Sok-sok kérdés foglalkoztatja várandósság idején a szülőket: milyen bútorokra van szüksége a picinek az első időszakban? Kell-e neki külön szoba, vagy elég ha a hálószoba sarkában alakítanak ki neki egy hangulatos kuckót? Szüksége van-e dekorációra, hiszen még úgysem lát messzire, egész nap alszik? Milyen legyen a színe a szobának? Hány fok legyen a szobában? Megannyi kérdés.

Ha úgy döntünk, hogy a pici külön helyiséget kap, akkor igyekezzünk ne a legkisebb szobát berendezni számára. Gondoljunk csak bele: ahogy picikénk nő, egyre nagyobb térre lesz szüksége a mozgáshoz, játékhoz. Persze eleinte nem jó dolog egyedül játszani hagyni őt a szobájában, de gyorsan eljön az az időszak, mikor már nem feltétlenül szeretnénk, hogy a nappaliban legyenek elszórva játékai. Érdemes erre gondolva eleve nem a legkisebb szobát adni neki. Arra is gondolni kell, hogy lehetőleg a szülői hálószoba mellett legyen a babaszoba, hiszen ha éjjel felsír, könnyebben, gyorsabban odamehetünk hozzá.

Milyen berendezésre van szüksége a születendő babának?

Mindenképpen méretre szabott bútorokat kell beszereznünk, tehát fontos a gyerek kora, mérete. Így egy kiságy szükséges eleinte. Legpraktikusabb egy kombinált ágyat vásárolni, amit a kicsi 2-3 éves korában, kiságyból kanapé ággyá lehet alakítani. A legtöbb ilyen kombinált ágynak van pelenkázó szekrénye, ami később szétszedve komódként állhat a szobában. Ha nem ilyen a rácsos ágyunk, akkor lehet rá vásárolni levehető, szivacsos pelenkázó lapot. Ez nagyon praktikus, ha kevés a hely a szobában és nem fér el különálló pelenkázó szekrény. Ruhácskái tárolására fontos egy szekrény beszerzése, amelyen van polcos rész a játékoknak. Legjobb, ha olyat választunk, amit később lehet bővíteni. Fontos még, hogy legyen a szobában egy ülő alkalmatosság, ahol a picit megetetjük, később pedig ebből olvashatunk neki. Praktikus lehet még egy mobilizálható láda vagy kosár a játékok számára. Ezt könnyen át tudja tolni később a nappaliba, konyhába, könnyű bele pakolni.babaszobafiu

Minden gyermekszoba tartozéka kellene, hogy legyen, egy hinta. Hogy miért? Minden babának szüksége lenne hintára. Kevesebbet sírnának, nőne egyensúlyérzékük, egészségesebbek lennének és egyáltalán – gyorsabban fejlődnének.” Egy cikkben pedig azt írja Gerald Hüther agykutató és neuropszichológus, hogy az egyensúlyérzék és a matematikai tudás között összefüggés van. Kedves Szülők, ha ez így van, mindent meg kell tennünk picink testi-lelki fejlődéséért, nem igaz? Kezdetben ölelgessük, hintáztassuk, később ezek mellett teremtsük meg számára a mozgás lehetőségét, hogy ne csak a számítógép és televízió előtt üljön, így amikor iskolába kerül, könnyebben meg tud majd birkózni feladataival.

Milyen legyen a szoba stílusa?
Babaszobáról lévén szó, ez egy különálló kis birodalom. Ha megtehetjük, rendezzük be gyerekbútorokkal. Amennyiben ez nem megy, az sem gond ha felhasználjuk régi bútorainkat. Mivel a rácsos ágyat muszáj megvásárolni, igazítsuk a már meglévő bútorainkhoz: fessük át pl. Könnyen gyerekekre szabhatjuk a legkomorabb bútordarabokat is játékos textilekkel, sok-sok színes játékkal, vidám falfestéssel.

Milyenek színeket válasszunk?
Nagyon erőteljes színeket nem tanácsos gyerekszobába tenni, ha mégis ezt tervezzük, elég csak kis felületen használni. A játékokbabaszobafiu1 elég színfoltot jelentenek a szobában. Az is fontos, hogy 2-3 színnél többet ne vigyünk a gyerekszobába, mert gyermekünk nyugtalan, izgága lesz, ezt nem kívánhatjuk sem babánknak, sem magunknak.

Fontos figyelembe venni a szoba tájolását. Egy északi tájolású, sötétebb szobába nem tanácsos hideg árnyalatokat tenni. Még egy kisfiú is jól érezheti magát melegebb hatású szobában: bátran fessünk le egy-egy falat narancsra, vagy sárgára. Mellette pl. a fehér és/vagy világoskék, vagy fa bútorok, kiegészítők és a színes játékok nagyszerűen fognak érvényesülni.
Déli szobában éppen ellenkezőleg, inkább a hidegebb árnyalatokat részesítsük előnyben. Ez nem azt jelenti, hogy ilyen szobában nem lehet narancssárgát alkalmazni, inkább csak azt, hogy a nagyobb felületekre pasztell kékeket, zöldeket válasszunk. Kiegészítőkben megjelenhetnek a melegebb árnyalatok is.
A szoba tájolása meghatározza a szobában uralkodó fényviszonyokat. Babakorban tán még nem, de később a kicsi gyerekek szinte egész nap a szobájukban tartózkodhatnak: ez a nappalijuk, a hálójuk, a játszószobájuk. Fontos a megfelelő világítás. Ha sötét a helyiség, gondoskodnunk kell az általános világítás mellett további világítótestekről. Így pl. jó, ha a pelenkázó és a szoptató szék mellett van egy kis hangulatlámpa, hogy ne kelljen éjszaka pelenkázáskor, és etetéskor a nagy csillárt felkapcsolni.

 

Milyen legyen a fiús babaszoba dekorációja?


Fontos, hogy ne tűnjön nagyon zsúfoltnak a szoba. Nem kell túlzásba vinni a dekorációt, hiszen a játékok eleve dekorálnak. Ha úgy döntünk, hogy mintás tapétát választunk, az csak 1 falat fedjen. Előtte álljanak egyszerű bútorok, egyszínű függönyök és szőnyeg, legyen ott visszafogottabb a dekoráció.
Hogy kellőképpen személyessé tegyük a pici szobáját, készítsünk monogramos ágyneműt, helyezzünk el bekeretezett babafotókat, emlékeket, rajzokat, tegyük ki a nevét dekorációs betűkből a falra, szekrényre.
Pici korban talán még nem fontos, de ahogy cseperednek és nyílik az értelmük, kb. 2-3 éves korban, rendezhetjük a szobát egy téma köré: pl. sok kisfiú szereti a tengert, ez esetben dekoráljunk e téma szerint: legyenek a színek piros, kék és fehér. Jelenjenek meg pl a  tenger állatai párnahuzatokon, a polcokon álljanak természetes anyagból kosarak, a falakon vasmacska fogasok stb. Eleinte még csak mi rendezzük a szobát egy téma köré, később már ő maga jelezheti mit szeret, mi tetszik neki. Fontos ezt figyelembe venni minden esetben.

Írta: Oláh Bernadett
DettyDesgin.hu

Forrás: sracnevelde.hu

Fotók: web