Úgy tűnik a szülők, nagyszülők többsége annyira fél “a megfázástól”, hogy inkább túlbiztosítja magát és a babát. Pedig a túlöltöztetés, a szoba túlfűtése egyáltalán nem jó a piciknek:
- a gyorsan kiszáradó nyálkahártya miatt könnyebben kapnak el légúti betegségeket, illetve lassabban gyógyulnak ki
- könnyebben kiszáradnak
- az izzadt testükön könnyebben alakul ki gomba
- nyűgösebbek, nehezen, felületesen alszanak
- a testükön – főlg a nyakon és a háton – kis apró, piros pöttyök, ún. melegkiütések jelentkeznek
- lassabban alakul ki a változó hőmérséklethez való alkalmazkodóképességük (biztos ismersz ilyen a “legkisebb hideg megfújja, beteg lesz” gyerekeket) stb.
Orvosként és anyukaként a következőket tanácsolom:
- Noha állandó és meleg a hőmérséklet az anyaméhben, a babák nagyon gyorsan elkezdenek alkalmazkodni a külső “hideghez”. Ha az első egy-két hétben fűtötök is, érdemes fokozatosan visszatérni a család által megszokott hőmérséklethez. Hidd el, a kicsi is gyorsan megszokja majd! És nektek is jobb a 19-20 fok…
- Ne a hőmérőt figyeld, hanem a babát! Ne a kezén ellenőrizd, hogy fázik-e, hiszen a kicsik keringése még nem tökéletes. Könnyen előfordul, hogy hideg kezecskéje ellenére egyáltalán nincs kihűlve! Tedd be a kezed a hátához! Ha meleg, izzadt – melege van, ha hűvös – akkor öltöztesd fel jobban.
- Az első hetek “állandó alvása” után különösen kerüld el a vastagon bebugyoláló takarókat, baba-párnákat, ruhákat, amikben alig tud mozogni. Keress inkább vékony, de mégis meleg ruhákat, hogy szabadon kalimpálhasson, mocorogjon!
- Rendszeresen vidd ki szabad levegőre, ezzel is elősegítve a változó hőmérséklethez való alkalmazkodását!
- Figyelj rá, hogy ne legyen száraz a szoba levegője! A 40-60%-os páratartalom javítja a hőérzetet azonos hőmérsékletnél.
De mi a helyzet, ha alapból 30 fok van a baba szobájában?
Szelíd hűtési módok:
- Én nem javaslom a légkondícionálót, de ez egy egyéni, szubjektív vélemény. Ha mégis használod, figyelj rá, hogy csak pár fokkal állítsd kevesebbre a meglévőnél és ne fújja rátok a levegőt a készülék!
- Baba mellett is lehet használni ventillátort, csak ne közvetlenül rá menjen a levegő. A ventillátorral kapcsolatban érdemes észben tartani, hogy nem hűt, csak kavarja a levegőt.
- A gyakori langyos fürdő aranyat ér!
- Húzd be a függönyöket, kora reggel pedig szellőztess ki alaposan!
- Ne félj “levetkőztetni” a babát, ha kell! Alváshoz, takaróként beválhat egy egyszerű tetra pelenka is.
- Ne felejtkezz el a megfelelő folyadékfogyasztásról!
Forrás: erezdmagadotthon.hu