Összesen 1328 gyermek iratkozott magyar nyelvű első osztályba a 2020/2021-es tanévben. Arról pontos számadat még nincs, hogy ebben az évben hány magyar elsős kezdi meg az általános iskolát, de a Magyar Nemzeti Tanács abban reménykedik, hogy a tavalyihoz hasonló számadatok várhatóak az idén is, nyilatkozta a Szabad Magyar Szónak Jerasz Anikó, a Magyar Nemzeti Tanács Végrehajtó Bizottságának elnöke, akivel a számadatokon kívül az MNT Vackor-programjának sikerességéről, ösztöndíjakról is beszélgettünk.

Lezárult az iratkozási időszak az általános iskolákban. Nyugat-Bácskában volt olyan gyermek, aki egyedül ballagott el idén a nyolcadik osztályból. Hogy állunk jelenleg az elsősök számát tekintve?

Jerasz Anikó

— Április elseje és május 31-e között irathatták be a szülők a gyermekeket egy-egy általános iskolába. Intézményt és az oktatás nyelvét is megválasztották. Az iratkozást az E-közigazgatás portálon tudták intézni, minden dokumentációt az iskola szerzett be, ami egy óriási segítség és nem is plusz költség a szülőknek. Lezárult a hivatalos időszak, de ez nem azt jelenti, hogy a nyár folyamán nincs lehetőség iskolát váltani vagy nyelvet változtatni. Pontosan még nem lehet megmondani, hogy hány elsős lesz, de azt látjuk, hogy a tavalyihoz képest, amikor 1328 magyar elsős volt, hogy közel van ez a szám most is, az iskola-előkészítős adatok alapján. Lesznek olyan iskolák, ahol tavaly nem volt elsős, de az idén lesz, ilyen például a nezsényi és az udvarszállási eset, és több községben növekszik az elsősök száma: ilyen például a nyugat-bácskai régió. Egy kisebbfajta növekedés elé nézünk Adán, Csókán, Törökbecsén is, de természetesen vannak olyan községek, ahol csökkent az elsősök száma.

2011-ben, a Vackor program indulásakor a sajtóban megjelent adatok alapján látszik, hogy a 2010/2011-es évben 2030 elsős járt magyar osztályba, a 2011/2012-es tanévben pedog 1820 körül alakult az iratkozók száma. Tíz évvel később ez a szám átlagban még 500-al csökkent. (a szerk.megj.)

Idén tízéves az MNT Vackor-programja. Látható-e tíz év távlatában valamiféle változás, sikeresnek mondható-e a program abban a tekintetben, hogy a szülők a magyar tannyelvű oktatást választják ma inkább?

— Azoknál a családoknál, ahol mindkét szülő magyar volt és szerb nyelvű oktatást választottak a gyerekeknek, mert ilyen is volt szép számmal a program előtt, ezek az esetek mostanra a minimálisra csökkentek, mondhatni jelentéktelen számúak most. A terepi visszajelzések alapján elmondható, hogy a vegyesházasságban nevelkedők közül is inkább a magyar nyelvű oktatást választják a szülők. A Vackor program üzenete, hogy az anyanyelvi oktatás mekkora jelentőséggel bír a gyermek életében, hiszen egyértelmű, hogy a gyermek akkor tud a legjobban érvényesülni, hogy ha megérti a tanító utasításait, értelmezni tudja a kéréseket, egy biztos alapot az anyanyelvi oktatás biztosít a gyermeknek, eljutott a szülőkhöz.

A beiskolázási programcsomagra az idén is számíthatnak az elsőbe indulók. Milyen támogatásokra számíthatnak a szülők?

— Ezek az adatok mentén készítjük a beiskolázási csomagokat, ez alapján rendeltük a Rákóczi Szövetségnél a táskákat. Igyekszünk a csomagokat minden évben gazdagítani, így az idén bekerül a csomagba egy kétrészből álló gyakorló füzet, ami a nyomtatott és írott betűk gyakorlását segíti majd, a csantavéri tanító néni, Vukelity Csilla könyvéről van szó. Illetve minden más megtalálható majd benne, amit eddig megszokhattak. Tanszerek, írószerek, füzetek, a Mézeskalács.

A Szülőföldön magyarul támogatás a gyermekeket már a kisóvodás kortól megszólítja. Mostantól pedig kiegyenlítették az összeget és az egyetemisták nem csak jelképes összeget kapnak, hanem szintén 22400 forintot. A Rákóczi Szövetség ösztöndíja egyszeri 10 000 forint, de ez is nagyon jól jön a szülőknek. Az MNT a továbbiakban is fejleszti az oktatási intézményeket, bővíti azok felszereltségét. Amint a járványügyi helyzet megengedi, megszervezzük a harmadikosok számára a kirándulásokat. Az iskolabusz program 12 önkormányzat területén működött az idén, olyan községekben, ahol nincs minden iskolában magyar nyelvű oktatás, például Nagykikinda vagy Nagybecskerek, de vannak olyan községek, ahol már a felső osztályokba másik településre kell utazni. A napközi program pedig Újvidéken négy általános iskolában, illetve Maradékon működik, ahol a gyermekek megkapják a szakmai segítséget a tanítás előtt és után, hogy minél jobban tudjanak fejlődni az anyanyelvi oktatásban. Ha szükség mutatkozik rá, akkor ezeket bővíteni tudjuk.

Szabadka községben idén 280 elsős volt, a következő tanévre az előzetes számítások szerint 293 elsős lesz. Csantavéren hárommal több elsős lesz mint tavaly, Palicson is két magyar első osztály nyílik és a város központjában lévő Jovan Jovanović Zmaj Általános Iskolában, ahol ebben a tanévben nem nyílt első osztály magyar nyelven, a következőben ott is lesz elsős.