Márkás ruha és cipő, drága okostelefonok, hatalmas zsebpénz… A megszégyenítés és a szegényebbek kigúnyolása mindennapossá vált és a leggyakoribb módja az erőszaktevésnek az iskolákban, írja a yumama.com.

“Nincs márkás tornacipőd”,

“A te telefonod semmilyen”,

“Mindig ugyanazt a felsőt hordod, szegény vagy”,

“A szüleidnek nincs pénze, így mindig olcsó dolgokat vásárolnak csak neked”.

Ítélkezés, mások gúnyolása, kinevetése és sértegetése. A yumama riportjából kiderül, hogy a verbális erőszak nagyon elterjedt a fiatal gyermekek körében.

Pszichikai erőszaknak számít mások kibeszélése, kigúnyolása, sértegetése, megbélyegzése, a káromkodás, zsarolás, manipulálás, a társaságból való kiközösítés, megfélemlítés, drogok használatára való rábeszélés és a rossz társaságba való bekapcsolódásra való kényszerítés is, nyilatkozta a Yumama jogi szakmunkatársa, Bojana Bogojević.

A gyerekek az internethasználat elterjedésével egyre inkább érdeklődnek a márkás ruhák, cipők, technikai eszközök iránt. Egyszerűen divattá vált ez, és más gyerekeket is csak akkor látnak értékesnek, ha valami olyasmit vásárolnak, ami ma divatos, trendi. Azokat pedig, akiknek nincsenek elég drága dolgaik, egyszerűen kinevetik. De nem csak őket, hanem ezeknek a gyerekeknek a szüleit is.

Minden iskolában elhangzik a mondat: A te anyukádnak és apukádnak nincs elég pénze, hogy jobb telefont vegyenek neked.  

Az erőszaktevők is megváltoztak, ugyanis ma már nem csak a goromba és hangos fiúk azok, akik bántanak, mint annak idején. A lányok épp úgy részt vesznek ebben a pszichikai bántalmazásban, mint a fiúk. Mindenki lehet erőszaktevő, de nagyon könnyen válhat áldozattá is.

Az internethasználat azonban nem csak információszerzésre alkalmas, ezek a gyerekek ugyanis nem csak az iskolaudvarban, hanem a közösségi oldalakon is folytatják a terrort a kiszemelt áldozataik felé, úgy, hogy az közben tulajdonképpen láthatatlan.

Itt óriási a szülő felelőssége, hangsúlyozza a yumama.com.

Beszélgessenek a gyerekekkel, magyarázzák el, hogy ami drága, nem feltétlenül jelenti azt, hogy jó is. Magyarázzák el azt is, hogy az embereket nem az alapján ítéljük meg, hogy mennyi pénzük van, hanem vannak sokkal fontosabb tulajdonságok. Próbálják meg felkelteni az empátiájukat és magyarázzák el, hogyan érezheti magát az a diák, akit éppen kigúnyolnak.

Amennyiben észreveszik, hogy a gyermekük erőszaktevő vagy éppen áldozat, azonnal lépjenek, tegyenek valamit!

Fotó: iStock