A hozzátáplálási táblázat részletesen tartalmazza, hogy mikor milyen ételt adhatsz a babának, milyen sorrendben érdemes a különböző ételeket bevezetni a baba étrendjébe. A hozzátáplálás táblázat úgy van összeállítva, hogy az illeszkedjen a baba emésztőrendszeri fejlettségéhez. Figyelembe veszi, hogy vannak ételek, amik könnyebben és vannak, amik nehezebben emészthetők, valamint azt is, hogy mennyire számítanak allergénnek a baba még fejletlen immunrendszere számára. A csecsemő hozzátáplálásának előrehaladtával egyre összetettebbé válnak az általa elfogyasztott ételek mind ízben, mind állagban. Fokozatosan fejlődik a rágás, nyelés folyamata és egy idő után a kanálhasználatot is elsajátítja.

 

  • A hozzátáplálási táblázatban vastag betűs alapanyagok potenciálisan allergizáló táplálékok, ezért egyszerre csak kis mennyiségben adhatók a babának. Ezekről és a további potenciálisan allergizáló táplálékokról a későbbiekben, a “Potenciálisan allergizáló táplálékok” részben részletesebben is lesz szó.
  • A cékla, a sárgarépa, a saláta, újburgonya viszonylag nagy mennyiségben tartalmazhat nitrátot, ami a babánál methemoglobinémiát, más néven kék csecsemő szindrómát okozhat. A nitráthalmozó zöldségekből vagy a nitrátos vízből származó nitrát ugyanis a belekben nitritté alakul át. A nitrit pedig a csecsemők vérében lévő – oxigén szállításért is felelős – hemoglobint igen könnyen át tudja alakítani methemoglobinná. Az így kialakuló oxigénhiány akár fulladást is okozhat a fiatal csecsemőknél, akiknél (6-8 hónapos korban) hiányzik az az enzim, ami ezt a transzformációt meggátolná. Emiatt egyrészt várj a korai adásukkal, másrészt egyszerre csak kis mennyiségben adj ilyen zöldségeket a babának és lehetőleg ellenőrzött, bio termelőtől szerezd be ezeket!
  • A spenót és a sóska sok oxálsavat tartalmazhat, ami csökkentheti a fiatal szervezet kalciumelnyelési képességét. Ez pedig akár vesekő kialakulásához is vezethet. Legfeljebb heti egyszer adj a babának spenótot vagy sóskát! Az első főzőlé leöntésével valamelyest csökkentheted a sóska és a spenót oxálsav tartalmát.
  • A vízben való főzéshez képest a párolás jobban megőrzi az alapanyagok vitamintartalmát.
  • A fulladásveszély elkerülése érdekében a könnyen félrenyelhető ételeket, mint például a szőlő, a paradicsom vágd kisebbekre!
  • A babának adott étel sose legyen túl meleg! Mielőtt odaadod neki, mindig ellenőrizd le a hőmérsékletét, nehogy megégesse a nyelvét.
  • Bár a későbbiekben is lesz róla szó, de vannak ételek, amiket 12 hónapos korig semmiképpen se adj a babának. Ezek a nem ajánlott ételek: só, cukor, méz, fekete tea, zöld tea, kecsketej, egész olajos magvak, chips, csoki, cukorka.

És ne feledd: a babát evés közben soha ne hagyd felügyelet nélkül!

Forrás: brendon.hu