Megdöbbentő, de a világon évente több millió gyermeket bántalmaznak szexuálisan. Hazánkban sem jobb a helyzet: a kriminalisztikai adatok szerint minden hatodik gyermek válik szexuális bűncselekmény sértettjévé – és szinte biztosra vehető, hogy nem minden ilyen jellegű ügy kerül nyilvánosságra, írja a femina.hu.

A statisztikai adatok szerint leggyakrabban 13-14 év körüli lányok, illetve hét év körüli fiúk válnak zaklatás áldozatává, de persze bármely más korosztály is érintett lehet. Lányoknál az esetek 62-84, fiúknál 84-94%-ban ismert a molesztáló személye, aki többnyire férfi, és nemritkán a bántalmazott rokoni vagy baráti köréhez tartozik.

A molesztálás következményei akár életre szólóak is lehetnek, és amellett, hogy tönkreteszik a gyerek önbecsülését, felnőttkori párkapcsolatait, illetve az élet más területein való boldogulását egyaránt negatívan befolyásolják. Ha azonban a szülő időben felismeri a szexuális bántalmazás tényét, és szakember segítségét kéri, a káros következmények feloldhatók, de legalábbis nagymértékben enyhíthetők.

Az abúzált gyerekek hallgatnak

A zaklatott gyerekek – főként a fiúk – jellemzően mélyen hallgatnak arról, amin keresztülmentek. Még inkább igaz ez, ha az erőszaktevő személye ismert – a kicsi nem tudja eldönteni, hogy a kedves barátot vagy rokont, illetve a bántalmazót lássa-e az illetőben. Elképzelhető az is, hogy a lelke mélyén önmagát hibáztatja a történtekért, főként akkor, ha egyébként is alacsony az önbecsülése.

A fentiek fényében különösen fontos, hogy megismerd az esetlegesen molesztálásra utaló jeleket. Ha bármelyiket tapasztalod gyermekeden, fordulj mielőbb szakemberhez – inkább fussatok egy felesleges kört, mint, hogy a kicsi sérüljön.

A molesztálás jelei

A szakirodalom a molesztálásnak számos jelét ismeri, melyeknek azonban több más okuk is lehet, így a szülőben talán fel sem merül, hogy abúzusra is utalhatnak.

A viselkedés megváltozása

Ilyen például a viselkedés markáns változása: a szexuálisan bántalmazott gyerek nehezen alszik el, éjjel gyakran felriad, és rendszeresen jelentkező rémálmok gyötrik. Előfordulhat, hogy a korábbinál jóval kevesebbet eszik, holott étvágyának nagymértékű csökkenését látszólag semmi nem indokolja.

Visszalépés a fejlődésben

A zaklatás gyakori tünete a már túlhaladott viselkedésformákhoz való visszalépés is – a már régóta szobatiszta gyerek ismét bepisil éjszakánként, netán szopni kezdi az ujját, holott erről már régen leszokott.

Rosszkedv és motiválatlanság

Mindehhez szomorúság, levertség, visszahúzódás társulhat, illetve a gyerek olyan benyomást kelthet, mint aki lélekben és gondolatban valójában nincs is jelen az adott közösségben. A molesztált kiskorúaknál jellemzően motiválatlanság is tapasztalható, illetve ezzel párhuzamosan a tanulmányi eredmény hirtelen és jelentős romlása.

Agresszivitás

Elsősorban fiúknál figyelhető meg, hogy nem áldozatként maradnak a szituációban, hanem az elnyomó szerepére törekszenek – azaz mindenféle előzmény nélkül agresszívek lesznek környezetükkel szemben.

A szakemberek szerint ez még mindig a szerencsésebb eset – ekkor ugyanis az események feldolgozása valamilyen szinten már megkezdődött.

Önmaga bántása

Mivel az abúzált gyerek saját magát okolhatja a történtekért, önmaga ellen fordulhat. Ez pedig a legkülönbözőbb formákban nyilvánulhat meg – a skála az egyszerű fájdalomokozástól a könnyebb vagy súlyosabb testi sértésen keresztül az öngyilkossági kísérletig terjedhet.

Szexualizálódás vagy félénkség

A fentieknél alaposabb gyanúra ad okot a magatartás szexualizálódása. Ilyenkor a gyerek a kortársainál nagyobb jártasságról ad tanúbizonyságot a nemiség témakörében, és valamilyen formában játékaiban, rajzaiban is szerepet kap a szexualitás. Mindehhez a nemi szervek mutogatása, netán gyakori vagy akár nyilvános maszturbálás társulhat. Ám az is lehet, hogy a gyerek viselkedése éppen ellenkező irányba változik: a kicsi félénkké, tartózkodóvá lesz, esetleg a kelleténél jobban beburkolja a testét. Megtörténhet az is, hogy magatartásában a két véglet váltakozik.

Külsérelmi nyomok

A zaklatás egyik legnyilvánvalóbb jele a fizikai sérülés. A gyerekek persze szinte naponta beszereznek kisebb-nagyobb horzsolásokat, foltokat, ám szexuális bántalmazásra utalhat, ha ezek a kicsi nemi szerveinek környékén lelhetők fel.

A gyógyulás útja

Az, hogy a traumatizált gyerek sorsa miképp alakul a továbbiakban, alapvetően azon múlik, hogy kap-e megfelelő szakmai segítséget, illetve a környezete támogatja-e őt a gyógyulásban. Ha mindez elmarad, szinte biztosra vehető, hogy – mivel alapvetően a bizalma sérült meg – felnőttként nehezére esik majd a bensőséges kapcsolatok kialakítása. Ugyanígy magával a szexualitással is gondjai akadhatnak, ami a nemi élettel szembeni tartózkodásban és a partnerek folyamatos váltogatásában egyaránt jelentkezhet

A terápia és a nyitott, elfogadó környezet viszont lehetővé teszi a traumatikus élmény feldolgozását, és, ha a zaklatás tényét nem is lehet meg nem történtté tenni, a bántalmazott gyereknek jó esélye lesz arra, hogy felnőve kiegyensúlyozott párkapcsolaton alapuló, teljes értékű életet éljen.