A gyermek születése a legszebb történés a nő  életében. Azonban a szülés természetes velejárója a fájdalom. Az egészségügy fejlődésének köszönhetően ma már számos módszer van a fájdalom csillapítására, ám sok nő egyáltalán nem híve ezeknek a mesterséges fájdalomcsillapító módszereknek. Ők a természetes utat választják, s az egyik ilyen út a vízben szülés.

Relaxáció meleg vízben

Régen bebizonyították már, hogy a meleg víz segít fellazítani az izmokat. Emellett csökkenti a kontrakciós fájdalmakat, ami nagyban hozzájárul, hogy a szülés stresszmentes legyen. Ugyanis a megkönnyebbülés segít a nőnek abban, hogy pszichikailag megpihenjen és a kontrakciókat meglovagolja, együttműködjön velük és ne ellenük dolgozzon. Sok országban a zuhanyzás és a meleg vízben való üldögélés rutinná vált a vajúdás során, a vízben szülés azonban még mindig szokatlan módszernek számít.

Félelmek és dilemmák

A jövendőbeli anyukák leggyakoribb félelme a gyermek biztonsága kapcsán merül fel, mégpedig, hogy megfulladhat-e a születését követően, amennyiben a vízbe érkezik. Tény, hogy a gyermekek búvárreflexszel születnek a világra, vagyis nem engedik a vizet a tüdejükbe. Abban a pillanatban, amikor a gyermek megszületik, a fejét óvatosan, gyengéden emelik ki a vízből, a teste azonban még ott maradhat. Arcát és fejét alaposan megtörlik.

Fontos kérdés a méhlepény távozása is. Ebben az esetben is különböznek a vélemények. Bizonyos veszélyforrások fennállnak. Amennyiben nagy vérzés lép fel a szülést követően, a medencét ajánlott azonnal elhagyni.

Vízben szülés – otthon

vizbenszulesAmennyiben szakemberek veszik körül az anyát, vízben szülni otthon is lehet. Ebben az esetben fontos, hogy a szoba jól felmelegített legyen, s ne legyen a víz közelében áramforrás. Fontos lenne, hogy legyen egy hőmérő kéznél, amivel folyamatosan lehet ellenőrizni a víz hőmérsékletét, valamint legyen sok, meleg, vizes törölköző az anyuka és a baba részére. Amennyiben az anya úgy dönt, hogy el akarja hagyni a medencét – a szülés bármely fázisában, arra fel kell készülni és biztosítani egy helyiséget, ahol a további ellátása kényelmes és biztonságos lehet.

Szerbiában is lehet kádban szülni

Annak ellenére, hogy egyszerűen megvalósítható, a vízben szülés nem elterjedt Szerbiában. Egyes országokban, főleg az Egyesült Államokban népszerű ez a szülési mód, Szerbiában egyedül a belgrádi Zvezdara kórház szülészeti osztályán van speciális, szülésre alkalmas kád.

Dr. Gordana Obradović, osztályvezető főorvos elmondása szerint, ebben a kórházban évente 2500 nő szül, s még csak egy százalékuk sem kívánja használni a kádat, amely 2003 óta  a nők rendelkezésére áll és a legtöbbször üres.

Dr. Obradović szerint megmagyarázhatatlan, hogy a nők miért nem használják a kádat, hiszen tulajdonképpen nem is az a lényeg, hogy a szülés a vízben fejeződjön be, hanem, hogy a meleg víz könnyítsen a kontrakciókon, enyhítse a fájdalmakat. Ebben a kádban erős sugárral masszírozza a víz a nő hátát és hasát, miközben egy speciális műszer folyamatosan figyeli a baba szívverését. Amennyiben a gyermek mégis a kádban jön a világra, őt azonnal az anyuka mellkasára teszik.

A kádban vajúdás és szülés mindenki számára elérhető ebben a kórházban, nem kell speciális feltételeknek eleget tenni, a kád használata biztonságos, ingyenes, nem kell előre időpontot foglalni és az apukák is jelen lehetnek a vajúdás és szülés alatt. Mindössze annyi szükséges, hogy az anyuka igényelje a vízben szülést.

Mit kell tudni a vízben szülésről?

Azoknak az anyukáknak, akik vízben szeretnének szülni, tudniuk kell a következőket:

— Ahhoz, hogy a vízbe mehessen a vajúdó nő, legalább öt centiméterre nyíltnak kell lennie

— A vízbe csak abban az esetben mehet bele a nő, amennyiben a szülési folyamat problémamentes és nincs szükség a baba állapotának folyamatos monitorral való követésére

— A kádba való belépést megelőzően nagy mennyiségű folyadékot kell fogyasztania a nőnek, mert a kiszáradás komoly komplikációkat okozhat

— A medence vize steril és 36 Celsius-fokos kell, hogy legyen, mint amennyi a magzatvíz hőmérséklete is

 

Forrás: yumama.com

Fotó: web