A hozzátáplálás kezdetén továbbra is az anyatej vagy a tápszer a legfőbb tápláléka a babának. A hozzátáplálás során kínált étel kezdetben abszolút csak kiegészítő szerepet tölt be, nem vált ki egy teljes étkezést. Nem is kell ezzel sietni. Ahogy haladtok előre a hozzátáplálásban, úgy fog a baba egyre többet és többet elfogadni az új ételekből.

Amikor már egy alkalommal 100-150 grammnyi pürét is megeszik, az már azt jelenti, hogy kiváltható vele egy étkezés. Ilyenkor már nem szükséges az anyatejes pótlás. Vannak babák, akik hamarabb és vannak, akik később jutnak el erre a szintre. A hozzátáplálás gyorsasága miatt ne aggódj, idő kérdése és mindenki fel fog zárkózni.

Érdekesség: A hozzátáplálás menete anyatejes babánál eleve lassabb, mint a tápszeres babánál.

Az étkezések kiváltását a tízóraival érdemes elkezdeni, aztán jöhet az ebéd. Nagyjából 8 hónapos korra érdemes elérni azt a szintet, hogy két étkezés legyen teljesen kiváltva. A tízórai és az ebéd után az uzsonna kiváltása következik. A reggeli és a vacsora kiváltását 1 éves kor előtt nem érdemes megejteni, mivel a babának az 1 éves koráig szüksége van napi 500 ml anyatejre, vagy ha az nincs, tápszerre. Az anyatejes szoptatás folytatható 1 éves kor felett is (a szokásos napi étrenden túl), amíg ez mind a gyermek, mind az anya számára kívánatos.

Az anyatej szerepe

A hozzátáplálás elkezdése nem azt jelenti, hogy fel kell hagyni a szoptatással. Sőt! Az anyatej továbbra is kulcsfontosságú a baba fejlődéséhez. Csupán arról van szó, hogy 6 hónapos kortól kezdődően önmagában az anyatej már nem nyújt elegendő mennyiségű és minőségű táplálékot.

A különböző ételek bevezetése mellett a szoptatás ugyanúgy fontos pillére marad a baba táplálásának. Bár egy idő után megkezdődhet az étkezések kiváltása, de amíg ez nem történik meg, addig fontos, hogy a pürék, darabos ételek mellett anyatejjel pótoljunk, ha a pici éhes maradt.

Gondolj a folyadékfogyasztásra!

A hozzátáplálás kezdeti időszakában az anyatej még egy jó ideg továbbra is az első számú tápanyagforrás. Ez részben biztosítja is a szükséges folyadékmennyiséget. Viszont a hozzátáplálás előrehaladtával, a szoptatások kiváltásával a folyadékfogyasztásra egyre nagyobb hangsúly kerül. Nem csak arra kell figyelni, hogy rendszeresen igyon a baba, hanem arra is, hogy mit igyon.

A legjobb folyadék a víz, mégpedig a tiszta víz. Ez lehet a boltokban kapható babavíz, de lehet akár felforralt, majd lehűtött csapvíz is. A hagyományos ásványvizek nem alkalmasak a csecsemőknek. A gyártók a palackozott vizeken egyértelműen feltüntetik, hogy azok adhatók-e babáknak.

A babavíz mellett alkalmanként kimondottan babáknak készített bébiitalokkal is kínálhatod a babádat. Érdemes megnézni ezeknek az összetételét és olyat választani közülük, ami sem mesterséges színezéket, sem hozzáadott cukrot, sem tartósítószert nem tartalmaz. A cukros gyümölcslevekkel óvatosan kell bánni, még a 100%-os gyümölcstartalmú gyümölcslevekkel is, ugyanis a gyümölcs természetes cukortartalma miatt ezekben nagyon sok a többletenergia, így túlságosan hizlalnak és szomjoltás szempontjából sem az igaziak.

Ételízesítés: só- és cukorhasználat

A babák ízérzékelése egészen más, mint a felnőtteké. Sokkal érzékenyebbek az ízekre, éppen ezért ami neked sótlan, az neki nem feltétlen az. A hozzátáplálás során felejtsd el a sót és a cukrot! Ne a saját ízlésed szerint készítsd el a baba ételét, hagyd meg az ételeket a természetes ízükben!

A sóhasználat feleslegesen megterheli a baba veseműködését is. A túl sok cukor szintén negatívan hathat a baba szervezetére. Számos betegség nagyobb valószínűséggel alakul ki a túlzott cukorfogyasztás következtében: magas vérnyomás, cukorbetegség, elhízás stb.

A túlzott ételízesítés hatással lehet a baba felnőttkori ízérzékelésére. Ha már csecsemőkorban hozzászokik a baba a túl sós, túl édes ízekhez, akkor felnőttkorban magasabb lesz az a szint, ahol egy ételt sósnak vagy édesnek érez. Ez persze további túlzott só- és cukorfogyasztáshoz vezet.

A baba 1 éves koráig a méz is kerülendő, mivel tartalmazhatja egy ún. Clostridium botulinum nevű baktérium spóráit. Ezek a spórák a csecsemő szervezetébe jutva olyan méreganyagokat termelhetnek, amelyek aztán akár végzetes bénuláshoz is vezethetnek.

Fotó: Illusztráció, Pixabay

Forrás: brendon.hu