A baba 6 hónapos korában eljön a hozzátáplálás ideje és rögtön felmerül a kérdés mit ehet a baba. Ebből a cikkből mindent megtudhatsz a baba hozzátáplálásáról.

A baba életében az egyik nagy mérföldkő, amikor elérkezik a hozzátáplálás időszaka és új ízekkel ismerkedik meg. Amennyire izgalmas ez az időszak, legalább annyi bizonytalanság van a szülőkben, hogyan is kezdjenek hozzá a baba hozzátáplálásához.

A hozzátáplálás időszakához közeledve fokozatosan veted bele magad a mindenféle szakirodalomba, olvasgatsz cikkeket, kérsz tanácsot rokonoktól, barátoktól, a védőnőtől. Pillanatok alatt egy olyan világban találod magad, ahol nagyon könnyű elveszni. Rengeteg kérdés merülhet fel benned:

  • Mi az a hozzátáplálás?
  • Mi az a hozzátáplálási táblázat?
  • Mikor kezdhető el a baba hozzátáplálása?
  • Milyen korban mi adható a babának? Mit ehet a baba? Mit ihat a baba?

Szeretnénk neked segíteni, hogy egy helyen megtalálj minden információt, amire szükséged lehet a baba hozzátáplálásakor.

Mi a hozzátáplálás?

A hozzátáplálás minden kisbaba életében elérkezik. Ez az az időszak, amikor a baba az anyatejen vagy a tápszeren kívül már mást is fogyaszthat. Megismerkedik új élelmiszerekkel, ételekkel, új ízekkel, új állagokkal. Ahogy a neve is mutatja, a hozzátáplálás nem azt jelenti, hogy ettől a pillanattól kezdve a baba már teljesen mást eszik. A baba hozzátáplálása során az addig is fogyasztott anyatej és/vagy tápszer mellett kell bevezetni új táplálékokat a baba étrendjébe. A szoptatás és/vagy a tápszeres táplálás ezt követően is folytatható, mivel kezdetben még olyan keveset eszik a baba az anyatejen/tápszeren kívül, hogy az nem fedezné a napi szükségleteit.

A hozzátáplálás megkezdése

A hozzátáplálás szót hallva az egyik legelső kérdés az lehet, hogy vajon mikor kell elkezdeni a hozzátáplálást. Ahogy a baba fejlődik, úgy elérkezik az a pont, amikor már önmagában az anyatej és/vagy tápszer nem fedezi a baba egészséges fizikai és szellemi fejlődéséhez szükséges energiát és tápanyagokat. A baba a hozzátáplálás során jut hozzá ezekhez. A hozzátáplálási folyamat végén az egyre több újonnan bevezetett élelmiszer, étel teljesen kiváltja az anyatejet/tápszert.

Bár többféle megközelítés létezik, de a nagy könyv szerint legkorábban a 4 hónapos kor után, tehát az 5. hónapba lépve, legkésőbb pedig a 6 hónapos kor végén érdemes és szükséges elkezdeni a hozzátáplálást. Miért nem hamarabb? Több oka is van:

  • A baba emésztőrendszere általában 6 hónapos korban jut el arra a fejlettségi szintre, amikor már az anyatejen és a tápszeren kívül más forrásból származó és más jellegű tápanyagot is képes feldolgozni. Korábban esetleg előfordulhatnak emésztési zavarok, mint például székrekedés, hasmenés, hasfájás.
  • Felnőttként nem is gondolnád, mennyi minden kell ahhoz, hogy a pici darabos ételt is meg tudjon enni. A babának meg kell tanulnia, hogyan kell a szájában a nyelvét fel-le, jobbra-balra mozgatni. Enélkül nem fogja tudni megfelelően mozgatni az ételt a szájában. Ahogyan azt is meg kell tanulnia, hogy a pépesebb, majd később darabosabb ételeket hogyan tudja lenyelni.
  • A baba a megszületése után nagyon sok újdonsággal találkozik, ezeket fokozatosan megismeri, hozzászokik. A darabos, szilárd étel a szájában is egy olyan dolog, ami neki újdonság, amihez idő kell, hogy hozzászokjon. Éppen ezért ne lepődj meg, ha a kezdeti lépések nehezen mennek, ha először elutasítja (például kiköpi) az új ételeket. Neked kell türelmesnek lenni és akár 10-15 alkalommal is próbálkozni egy-egy új étel bevezetésével. A hozzátáplálás előrehaladtával egyre jobban fejlődik a baba rágókészsége, egyre ügyesebben rágja meg és nyeli le a falatokat.

Már egy 4 hónapos baba esetén is észrevehetsz olyan jeleket, amik arra utalnak, hogy készen áll a hozzátáplálásra. A 4 hónapos és a 6 hónapos kor között pedig már egyre több ilyenre lehetsz figyelmes. Ha ezeket már észreveszed a babádnál, akkor már készen állhat a hozzátáplálásra:

  • Stabilan meg tudja tartani a nyakát és a fejét.
  • A stabil ülést is a jelek közé szokták sorolni, de valójában a stabil ülés a baba fejlődésében csak jóval később jelentkezik. Elég ritka, hogy egy 4 hónapos baba önállóan és stabilan tudjon már ülni, de még egy 6 hónapos babától sem lehet ezt elvárni. Éppen ezért inkább azt érdemes figyelni, hogy a baba képes-e segítséggel stabilan ülni. Azaz vagy egy dönthető etetőszékben, vagy az öledben tudjon megfelelően ülni. Túlságosan fekvő helyzetben ugyanis nagyobb a félrenyelés kockázata.
  • Érdeklődik az ételek iránt. Ennek az egyik biztos jele, ha közösen ültök az asztalnál és odanyúl a ti ételetekért és kitátja a száját, ha a kanállal közelítesz a szájához.
  • A dolgokat képes egyik kezéből a másikba átvenni és megvan az a szem-kéz koordináció, ami ahhoz szükséges, hogy a szájához emeljen falatokat.
  • Hason fekve ki tudja magát nyomni, azaz képes nyújtott karral hason feküdni.

Már 4 hónapos korban elkezdenéd a hozzátáplálást? Erről konzultálj a gyermekorvossal és a védőnővel! Ha úgy látják, hogy a 4 hónapos baba már készen áll a hozzátáplálásra és a pusztán anyatejes vagy tápszeres táplálás már nem elegendő a baba fejlődéséhez, akkor közösen a hozzátáplálás megkezdése mellett dönthettek. Ilyen korán általában a kizárólag tápszeres táplálásban részesülő babáknál lehet javasolt a hozzátáplálás megkezdése, az anyatejes és jól evő babáknál általában érdemes megvárni a hatodik hónapot.

A csecsemő hozzátáplálásában segítséget nyújthatnak a hozzátáplálás táblázatok, amelyek útmutatóként szolgálnak, hogy tudd, hogy életkora szerint mit ehet a baba. Fontos, hogy ezeket – bár nagy segítséget nyújthatnak a megannyi kérdéssel rendelkező szülők számára – nem kell minden esetben szentírásként kezelni. Ezek a hozzátáplálás táblázatok alapelveket és általános tanácsokat tartalmaznak, de a babák különbözhetnek, ezért a sorrend időnként másképpen alakulhat a baba egyéni igényei, szükségletei, vagy akár az évszak, szezon miatt. Mindig figyelj oda, hogy ki és mikor állította össze a hozzátáplálási táblázatot, mivel a hozzátáplálási protokollok, alapelvek gyorsan változnak, így könnyen belefuthatsz olyanba is, ami már elavult.

Sorozatunkat folytatjuk!

Forrás: brendon.hu