinte fogalmuk sem volt, mi az ekcéma, manapság egyre gyakrabban hallunk róla. És sokan, sajnos, meg is tapasztalják.

Csecsemőknél még nem igazán ekcémáról beszélünk, hanem úgynevezett atópiás dermatitisről (szó szerint fordítva ,,furcsa bőrgyulladás”) , ami a későbbiekben -szerencsére ritkán- valóban továbbfejlődhet ekcémává.  Az ekcémának több formája is létezik, bennünket most a csecsemőkori bőrgyulladás foglalkoztat.  Jellegzetessége, hogy általában hat hónapos kor előtt jelenik meg.

A tünetek tipikusak. A bőr szárazabbá válik, grízes  tapintásúvá, majd piros kiütések jelennek meg, amelyek egybeolvadnak. A felületük érdes, száraz, komplikáltabb estekben elmélyülnek és hólyagocskák jelennek meg, amelyek nedvesednek. Gyakran az arcon, hajlatokban (térd, könyök) illetve combokon jelenik meg, de érintheti a test más területeit is.

A bőrelváltozás viszket, kisgyermekünk kikaparhatja, ami csak tovább ront a helyzeten. Ha hosszú ideig jelen van, akkor az érintett bőr durvább, szárazabb tapintású lesz – még nyugalmi szakaszban is.

ekcemaAz ekcémánál, tulajdonképpen a saját immunrendszerünk működik túl hevesen, ez esetben a bőrön okozva elváltozást.  Az allergiás folyamatot kiválthatják belső és külső faktorok egyaránt. Leggyakoribb okok : tehéntej, tojás, tejtermékek, citrusfélék, olajos magvak, házi por, pollen, penész, állatszőr, hideg idő és száraz levegő, dohányfüst, vegyszerek.

Allergiára hajlamos csecsemőknek tekintjük a szőke, kékszemű, fehér bőrű gyermekeket, főként, ha a szülőknek is van hasonló problémájuk (szénanátha, ételallergia, ekcéma, asztma). Az ilyen gyermekeknél fokozottan odafigyelünk a potenciális allergénekre. Természetesen ne csak szőke gyerekek betegedhetnek meg, de az ilyen tipusú gyerkőcök érzékenyebbnek bizonyultak.

Szoptatott babáknál sokkal ritkább az ekcéma, de sajnos az anyatej nem védi meg teljesen a kisbabánkat az allergia ezen formájától.

Csecsemőkorban még nem végezhetőek el a hagyományos allergia-tesztek – legalábbis nem a legmegbízhatóbbak. Esetleg vérvétellel tudjuk igazolni az allergiára jellemző immunoglobulinok megemelkedett szintjét a vérben, bebizonyítva ezzel a fennálló gyanút.

Mit tehetünk, ha kisgyermekünknél ilyen bőrproblémát fedezünk fel?

  • Nagyon fontos a bőr hidratálása – naponta többször, magas víztartalmú testápolókkal (tejekkel). Problémásabb bőrnél már szükség lehet zsíros kenőcsökre is. A természetes olajok közül a mandulaolajban bízhatunk illetve az aloé-verát is használhatjuk. Sajnos, általában több (nem olcsó) krémet ki kell próbálnunk, hogy megtaláljuk a számunkra legmegfelelőbbet
  • A fürdetések számát csökkentsük heti 2-3 alkalomra, nem túl meleg vízben, és ne sokáig hagyjuk ázni gyermekünket.
  • Fürdetésre tiszta vizet használjunk, vagy ha az ekcéma már előrehaladott, akkor speciális, olajos fürdetőket (nem pénztárca-barát, de nagyon hatásos)
  • Ha a baba szopik, az anyuka kerülje az allergén ételeket (citrusfélék, apró magvas gyümölcsök, tejtermékek, kakaó, tartósítószerek, csonthéjasok, tojás és halfélék)
  • Ha kisbabánk tápszert kap, használjuk a hipo- allergén formulákat
  • Amennyiben csecsemőnk éppen ismerkedőben van a szilárd ételekkel, az allergéneket minél később (lehetőleg 12 hónapos kora után) vezessük be!
  • Azoknál a gyermekeknél, akiknél az ekcéma vörös, hólyagos, nagy felületű vagy visszatérő, szükséges bőrgyógyász szakembert bevonni a kezelésbe. A legdurvább esetekben kortikoszteroidos kenőcsöket írnak fel, illetve más, szájon át szedhető gyógyszereket. Ezeket mindig szakember tanácsára használjuk, ugyanis mellékhatásaik nem elhanyagolhatóak!

 

Sok édesanya és kisbaba életét megkeseríti az ekcéma, ám a jó hír az, hogy ezeket a korai allergiákat a kicsik nagy része kinövi!

Szerző: Komenda Renáta, védőnő

Fotó: pedijatar.rs, nutriklub.hu