A köztársasági válságstáb javaslatára és a kormány döntése értelmében szeptember elsején a rendes, megszokott rend szerint kezdődik a tanév, vagyis a diákok 45 perces órákkal, teljes létszámban ülhetnek be a tantermekbe és iskolapadokba. Továbbra is sok a bizonytalanság, a bejelentésekkel összhangban ugyanis úgy tűnik, hogy ez a helyzet a járvány alakulásától függően ugyanis hetente változhat, ezen alapul ugyanis a szemafor modell, amelyet alább részletesen ismertetünk. Összefoglalónkból az is kiderül, hogy mikor kötelező a maszkviselés a diákoknak és mi történik akkor, ha egy diák megbetegszik az osztályban és karanténba kényszerül.

  1. Az első nap

A jelenlegi állás szerint Szerbia minden községében 45 perces, jelenléti oktatással kezdődik meg a tanév, kivéve Tutint, amely azonnal a piros zónába sorolódik és távoktatással kezdi meg a tanévet a fertőzöttek magas száma miatt.

  1. Maszkviselés

A diákok számára kötelező a maszkviselés az iskolába érkezéskor, ahogyan a folyósón, nagyszünetben és az illemhelyen is. A maszkot levehetik, amíg a padban ülnek, de fel kell venniük, amikor felelnek. A tanárok esetében is változnak a szabályok, azoknak az oktatásügyben dolgozók, akik felvették a védőoltást, nem kell maszkot hordaniuk, csak akkor, ha másfél méternél közelebb mennek a tanulóhoz, míg az oltatlan tanárnak állandóan hordania kell a védőfelszerelést. A diákoknak abban az esetben kell majd állandóan maszkot viselniük 10 napon keresztül, ha egy osztálytársukról kiderült, hogy fertőzött. Amennyiben az osztály tanulóinak 70 százaléka felvette a védőoltást, akkor egyáltalán nem kell maszkot viselniük.

  1. Szemafor modell

Az önkormányzatokat a járvány alakulása során vörös, narancs és zöld övezetbe sorolják, és az átoltottak, fertőzöttek, pozitív teszteredmények számától függően hetente döntenek arról, hogy mely modell szerint zajlik tovább az oktatás.

Az önkormányzatokat vörös, narancs és zöld övezetbe sorolják (átoltottak, fertőzöttek és a pozitív teszteredmények számától függően). Az adott zónába tartozó iskola hetente dönt az oktatás szervezésének módjától, a szülőket és a diákokat minden hét péntekén tájékoztatják arról, hogy a következő héten mely modell szerint zajlik majd az oktatás.

A zöld övezetbe tartozó önkormányzatok oktatási intézményei tantermi oktatást szervezhetnek, 45 perces órákkal, részben maszkhasználattal (csak feleléskor, vagy ha egymástól 2 méternél közelebb vannak egymáshoz).

A sárga övezetbe tartozó önkormányzatok iskoláiban a tavalyihoz hasonló kombinált oktatásszervezés történik: a felsősök és a középiskolások kombináltan, naponta váltakozva tantermi vagy online oktatásban vesznek részt, az alsósok tantermi, de bontott, 16 főnél kisebb csoportokban.

A vörös övezetbe azok az önkormányzatok kerülnek, ahol sok a megbetegedettek száma, itt távoktatás lesz érvényben, úgy a felsősök, mint az alsósok esetében.

  1. Minden pénteken döntenek

Arról, hogy az adott héten hogyan zajlik majd az oktatás az egyes községekben, péntekenként döntenek majd. Ekkor értesítik majd az iskolák a szülőket, hogy a következő héten milyen oktatás lesz érvényben. Minden az adott heti számadatoktól és arányoktól függ majd.

  1. Öt paraméter

Az, hogy az adott község melyik zónába sorolódik, több adattól is függ. Többek között attól, hogy az elmúlt 14 napban hány új fertőzöttet jegyeztek 100.000 lakosra viszonyítva, továbbá a pozitív tesztek százalékarányát is figyelembe veszik. 50-150 fertőzött között alacsony a rizikó – vagyis zöld zónába sorolható a község, 150 és 300 között sárgába, míg 300 és afelett már pirosba. Minde önkormányzatot és községet külön egységként figyelnek és figyelembe veszik azt is, hogy az iskolákban mennyire tartják be a járványügyi előírásokat.

  1. Korona protokoll

Részletes protokollt dolgoztak ki arra vonatkozóan is, mi történik akkor, ha fertőzött diák jelenik meg a közösségben. Amennyiben egy diák megbetegszik, és 48 órával a tünetek megjelenése előtt volt iskolában, a továbbiakban minden diáknak maszkot kell hordania, a beteg diákot pedig el kell különíteni. Amennyiben kettő vagy több gyermek beteg, az egész osztály áttér a távoktatásra.

  1. Teszt és karantén

Amennyiben valamely tanár vagy diák a koronavírus tüneteit észleli, otthon kell maradnia, ahogyan akkor is karanténba kényszerül 14 napra, ha a családtagjai közül valaki megbetegszik.

  1. Testnevelés és zeneoktatás

Mindaddig, amíg a község zöld zónában található, megtarthatóak a testnevelés órák és a kóruspróbák, zeneoktatás is. Sárga zónában ez már nem megengedett, tornaórát pedig csak szabadtéren lehet tartani.

  1. Előadások és kirándulások

Ünnepségeket és kirándulásokat csakis a zöld zónába sorolt önkormányzatok szervezhetnek.

  1. Külföldről hazatérők

Azok a tanulók, akik augusztus 25-e után térnek haza külföldről, 10 napig nem mehetnek iskolába.

Fotó: Pixabay