Miután a gyermek megszületik, az anyát és őt összekötő köldökzsinór még néhány percig pulzál. Miután ez megszűnik, a szülésznő vagy a bátor apuka, elvágja az utolsó kapcsolatot baba és mama közt.
Azt a 3-4 centiméteres részt, ami megmarad, köldökcsonknak nevezzük. A köldökcsonkot még egy ideig nyílt sebnek tekintjük, ezért óvakodnunk kell a fertőzésektől.
A köldökcsonk ápolása nagyban különbözik egyes országokban. Amerikában, például, semmilyen fertőtlenítőt nem használnak. Ha szennyeződik a csonk, azt tiszta vízzel törlik le, és steril kötszerrel védik a nedvesedéstől. Magyarországon még mindig az alkoholos fertőtlenítés illetve hexaklorofenes sebhintő kombinációját alkalmazzák.
Szerbiában a gyermekorvosok véleménye az, hogy a köldökcsonkot első naptól kezdve folyékony fertőtlenítőszerrel permetezzük (Octenisepttel). Egyes klinikákon még találkozhatunk a Povidon–jódos fertőtlenítéssel is. A köldökcsonkot -fertőtlenítés után- steril gézlappal óvjuk (vannak szakemberek, akik elllenzik a seb befedését, leragasztását). A gyerekgyógyászok egybehangzó véleménye szerint a por alapú fertőtlenítők nem megfelelőek, és többé nem tanácsolják használatukat.
Ennyi különböző álláspont után, nem egyszerű eldönteni, melyik utat is járjuk! Egy a lényeg, hogy a csonk ne fertőződjön el – szerencsére, ez nagyon ritkán fordul elő.
Bármivel is ápoljuk babánk köldökét, ügyeljünk arra, hogy mindig tiszta kézzel fogjunk a műveletnek, a csonkot emeljük kissé ki a has síkjából , miután lefertőtlenítettük, alaposan szárítsuk meg! A pelus elejét hajtsuk vissza, így előzzük meg az irritációt. Fürdetésnél ügyeljünk, hogy a köldökcsonkot ne nedvesítsük. Ez a művelet biztosan nem fáj a babának, nem kell izgulniuk a kezdő szülőknek!
Általában 7-14 nap után szárad le a csonk, de a folyamat eltarthat egy hónapot is. Ezután, még 4-5 napon át, napi 1-2 alkalommal fertőtlenítsük a köldököt illetve töröljük szárazra. Az ilyenkor jelentkező enyhe vérzés vagy váladékozás normális jelenség!
A köldök fertőzésére utal, ha a csonk körül pirosodást, duzzanatot észlelünk, illetve kellemetlen szagú, bőséges váladékot tapasztalunk. Ilyenkor azonnal forduljunk gyermekorvoshoz!
Szerző: Komenda Renáta, védőnő