Már csak néhány nap van hátra, nemsokára a végére érsz a várandósságnak, és elkezdődik új életed. Fejezd be a készülődést azzal, hogy megvásárolod a pelusokat, kimosod a babaruhákat, és ellenőrzöd, hogy tisztaság és kellemes környezet várja-e haza az újszülöttet.
Természetesen minden friss szülő teljesen felkészületlennek érez mindent a gyerekszoba állapotától függetlenül, de legalább nem maradsz pelenka nélkül.
Mi történik a babával?
A baba mérete
Mi történik a mamával?
Szervezeted, különösen a méhed, ezen a héten felkészül az eseményre, emellett pedig minden eddiginél nagyobb nyomás nehezedik a húgyhólyagra. Ha felismered a szülés megindulásának jeleit, ne nyugtalankodj, a baba ekkor már teljesen készen áll a megszületésre. A legbiztosabb jelek a mozgástól még hevesebbé váló, erős összehúzódások, melyek egyre szabályosabban és gyakrabban jelentkeznek. További bizonyosságot ad a magzatburok megrepedésekor elszivárgó magzatvíz és a szülőcsatornát lezáró dugónak, a nyákcsapnak a távozása. Ha ezeket a jeleket tapasztalod, azonnal lépj kapcsolatba orvosoddal vagy szülésznőddel, ugyanis ezek mind a szülés első szakaszában következnek be. Ha babád nem fordult meg a terhesség utolsó heteiben, azaz farfekvéses, lehetséges, hogy császármetszésre lesz szükség, mivel ez a legbiztonságosabb megoldás, de az is elképzelhető, hogy hüvelyi úton szülöd meg epidurális érzéstelenítésben. A tapasztalatok szerint segíthet, ha szabadon jársz-kelsz a vajúdás első szakaszában, így ugyanis a baba még felveheti a megfelelő testhelyzetet, és fogós vagy vákuumos szülésre kerülhet sor. Előbbinél az orvos egy speciális fogóval segíti világra a babát, utóbbinál egy szívókorongot helyeznek a kicsi fejére, ami az összehúzódásokkal egyidejűleg kifelé húzza őt.
Ne lepődj meg, ha a méreteidet meghazudtoló lelkesedéssel takarítasz, főzöl, vagy teszel el befőttet ezekben a hetekben. Ezt nevezik fészekrakó ösztönnek. Ezzel a szervezeted felkészül a baba érkezése utáni periódusra, amikor fokozott igénybevételnek leszel kitéve.
Ezen a héten az általános vizsgálatok (vizelet, vérnyomás, testsúly) mellett az orvos két alkalommal ellenőrzi a magzat szívhangját is.
Milyen tápanyagra van szükséged?
Fehérje
A fehérjére nagy szükség van a harmadik trimeszterben, azon belül is az utolsó 10hétben, mikor a baba igen gyorsan nő, és megduplázza a súlyát.
Forrásai: tojás, tej, tejtermékek, hal, húsok, diófélék, magvak, szója, hüvelyesek, zöldségek, csírák, magvak.
Szénhidrát
Forrásai: teljes kiőrlésű lisztből készült tészták és kenyérféleségek, barnarizs, finomítatlan gabonapelyhek, zöldségek és gyümölcsök, szárazbab, sárgaborsó.
Vas
Forrásai: vörös húsok, szárnyasok, hal, tojás, gabonafélék, diófélék, müzlik.
C-vitamin
A vízben oldódó C-vitamin létfontosságú szerepet játszik a baba fejlődésében, miközben növeli energiaszintedet. Mindemellett elősegíti a vas felszívódását is. Mivel szervezeted nem képes tartalékolni, naponta kell gondoskodnod a beviteléről.Ajánlott napi mennyiség: 80 milligramm.
Forrásai: citrusfélék, brokkoli, zöldpaprika, paradicsom, leveles zöldségek, karfiol, sárgarépa, dinnyefélék, bogyósgyümölcsök, papaya, mangó.
Tippek
- Ha nem tudod eldönteni, hogy az általad érzett fájások valódiak-e, számold meg a két összehúzódás között eltelt időt. Az igazi összehúzódások rendszeresen érkeznek, és egyre kevesebb idő telik el a két alkalom között, a hamis riasztások pedig összevisszák, nem túl sűrűk, és teljesen másképp fájnak.
- Mivel az újszülöttet minden erős inger (így a fény is) zavarja, ezért az első hetekben kérd meg a rokonok és barátok hadát, hogy ha szeretnék megörökíteni az apróságot, akkor ezt vaku nélküli fényképezőgéppel tegyék.
- A terhesség utolsó heteiben is nagyon fontos, hogy megfelelően étkezz! Továbbra se hagyd el a terhes vitaminokat, illetve más étrend-kiegészítőket.
Forrás: babamama.hu, femina.hu