A csecsemők, kisgyermekek széklete igen árulkodó. Nem csak arról „mesél”, hogy mit evett, de jelezhet fertőzést, allergiát és egyéb betegségeket is. A babafalva.hu színről színre átveszi a csecsemők és kisgyermekek székletét; hogy tudd, mikor kell orvoshoz fordulni és mikor felesleges aggódnod.
Túl híg széklet
A csecsemők széklete jóval lazább a felnőttekéhez képest, ám, ha vizessé válik, akkor már hasmenésről beszélünk. Ezt nem szabad figyelmen kívül hagyni, hisz fertőzés állhat a háttérben és a kiszáradás esélye is megnő.
Egyéb okok, amik híg székletet okozhatnak:
- allergia
- ételérzékenység (pl.: cöliákia)
- antibiotikum kúra (ezért kell közben probiotikumot adni a kicsiknek)
- gyulladásos bélbetegség
Amennyiben 24 óra alatt nem múlik el, úgy fel kell keresni a gyerekorvost!
Túl kemény széklet, székrekedés
Ha a csecsemő, kisgyerek gyakran erőlködik, görcsöl a hasa és hosszú napok telnek el két produktum között, akkor az bizony nem normális. Lehetséges, hogy az emésztőrendszere túl sok nedvességet nyel el, de állhat a háttérben más, nem szervi oka is – pl. szorongás.
Egyéb okok, amik kemény székletet okozhatnak:
- allergia
- ételérzékenység
- dehidratáltság
- anatómiai problémák
- pajzsmirigy diszfunkció
- metabolikus rendellenességek
Fontos, hogy nem szabad elkönyvelni a gyermeket „nehezen kakilónak”. Kérjünk segítségek a gyermekorvostól, bizonyos esetekben – nagyobbaknál – pszichológustól.
Amikor nem vagy biztos abban, hogy a pelenkában talált széklet normális e, hívd fel a gyerekorvost, és mondd el neki milyen színű, állagú, szagú. Amennyiben ő is szeretné megnézni – mintát venni belőle -, két dolgot tegyél meg, mielőtt elindulsz hozzá;
- Fotózd le úgy, hogy a lehető legjobban visszaadja az eredeti színt!
- Csomagold össze a pelenkát és tedd egy zacskóba, majd vidd magaddal!