Mikor mehetek el terhességmegőrzési szabadságra?

A terhességmegőrzési szabadság megnyitható már a várandósság legelején is, amennyiben az orvos úgy ítéli meg, hogy szüksége van a pihenésre. Az első harminc napra szóló szabadságot megnyithatja a saját nőgyógyásza, azt követően be kell, hogy utalja a bizottság (komisszió) elé, illetve mellékelnie kell az orvosa szakvéleményét, melyben részletezi véleménye szerint miért van szüksége a teljes munkabeszüntetésre.

 Mi az, ami feltétlenül szükséges a terhességmegőrzési szabadság megnyitásához?

Amennyiben komoly egészségügyi gondokkal küzd, amelyek esetleg vetéléshez vezetnek, elmehet terhességmegőrzési szabadságra. Például, amennyiben veszélyeztetett terhes, vagy ha várandóssága előtt valamilyen krónikus betegsége volt: cukorbetegség, szívbetegség… Azonban az orvosi javallatok alapján a komisszió dönt arról, jóváhagyja-e a kérelmét vagy sem.

Fontos-e, hogy állandó munkaviszonyban legyek ahhoz, hogy terhességmegőrzési szabadságra menjek?

Nem feltétlenül fontos, hogy határozatlan idejű munkaszerződése legyen. Amennyiben meghatározott időre szól a szerződése és az a terhességmegőrzési szabadság idején lejár, a munkaadónak kötelessége azt meghosszabbítani a szülési majd a gyermekgondozási szabadság lejártáig.

Milyen dokumentumokra van szükségem a terhességmegőrzési szabadság megnyitásához?

– érvényes egészségügyi könyvecske

– terhességmegőrzési karton, amelyet a nőgyógyász nyit meg

– bizonylat a betegségről – (szerbül: hranarinska lista vagy doznaka), amit a komisszió ad ki és a munkaadónak kell leadni

A többi intéznivalót a munkaadó vállalja.

Mikor kell lezárnom a terhességmegőrzési szabadságot és megnyitnom a szülési szabadságot?

Amennyiben már terhességmegőrzési szabadságon van, akkor azt követi majd a szülési, majd a gyermek ellátása miatti szabadság. A szülési szabadságot a szülés időpontját 45 nappal megelőzően nyithatja meg legelőbb, 28 nappal a terminus előtt pedig kötelezően.

Mekkora lesz a szabadság idején a támogatás összege?

Az első harminc nap után a fizetés 100 százalékát utalja át az egészségügyi biztosító. Harminc nap után is a fizetés összegének száz százaléka jár az alkalmazottnak, azzal, hogy a 35 százalékát az Ön számlájára, a fennmaradó 65 százalékot pedig a munkaadónak utalja, aki köteles azt továbbítani az Ön számlájára.

Ki fizeti a béremet, amíg terhességmegőrzési szabadságon vagyok? A munkaadó vagy az állam?

A szabadság első harminc napja után a bért a munkaadó fizeti ki. Azt követően a bér 65 százalékát továbbra is a munkaadó adja, s azt köteles akkor kifizetni, amikor a többi munkásnak is. Ezt az összeget később az egészségügyi biztosító visszatéríti a munkaadónak, míg a további harmincöt százalékot pedig az egészségügyi biztosító közvetlenül az Ön számlájára utalja. Mivel az egészségügyi biztosítótól kapott összeg néhány hónapot késik, csak a munkaadó jóindulatán és lehetőségein múlik, hogy a teljes kifizetés késik-e vagy sem.

Amennyiben lejár a munkaszerződésem, jogosult vagyok-e bármilyen támogatásra?

Amennyiben lejár a munkaszerződése a szabadság alatt a munkaadó köteles azt meghosszabbítani a szülési szabadság lejártáig.

forrás: bebac.com