A hozzátáplálás menete

A hozzátáplálás első hallásra kicsit idegenül hangozhat és sokan tartanak is tőle, de egyáltalán nincs ok az aggodalomra. A megfelelő szabályok betartásával a baba hozzátáplálása gond nélkül lezajlik. Összeírtuk a legfontosabb dolgokat, amikkel érdemes még a hozzátáplálás megkezdése előtt tisztában lenned.

Fókuszban a fokozatosság

A hozzátáplálás nem a 100 méteres síkfutás döntője. A csecsemő hozzátáplálása egy szépen lassan előrehaladó folyamat, amit minden szempontból a fokozatosság és a rugalmasság, türelem jellemez. Az új ízeket és az új állagokat egymás után, fokozatosan kell bevezetni. Semmit sem szabad elsietni.

Kezdetben csupán egyféle étellel kínáld meg a babád! Az idő előrehaladtával egyre több mindennel megismertetheted őt. Akár egymással keverve, egyszerre több mindent is lehet adni. Viszont először mindent az alapoknál érdemes kezdeni: a gyümölcsöknél, zöldségeknél.

A hozzátáplálás elején a babádnak az új állaggal is meg kell ismerkednie, hiszen eddig csak a teljesen folyékony anyatejjel vagy tápszerrel találkozott. Hogy ne legyen annyira drasztikus a váltás, ezért érdemes először minél hígabb pürével megkínálni őt, és csak később adni neki darabosabb ételt.

Azért is fontos a fokozatos bevezetés a baba hozzátáplálásánál, mert csak így derülhet ki, hogy van-e olyan étel, amire allergiás. Két étel bevezetése között tarts 2-3 nap szünetet! Ha 2-3 napig csak ugyanazt eszi, akkor tudhatod, hogy vált-e ki belőle allergiás reakciót (például bőrkiütést) vagy sem.

Mivel sosem tudhatod, hogy okoz-e akár hasfájást, akár komolyabb problémát egy új étel bevezetése, ezért célszerű hétköznapokon a délelőtti órákra időzíteni az új étel kóstoltatását. Így ha gond adódik, egyszerűbb orvoshoz fordulni.

Állagok: a pürétől a falatokig

A hozzátáplálás első szakaszában hígabb állagú püréket érdemes készíteni. A különféle zöldség, gyümölcs alapú, például anyatejjel vagy tápszerrel hígított pépek kiváló megoldások erre az időszakra, mivel olyan állagra keverhetők, amik átmenetet képeznek a teljesen híg anyatej és a sűrűbb pürék között. Amint ezt a pürés állagot megszokta és elfogadta a pici – nagyjából 8 hónapos kor környékén – el lehet kezdeni olyan ételeket adni neki, amelyekben már előfordulnak kisebb darabok, amik már nincsenek teljesen pürésítve, turmixolva. Ezzel megkezdődik a rágásra szoktatás időszaka, ami nagyjából a baba 10 hónapos koráig tart. A 10 hónapos babának már lehet adni még darabosabb püréket, puha darabokat tartalmazó ételeket, amiket akár az ínyével is szét tud nyomni. Ilyenkor már érdemes megismertetni a kanállal, hogy szép lassan elkezdje elsajátítani a kanálhasználat művészetét. Az önálló evés ideje körülbelül 1 éves kortól érkezik meg. De ez sem verseny, ne aggódj, ha még ekkor sem megy tökéletesen.

A pürék hígítására használhatsz főzőlevet, forralt vizet, tápszert vagy akár anyatejet is. Ha tápszerrel vagy anyatejjel szeretnéd hígítani a baba ételét, figyelj oda a megfelelő hőmérsékletre! Ha túl meleg pürére öntöd rá a tápszert vagy az anyatejet, csökkenhet a vitamintartalom, ezért jó, ha 40 Celsius fok alatti a hígítani kívánt püré hőmérséklete. Ehhez persze nem kell mindig megmérni, hogy hány fokos a püré, egyszerűen te magad tudod ellenőrizni, hogy ne legyen túl forró a püré.

Forrás: brendon.hu

Fotó: Illusztráció