A francia kutatók a korábbi kínai beszámolókra támaszkodva végeztek kísérletet a koronavírusos betegeken, és úgy tűnik, két gyógyszer kombinációja valóban hatékony lehet a vírus ellen, írja a hvg.hu.
A koronavírus-járvány megállítása szempontjából különösen fontos lenne, hogy minél rövidebb idő alatt sikerüljön elkészíteni a vakcinát és/vagy a gyógyszert, ami segít leküzdeni a betegséget. A francia kutatók most egy ígéretes megoldással álltak elő.
Az International Journal of Antimicrobial Agents című tudományos szaklapban közzétett kutatási eredmény szerint a Plaqenuil néven kapható maláriagyógyszer hatóanyaga, a hidroxiklorokin, valamint az azitromicin nevű antibiotikum-hatóanyag együttes használata hatékonynak bizonyult a koronavírus okozta megbetegedés kezelésében.
A TechCrunch beszámolója szerint az orvosok 30, igazoltan fertőzött betegen tesztelték az elméletüket. Egy részük hidroxiklorokint kapott, egy másik csoport ugyanezt a fent említett antibiotikummal együtt, míg a kontrollcsoport egyik gyógyszert sem kapta meg. A vizsgálatot azután végezték el, hogy a kínai források szerint a gyógyszerkoktél alkalmazásával sikerült csökkenteni a megbetegedés időtartamát.
A vizsgált 30 betegből 20 páciens kapott gyógyszert. Kiderült, bár a hidroxiklorokin önmagában is hatékonynak bizonyult a vírus ellen (a grafikonon ők a kék színnel jelölt betegek), az azitromicin felerősítette a hatását (zölddel jelölt betegek), és jóval rövidebb idő alatt küzdötte le a megbetegedést.
Bár a kísérletet csak kevés beteggel tudták elvégezni, az eredmény ígéretesnek tűnik, főleg úgy, hogy Kínában hasonló módszerrel szintén jó eredményeket értek el az orvosok.
Hogy a két gyógyszert mikor kezdik majd el alkalmazni a kezelésekben, egyelőre nem tudni.