Mikortól kell a kisgyermeknek vitamint adni és milyen vitamin legyen az? Egy napközibe induló gyermek szülei bizonyára feltették már ezt a kérdést, hiszen maximum a második hét végére bizonyára elkezdett a kicsi orra folyni, vagy felszökött a láza. Dr. Bende Ilona gyermekorvos szerint a C-vitamin nem előzi meg a megfázás kialakulását, de lerövidítheti a lefolyás időtartamát. 

A vitaminok a szervezetben végbemenő anyagcserefolyamatok nélkülözhetetlen elemei. Egészséges gyermekek megfelelő táplálkozással egy éven felül nem igényelnek gyógyszeres vitaminpótlást. Ez alól, kivételt képez a D-vitamin, amelyet pótolni kell (400NE) a téli hónapokban a második életévben. A C-vitamin, mint a többi vízben oldódó vitamin is, a vékonybélben szívódik fel és a felesleges mennyiség könnyen kiürül a szervezetből, így túladagolás csak megadózisok tartós fogyasztása után alakulhat ki –  állítja Dr. Bende Ilona, csókai gyermekorvos, a Családi Kör orvos szakértője.

A C-vitamin nem előzi meg a megfázás kialakulását

Túlzott C-vitamin bevitele vesekőképződést, hányást, hasmenést okozhat. C-vitamin iránt fokozott az igény fertőző, hasmenéses megbetegedésekben, vas és fehérje hiányban. A hiánytünet legsúlyosabb formája a skorbut, amellyel ma már nem találkozunk. A mai megfigyelések azt mutatják, hogy a gyümölcsben és zöldségekben gazdag táplálkozás csökkenti a rosszindulatú megbetegedések (mell-, vastagbél-, tüdőrák) kockázatát, de mennyire van ez összefüggésben a természetes C-vitamin védőhatásával, nem teljesen egyértelmű. Ez hatás elmarad C-vitamin szedése esetében.

A C-vitamin nem előzi meg a megfázás kialakulását, de lerövidítheti a lefolyás időtartamát. Védőhatása a nátha kialakulásában a szélsőséges időjárási viszontagságoknak kitett és túlzott fizikai megterhelést végző egyének, valamint a krónikus dohányosok esetében van. A magasabb C-vitamin szinttel rendelkező étrendet fogyasztók körében ritkábban alakul ki szürkehályog.

Mennyi C-vitaminra van szüksége egy gyermeknek? 

C-vitamin a zöldségekben és a gyümölcsökben fordul elő. Az egy évesnél idősebb gyermekek napi szükséglete: 35-60 mg. Ez a mennyiség egy változatos táplálkozással biztosítható. Ennek a mennyiségnek a sokszorosa hosszabb időn keresztül a szervezetben a már említett állapotokat válthatja ki. (1-3 éves gyermek 400mg/nap, 4-8 éves gyermek 650mg/nap, 9-13 éves gyermek 1300mg/nap és 14-18 éves gyermek 1800mg/nap huzamosabb bevitele esetén).

A pre- és probiotikumok fontossága

Az immunrendszer kialakulásában ma a mikrobionnak tulajdonítanak nagy szerepet. A mikrobion a velünk élő baktériumok összeségét jelenti. Ez az együttlét az emberi szervezet egészséges működését biztosítja. A különböző baktériumok összetétele, annak egymáshoz viszonyított arányának nagy a jelentősége a betegségek megelőzésében. Így a pre- és probiotikumoknak mind nagyobb szerepet tulajdonítanak a jótékony hatású bélflóra kialakulásában.

Tanácsolom, hogy a téli hónapokban gyermeküknek adjanak D vitamint, 400 NE naponta (az első és a második életév során), ezenkívül pre- és probiotikumot tartalmazó preparátummal egészíthetik ki a fertőző betegségek megelőzését. Megfázás tüneteinek jelentkezése estén 50 mg C-vitaminnal egészíthetik ki a gyermek napi táplálékát, de a gyümölcs és a zöldségféle se maradjanak el és ha lehet akkor nyers állapotban, mivel a C-vitamin hőérzékeny.