Óriási sajtóvisszhangja lett annak a hírnek, miszerint feltehetően etetés közben fulladt meg egy csecsemő hétfőn egy vajdasági településen. A hír először erőszakos halálról, később természetes halálról számolt be, de hogy pontosan mi okozta a tragédiát természetesen majd csak a boncolást követően lehet majd tudni. A média arról tudósított, hogy a kisbaba szoptatás közben fulladt meg, de nem tudni, hogy az édesanya természetesen táplálta vagy üvegből. 

Arra voltunk kíváncsiak, megfulladhat-e egy csecsemő szoptatás közben, milyen esetekben fordulhat elő, ha egyáltalán előfordulhat ilyesmi, és mi olyankor a teendő, ha a babánk félrenyel.

Komenda Renáta szoptatási tanácsadó kérdésünkre hangsúlyozottan kiemelte:

Egy EGÉSZSÉGES baba-mama párossal ilyen nem történhet

Biztosan van olyan háttér: anyai gyógyszer, drog, extrém túlsúly vagy mentális probléma, ami közrejátszott ebben az esetben – mondta.

Üvegből etetve sajnos könnyebb megfulladni, mert a baba nem tudja saját maga szabályozni a tej áramlását, tette hozzá Renáta.

— A természet nem úgy alkotta meg a táplálás természetes folyamatát, hogy abba bele lehessen halni. Egyébként, amikor a baba ,,aspirál”,tehát félrenyeli a tejet, az anyatej a tüdőbe jutva kevésbé okoz(hat) gyulladást, mint például a tápszer.  Az anya korából kiindulva nagy esély van arra, hogy a kisbaba rizikócsoprtba tartozik, mondta a szakember.

Ha a baba félrenyel

Félrenyelés főleg akkor fordul elő, amikor túl sok anyatej termelődik, amely szoptatáskor kontrollálatlanul ömlik a baba szájába. Az ilyenkor fellépő köhögés eléggé általános jelenség, de az, hogy a baba az oxigénhiánytól beliluljon és kórházi kezelésre szoruljon, szerencsére meglehetősen ritkán fordul elő.

A félrenyelés tehát a túl sok termelődő tej és az ezzel együtt járó túl erős tejleadó reflex mellékhatása.

A szoptatást támogató La Leche Liga a következőket javasolja a probléma orvoslására:

  • Megfelelő szoptatási testhelyzet: olyan póz, amelyben az anya hátradől, vagy amikor a hátán fekszik, és úgy szopik rajta a baba.
  • Gyakoribb szoptatás esetén kevesebb tej gyülemlik fel, amivel a csecsemő könnyebben megbirkózik.
  • Rendszeres büfiztetés.
  • Ha érezzük, hogy erősen beindul a tejleadó reflex, egy rövid időre vegyük le a babát a mellről, és fogjuk fel a tejet textilpelenkával.
  • A tejleadó reflexet csökkenthetjük, ha igyekszünk egyszerre csak egy mellből szoptatni.
  • Ha lehet, kerüljük a szükségtelen mellstimulációt, fejést.

Komoly esetben próbálkozzunk meg a blokkolással. Ennek lényege, hogy 2-4 óránként váltunk csak mellet a szoptatáskor. Az etetések gyakoriságát nem kell csökkenteni, de mindig ugyanarra a mellre tegyük vissza a babát. Ha nagyon kellemetlen, feszít, akkor egy kevés tejet fejjünk le az éppen pihentetett mellből.

Az efféle félrenyelés kis súlyú babáknál és koraszülötteknél gyakrabban fordulhat elő. A folyadék, folyékony étel félrenyelése azonban ritkán okoz akkora bajt, hogy elkéküljön a gyerek.

Ha a baba lilára színeződik a komoly félrenyeléstől, akkor nagyon fontos a megfelelő elsősegélynyújtó módszer alkalmazása.
Az orvosok a következőket javasolják ez esetben: a babát fektessük az alkarunkra, úgy, hogy a feje lógjon enyhén lefelé. Nem túl erősen, ám határozottan mérjünk 5 ütést a pici hátára. Ezek után fordítsuk meg és fektessük a hátára, majd a bordaívet követve keressük meg a szegycsont alsó szélét. A szegycsont alsó harmadát két ujjal nyomjuk össze. A mellkast egyharmadával nyomjuk össze, 100-120 nyomás/perc ütemben.

Egy fuldokló, szürkülő gyereknél néhány pillanat is óráknak tűnik, meg kell próbálni 5-10 másodpercet várni, mert legtöbbször kiköhögik magukat.

Fejjel lefelé rázogatni szigorúan tilos a babát, ez gerinc- és agyi sérülést is okozhat!