A fogmosás gyerekekkel nem mindig könnyű. Gyakran ráunnak a fogmosásra egy idő után vagy rágják a fogkefét. A fogkrémet gyakran kiköpik, mert nincs jó íze, vagy egyszerűen lenyelik azt.

Azonban a rendszeres fogápolás nagyon fontos már az első fogacskák megjelenésétől. A tejfogak ugyanis sok fontos funkciót betöltenek és szükségesek például a rágáshoz és a beszéd elsajátításához, de a tejfogak készítik elő a helyet a maradandó fogak számára is. Ezért meg kell óvni őket.

A fogmosás gyerekeknél rendkívül egyszerű: az RKB technikát kell alkalmazni, írja a karex.hu.

Napi rutin

A megfelelő fogápolást a gyerekeknél már az első fogacskák megjelenésekor el kell kezdeni. Minél korábban rászoktatja gyermekét a fogmosásra, annál természetesebb lesz számára a napi rutin. A pici gyerekek nem képesek egyedül alaposan megmosni az összes fogukat, még akkor sem, ha ennek az ellenkezőjéről vannak meggyőződve. Ezért kell a szülőknek feltétlenül újra elvégezni a fogmosást. A gyerekek sokszor csak akkor tudnak helyesen fogat mosni, ha már ügyesen írnak. De hogyan kell helyesen mosni a gyerekek fogát?

Rkb technika

Amikor először látogat el a fogorvoshoz, a legtöbb esetben az úgy nevezett RKB technikát ajánlják. Az RKB, a Rágófelületeket, a fog Külső és Belső felszínét jelenti. A gyerekek képesek pontosan megjegyezni ezt a technikát. Először a rágófelületeket mossuk meg a fogkefét röviden előre és visszafelé mozgatva, ezután a fogak külső felületét kicsi, körkörös mozdulatokkal, végezetül pedig a fog belső felületét a pirostól (fogíny) a fehér felé (fog). Ezt a folyamatot reggelente és esténként legalább két percig kell megismételni – ennyi idő alatt alaposan meg lehet mosni a fogakat. Ez a három további szabály is nagyon hasznos a megfelelő fogápoláshoz:

  • A két perces szabály: A fogorvosok ajánlása alapján két perc alatt optimálisan megtisztíthatók a fogak. Fogmosáskor meghatározott fogmosási módszert kell követni, hogy a tisztítás minden fog esetében ugyanannyi időt vegyen igénybe.
  • Ne fejtsen ki túl nagy nyomást fogmosáskor: A gyerekeknek nem szabad túl erősen megmosni a fogát. A fogíny és a fogzománc is érzékeny és megsérülhet. Javasolt a gyermekeknek lágy (soft) vagy félkemény (medium) fogkefét használni.
  • Rendszeresen cserélje a fogkefét: Fontos, hogy rendszeresen cserélje a fogkefét. A megfelelő gyakoriság az, ha a fogkeféket hat-nyolc hetente kicseréli – legkésőbb akkor, ha a sörték oldalt szétállnak. Ezenfelül minden családtagnak saját fogkefével vagy kefefejjel kell rendelkeznie!
Fogmosás kisgyerekeknél – a megfelelő fogkefe kiválasztása

A megfelelő fogkefe kiválasztásának kérdése sok szülőt foglalkoztat. A következő tippeket kell szem előtt tartani: Használjon puha vagy félkemény gyermek fogkefét lekerekített sörtékkel, kis kefefejjel és csúszásbiztos nyéllel. Különböző méretekben érhetők el a gyermekek életkorától függően. Amint a sörték elkezdenek kifelé állni, eljött az ideje, hogy új fogkefét vásároljunk. A fogkeféket általában 6-8 hetente kell lecserélni. A speciális, elektromos gyermekfogkefék használata is ajánlott. Ezek gyermekek számára is elérhetők kisebb és színes modellekben. Azoknál a gyermekeknél, akik nem szeretnek fogat mosni, az elektromos fogkefe vonzó megoldást jelenthet.

Tipp: Engedje, hogy gyermeke válassza ki saját fogkeféjét: sokkal szívesebben fogja használni.

A megfelelő fogkrém gyermekeknek

Németországban az elsősök majdnem fele szenved vagy szenvedett már fogszuvasodásban. A gyerekeknél magasabb a fogszuvasodás kockázata, mert még nem elég fejlettek a motoros képességeik ahhoz, hogy úgy tudjanak fogat mosni, mint a felnőttek. Ráadásul sok olyan ételt szeretnek, amelyek nem egészségesek a fogak számára.

Ezért fontos, hogy a megfelelő fogkrémet válassza gyermeke számára, és így hatékonyan előzze meg a fogszuvasodást. Ez esetben a fogkrém összetevői és az életkori ajánlások betartása elengedhetetlen a megfelelő fogkrém kiválasztásához gyermeke számára.

A hidroxiapatit aktív összetevőjű fogkrémek hatékony védelmet nyújthatnak a fogszuvasodás ellen. A hidroxiapatit – az az anyag, amelyből a fogunk felépül – hatékony védelmet nyújthat a fogszuvasodással szemben, és lenyelés esetén nem ártalmas az egészségre, mert egyszerűen feloldódik a gyomorban.

Ezenkívül a fogkrém íze is döntő tényező lehet.

Fogápolási tippek gyermekek számára
  • Azoknál a gyerekeknél, akik nem szeretnek fogat mosni, a fogápolás gyakran nem egyszerű feladat. Előzze meg a fogszuvasodást és segítse gyermekét ezekkel a fogápolási trükkökkel:
  • Naponta mosson fogat az első fogacskák megjelenésétől kezdve, különösen az utolsó étkezés után, lefekvés előtt
  • Helyes pozíció: Legjobb, ha kisbabánk fogacskáit a pelenkázón mossuk meg, ha nagyobbacska lesz, akkor közben az Ön ölében is ülhet
  • Mutasson jó példát: Engedje, hogy gyermeke nézze Önt fogmosás közben, vagy mossanak együtt fogat.
  • Az esti fogmosás után a gyermek már csak vizet vagy édesítetlen teát fogyasszon
  • Iskoláskor előtt egy felnőtt még egyszer mossa meg a gyermek fogát. Az általános szabály: addig segítsük a gyermekünket a fogmosásban, amíg meg nem tanul írni
  • Szenteljen fokozott figyelmet az új őrlőfogaknak, amelyek a 6. életév körül bújnak ki és különösen fogékonyak lehetnek a fogszuvasodásra.
  • Már az első fogak megjelenésétől kezdve keresse fel évente fogorvosát
  • A gyermek szívesebben használja azt a fogkefét, amelyet ő választott

 

Legyen móka a fogmosás – biztassa sikeresen gyermekét

Az idő hat hónapos kor körül jön el – kezdenek előbújni az első fogacskák. Két vagy három évvel később, a tejfogak már mind kibújtak a kicsiknél, az első tejfogak pedig már kisiskolás korban el is kezdenek kipotyogni. De a tejfogakat is alaposan meg kell mosni. A gyermekeknek szüksége van a tejfogakra az evéshez, a beszéd elsajátításához és ezek készítik elő a helyet a maradandó fogak számára. Ezenfelül a maradandó fogakban nagyobb valószínűséggel jelentkezhet fogszuvasodás, ha az már a tejfogakat is megtámadta. De vannak gyerekek, akik egyáltalán nem szeretnek fogat mosni. A korai rutintól a fogmosó versikékig: Tudja meg itt, hogyan ösztönözheti gyermekét a fogmosásra és hogyan teheti számukra élvezetessé a fogmosást.

Hogyan motiválhatja gyermekét a fogmosásra

Létezik néhány trükk, amellyel mókássá teheti a kicsik számára a fogmosást. Ily módon ideális esetben hatékonyabban motiválhatja gyermekét a fogmosásra – és nem csak a fogmosó szörny segíthet Önnek ebben:

  • Legyen példakép

A gyerekek ösztönösen lemásolják azt, amit szüleik tesznek. A szülők ezt a fogmosásnál is előnyükre válthatják. Mosson fogat gyermekével együtt és mutassa meg neki, hogy ez a legtermészetesebb dolog a világon, az élet része. Kitartónak kell lennie, akkor is, ha gyermeke nem szeretne fogat mosni.

  • Alakítson ki fogmosási rutint

Minél korábban a rászoktatja gyermekét a fogmosásra, annál természetesebb lesz számára a napi rutin. De soha ne feledje újra megmosni a fogacskákat, még akkor sem, ha ezzel tovább tart a fogmosás. A gyerekek csak akkor tudják segítség nélkül, megfelelően megmosni saját fogukat, ha már ügyesen írnak. Ezenkívül a fogmosást mindig összekötheti egy rituáléval is,így a fogmosás utáni meseolvasással vagy a fogmosás előtt a fogmosó szörnnyel való játékkal.

  • Engedje meg gyermekének, hogy ő válasszon fogkefét

Gyermekünk nagyobb valószínűséggel használja majd az általa választott fogkefét. Számos megfelelő modell létezik gyermekek számára különböző színekben, a gyermek kedvenc mesehőseivel vagy állatos mintával. Minden gyermek találhat számára tetszetős fogkefét és ilyenkor már alig várják, hogy használják azt.

  • Fogmosó versikék és fogmosó dalocskák éneklése

Számos fogmosó versike létezik, amelyekkel fogmosásra ösztönözheti gyermekeit. A szülők fogmosó dalocskát is énekelhetnek a piciknek fogmosás előtt vagy egyszerűen lejátszhatják azt fogmosás közben. Tegye rituálévá a fogmosást: Először énekeljék el a fogmosó dalocskát, majd mossanak együtt fogat. A fogmosó versikék ugyanolyan hatásosak. Ettől móka lesz a fogmosásból – még a legkisebbek számára is.

  • Olvasson meséket a fogmosásról

Az énekléshez hasonlóan mesét is olvashat gyermekének a fogmosásról. A Titus kiadásában megjelent “A fogindiánok – A fogkrém titka” [eredeti címe: Die Zahnindianer – Das Geheimnis der Zahnpasta] könyvecske gyermekbarát módon magyarázza el a fogkrém receptúráját és hatásmechanizmusát. Rengeteg könyvet és dalocskát talál e témában a könyvesboltokban és az interneten is.

  • A helyes technika, hogy móka legyen a fogmosás

A gyerekek és a csecsemők számára egyszerűbb mókássá tenni a fogmosást, ha egy meghatározott módszert követhetnek. Az RKB technika egy olyan fogmosási technika, amelyet a gyerekek könnyedén meg tudnak jegyezni. Először a rágó felületeket kell megtisztítani, azután a fogak külső felületét, majd végül a belső felületeket.

Fotó: Pixabay