Nincs puhább a baba bőrénél! Selymessége, puhasága és finom illata kitörölhetetlenül az anyukák emlékeibe vésődik. Ám pontosan ezért, nagyon érzékeny is a kicsik bőre…
Az újszülött bőrét fehér színű magzatmáz borítja. Ennek védő szerepe van, ezt felismerve döntöttek úgy az újszülöttekkel foglalkozó szakemberek, hogy születés után, a gyermeket csak áttörölgetik, és nem fosztják meg természetes ,,burkától”. Újszülöttünk bőre steril, csak később népesítik be az ártalmatlan kórokozók.
A csecsemők, gyermekek bőrének szerkezete eltér a felnőttekétől. A hámréteg vékonyabb, a faggyúmirigyek működése (az első élethetektől eltekintve) minimális. A bőr turgora (vízmegkötő képességen alapuló feszessége) csecsemő és gyermekkorban a legnagyobb. A szaruréteg gyermekekben vékonyabb, sérülékenyebb, a faggyútermelés minimális, ezért a bőr vízáteresztő képessége nagyobb. Ez az oka a csecsemő- és gyermekbőr fokozott szárazság-hajlamának. De erre vezethető vissza az is, hogy bizonyos molekulák (sok allergén is) könnyebben jutnak át a csecsemő- illetve gyermekbőrön, mint a későbbi életkorokban.
Hogyan óvjuk kisbabánk bőrét?
A pelenkával fedett bőrfelületeket zsíros, víztaszító krémekkel védjük. Minden pelenkázásnál védenünk kell a nemi szervek és végbélnyílás körüli részeket. A krémet vékony (!) rétegben vigyük fel, lehetőleg száraz bőrfelületre. Mindig hipoallergén krémeket használjunk!
Az első hónapban, fürdetés után, a hajlatokat is bekrémezhetjük (fülek mögött, nyaki redőt, hónaljban és lágyék részen) , nagyon fontos ezeknek a részeknek a szárazon tartása!
Hintőpor alkalmazását a korszerű gyermekgyógyászatban nem javasolnak!
A nedves törlőkendők is kezdik elveszíteni népszerűségüket. Egyre gyakrabban találkozunk az általuk kiváltott allergiával, bőrpírral. Csak utazáshoz javasoljuk, akkor is inkább az olajos törlőkendőket válasszuk!
A leggondosabb ápolás mellett is száraz lehet csecsemőnk bőre (főként a téli időszakban). Mindennapos testápolásra a legmegfelelőbbek a krémek és testápoló tejek, mert ezek vizesebb állagúak és könnyen felszívódnak. Fürdetés után ajánlatos őket használni. A kenőcsök zsírosabbak, nehezen szívódnak fel, és a legszárazabb részek ápolására használjuk őket. Este, alvás előtt vagy például télen, levegőzés előtt használjuk.
Fürdetés- Ha kisbabánk bőre kifejezetten száraz, kerüljük a hosszan tartó, meleg (36 foknál melegebb) vízben való, mindennapos fürdetést. Fürdetéshez növényi alapú olajakat vagy fürdetőkenőcsöt használjunk – szappan helyett. A fürdetéshez igyekezzünk olyan készítményt vásárolni, amelyek növényi alapúak, megfelelő ph értékűek, kevés tartósítót tartalmaznak, nem habzanak, nem irritálják a kicsi szemét és nyálkahártyáját. Fürdetés után tiszta vízzel öblítsük le bőrüket és gyengéden törölgessük kicsinyünket szárazra.
A bőr ápolásánál kell megemlítenünk a fényvédelmet is. Kis csecsemőket közvetlenül napra a déli órákban ne vigyünk, legyenek ilyenkor árnyékban, egyéb időszakban is csak szűrt fény javasolt (vékony ruhával védjük bőrüket, kalappal fejecskéjüket). Kémiai fényvédő anyagot tartalmazó napkrémek, 1 éves kor alatt nem javasoltak, ilyenkor ún. fizikai fényvédőt tartalmazó szereket használhatunk. Ezek a készítmények a bőrre kenve fehér, mész-szerű bevonatot képeznek, ez tartja távol a káros UV sugarakat. 1 évnél nagyobb gyermekek bőrére már alkalmazhatók a kifejezetten gyermek-bőrre kifejlesztett, legalább 30 SPF faktorú fényvédő krémek.
Szerző: Komenda Renáta, védőnő